Hollywood’da oyuncular söz konusu olunca çoğu kişinin yeri yordamı bellidir. O dünyanın Meg Ryan’ıysanız, romantik komediler sizden sorulacaktır. Bruce Willis’leri çok küçük indie filmlerde gören olmaz, aksiyon yıldızıysanız aksiyon yıldızısınızdır. Seks objesi olanlar, garip karakterleri oynayanlar, nerd tipliler derken herkesin nerede durduğu bilinir az çok.

Fakat bazen, bir rol gelir ve aktörün kariyerini komple değiştirir. İşte bu yazımızda, eksenini öyle değiştiren aktörleri konu aldık. Aşağıdaki 6 aktör, kariyerlerinin bir bölümüne kadar belirli bir çizgide seyrediyorlardı. Tek bir rolle, bir anda ivmeleri bambaşka bir yöne seyrildi. Bu yazıyı iki part olarak düşünün. İlk kısmı, sadece aktörleri dert edinecek. Aktris yazısı ise, yakında geliyor. Bir anda çıkış yapan aktörleri veya bir anda çöküşe geçen aktörleri almadık, bizim aradığımız daha ziyade kulvar değiştirenlerdi. Buyurun!

 

Bradley Cooper

Bradley cooper

Neydi: Romantik komedilerdeki “en iyi bro” rolünde izledik Cooper’ı çok uzun bir süre. Failure to Launch, He’s Just Not That Into You, Valentine’s Day, Yes Man, Hangover gibi filmlerde hep aşağı yukarı aynı adamı oynadı.

Ne Oldu: Şimdilerde Cooper ödül seremonilerinin vazgeçilmez adamı. Her sene Oscar’a aday gösterilen filmlerde rol alıyor, saygın bir kariyere sahip. Eleştirmenler de öve öve bitiremiyor kendisini.

Hangi Rolle Değişti: Silver Linings Playbook. David O. Russell, Cooper’ı bu romantik komedi seyrinden aldı, ciddi bir rolde, zor bir filmde oynattı. Cooper ondan sonra arkasına bakmadı. Russell ile tekrar çalışıp, American Hustle’da da başarılı bir performans sergiledi, ileride de Cameron Crowe ve Clint Eastwood gibi ödüllere uzak olmayan yönetmenlerle çalışacak.

 

Jim Carrey

Jim Carrey

Neydi: Jim Carrey 90’ların sonundan 2000’lerin başına kadar uzunca bir bölümü boyunca komedi dendi mi akla gelen tek isimdi. Ace Ventura, Bruce Almighty, The Mask, Dumb and Dumber, Liar Liar, The Truman Show gibi klasiklere imza attı.

Ne Oldu: Carrey’nin ciddi rollere de gücünün yetebileceği anlaşıldı. Sadece yüzüyle saçma sapan hareketler yapan adamlar değil, derinliği olan, katmanlı karakterleri oynarken de gördük Carrey’yi.

Hangi Rolle Değişti: Eternal Sunshine of the Spotless Mind. Michel Gondry’nin nevi şahsına münhasır filmi Carrey’ye bambaşka kapılar açtı. The Number 23, I Love You Philip Morris gibi daha zor rolleri almaya başladı. Komedi filmlerinde dahi başka tip karakterler oynuyordu artık, Kick-Ass 2, The Incredible Burt Wonderstone…

 

John Travolta

John Travolta

Neydi: Travolta müzikallerin adamıydı. Saturday Night Fever ve Grease gibi filmlerle bir anda yıldızlığa fırlayan Travolta, müzikaller tedavülden kalkınca bitmiş gibi gözüküyordu.

Ne Oldu: Bir anda Travolta tekrar ciddiye alınmaya başladı, üstelik daha önce hiç alınmadığı kadar. Şarkı söyleyip dans edebilen adam, artık ciddi bağımsız filmlerde, ilginç stüdyo filmlerinde kendine yer buluyordu.

Hangi Rolle Değişti: Pulp Fiction. Quentin Tarantino sayesinde Travolta Oscar’a aday oldu, Get Shorty, Face/Off, The Thin Red Line, Swordfish, Hairspray gibi filmlerde hem eleştirmenlerin, hem de ödül törenlerinin sevdiği bir adam oldu.

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

3 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.