6. Hawaii Five-0

Hawaii Five 0

Neydi: Kim, nereden buldu çıkardı bilmiyoruz ama, Hawaii Five-O, 12 sezon boyunca yayınlansa da, bittiği an unutulan dizilerden biriydi resmen. Dizinin müziği bile dizinin kendisinden daha fazla dayanmıştı zaman testine.

Ne Oldu: CBS diziyi baştan yaratmaya karar verdi, içerisine çok iyi aktörler koydu ve düz polisiye konseptini biraz şenlendirdi, değiştirdi. Dizi yayınlandığı ilk üç sezon içerisinde 10 milyon izleyici ortalamasının aşağısına düşmedi, Hawaii Five-0 markası bir nesle daha yayıldı.

 

Yazıdan Görsele

7. Sherlock

Sherlock

Neydi: Sherlock Holmes, her zaman ünlü bir karakterdi. Ama tabii, uğruna Tumblr’lar yapılmıyor, kızlar odalarına posterlerini asmıyordu. Dedektiflik hikayesi seviyorsan, Sherlock seviyordun. Bu kadar basit.

Ne Oldu: BBC’nin Sherlock’u, Downey, Jr’ın başrolünde oynadığı filmle yakın zamanlarda çıkmasına rağmen, Holmes’ü resmen 90’lar ve sonrası neslin kafasına bir daha çıkmamasına sokan yapım olma payesini tek başına taşıyor. Sherlock Holmes karakteri, Benedict Cumberbatch’in karizması ve Moffat’ın kelimeleri sağ olsun, bir fenomen artık.

 

8. Batman Begins

Batman Begins

Neydi: Batman hep popülerdi, her zaman efsaneydi. Ama Begins’den önce Grant Morrison’ın elinde çizgi roman rakamları düşmeye başlamış, Schumacher’in filmleri de Batman’i pek çok kişinin gözünde sadece dar bir kitleye hitap eden, “nerd” karakteri olarak sabitlemişti.

Ne Oldu: Nolan herkese Batman sevgisini aşıladı. Bir anda etrafta “Batman reyizdir” diye dolaşmayan tek bir kişi bile kalmadı. Hatta iddiaları sıklaştıralım, dünyanın en popüler karakterlerinden biri oldu Batman, neredeyse rakipsizce.

 

Oyundan Oyuna

9. Prince of Persia: The Sands of Time

Prince of Persia

Neydi: Pijamalı çocuktu, “Araplı” oyundu Prince of Persia. “Haa, şu güzel animasyonlu oyun, evet severdim onu ya…” idi. Oyun tarihinde bir yeri vardı, ama o yer bakınca görülecek türdendi.

Ne Oldu: Sands of Time bambaşka bir şey yaptı seriyi. Bir anda, artık AAA seriler arenasında yeni bir oyuncu vardı. Sadece Prince of Persia markasını bambaşka kitlelere yaymakla kalmadı, Ubisoft’u da soktu o arenaya kendiyle beraber. Prince, artık Sands of Time’ın Prince’iydi. Sonra bir reboot daha geldi ama, o bile sökmedi.

 

10. XCOM: Enemy Unknown

XCOM

Neydi: XCOM serisinin aslı, UFO: Enemy Unknown, bilgisayar oyuncusu dediğimiz, arayüzü Microsoft Excel gibi olan oyunların hastası adamların oyunuydu. Giriş eşiği çok yüksekti. Mantıklı olarak da çok geniş kitlelere hitap etmedi, etmek de istemedi zaten.

Ne Oldu: Firaxis öyle bir reboot yaptı ki seriye, “yıllardır konsolcuyum ben!” diyen adamlar PS3’lerinin başında, giden askerlerine ağlıyorlardı. “Ben gelemem öyle kompleks oyun” diyen dostlar, üslerine yeni oda çıkıyorlar, teknoloji kasıyorlardı. Sonra hepsi beraber, yanlarına orijinal UFO’cuları da alıp, askerlik anıları anlatır gibi XCOM deneyimleri paylaşıyorlardı. Helal olsun sana Firaxis, nasıl bir şey yarattın sen?

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.