Kambur denildiğinde akıllara gelen ilk ismin Quasimodo olması, sanırım birçok kişi için geçerli bir şey. Bu tabii ki de Notre Dame’ın Kamburu ismindeki Victor Hugo’nun eseri sayesinde, hiç kuşkusuz. Öyle ki Quasimodo’nun bile kamburunu en net hatırladığımız uyarlamalardan biri olan 1996 seneli Disney animasyonu da, aynı şekilde akıllara kazınmış durumda. Bir hikaye nelere kadir, görüyorsunuz…

On yıllarca uyarlanan; filme dönüştürülüp tiyatrolarda sahnelenen Notre Dame’ın Kamburu, elbette ki edebiyat dünyasının önemli parçalarından biri. Akıllara gelen, az önce söylediğimiz sebeplerden ötürü, Çingene Esmeralda’ya aşık olan Quasimodo isimli bir kamburun hikayesi de, belki de en aşina olduğumuz hikayeler arasında yer alıyor.

Böylesine bir hikayeyi uyarlamanın yeri ve zamanı, tekrarlanmasında herhangi bir hata olmaz deyip defalarca yeniden gündeme getiren sektör insanları, bu sefer tekrar hareketlenmiş. Üstelik Hollywood’dan mühim bir isim Notre Dame’ın Kamburu‘ndan uyarlanacak yeni filmin başında. Hem yönetmenliğini, hem müzik işlerini, hem de başrolünü üstlenecek bir şahıs kendisi. Kim mi? Salyalarınıza hakim olun: Çünkü o kişi Idris Elba.

maxresdefault

Elba, Netflix ile ortaklaşa olarak çalışacağı filmin neredeyse büyük bir sorumluluğunu işin en başından üstlenmiş. Filmin senaryosunun başına ise Michael Mitnick geçirilmiş, ki kendisi de The Current War yazarı olmakta.

Filme dair daha fazla ayrıntı yok henüz, fakat Notre Dame’ın Kamburu’nu modern bir şekilde uyarlayacaklarını belirtmişler projenin başındaki isimler. Alışık olduğumuz, on dokuzuncu yüz yılın gotik Fransız atmosferinden ne kadar uzakta bir modernize edilmiş uyarlama izleriz; orası henüz net değil. Ancak bu tarzda yenilikçi uyarlamalar konusunda her daim birazcık heyecanlı olduğumuzu belirtmekte hiçbir sakınca yok sanıyoruz. Yenilik iyidir, güzeldir. Tabii başarılı kotarıldığı sürece.

Netflix’in şu son yıllardaki ataklarını da göz önünde bulundurarak, Idris Elba’nın hem yönetip hem de oynayacağı, üstüne bir de utanmadan müziklerine el atacağı müzikal tadındaki bu gotik öyküye dair modernleştirilmiş film hakkında neler düşünüyorsunuz bakalım? Sizce Elba hem yönetmenlik hem de başrol Quasimodo karakteri için biçilmiş kaftan mı?

Yazar

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.