Kevin Smith ile ilgili görüşleriniz ne seviyededir bilmiyorum. Benim algılayabildiğim kadarıyla çok karmaşık bir imaj bırakıyor insanların kafasında Smith. Clerks ile yapılmaz deneni yapıp, kredi kartlarından çektiği nakit avansla hit bir film çıkartmasının ne derece büyük bir başarı  olduğu konusunda hemfikir gibi herkes. Peşinden gelen Mallrats – Chasing Amy – Dogma üçlüsünü de çoğu kişi saygıyla anıyor. Fakat Smith’in Clerks II haricinde kalan sonraki filmleri, özellikle Zack and Miri Make a Porno sonrası girdiği dönem, pek çok kişinin de şaka malzemesi olmuş vaziyette. Şu sıralar kendisinin çok da ciddiye alınmadığını görüyorum ekseriyetle. Artık meziyetini kaybettiği yönünde bir görüş var gibi adeta.

Red State ve Tusk’ı izlememiş, fakat Clerks’ten Zack and Miri’ye kadar tüm Kevin Smith filmlerini bir ölçüde sevmiş bir insan evladı olarak; benim Smith’e hâlâ bir saygım var. İşlediği tek günahın artık bir sektöre çevirdiği podcast’leri üzerinden kendini çok açığa koyması olduğu kanaatindeyim. Bence Smith bundan yirmi sene önce kucağında borca girip çektiği Clerks ile Sundance’e giderken de heyecan verici bir sinemacıydı, hâlâ da öyle. Bu yüzden de kendisinin gelecek projeleri, beni çok enterese ediyor.

kevin_smith_spoilers_large

Sizi de ediyorsa, şöyle iyi haberlerimiz var. Senelerdir “ha çekildi, ha çekilecek” diye beklediğimiz Clerks III var bir kere. Yapımı yılan hikayesine dönen Clerks III bu Mayıs ayında çekimlere başlayacak. Smith ondan sonra maşallahlık bir tempoya giriyor. Eylül / Ekim gibi yine uzun zamandır beklettiği Hit Somebody‘yi çekmeye başlayacak; o konuda aldığımız son malumat hokey konulu olacak hikayenin en sonunda altı bölümlük bir mini dizi olarak yayınlanmasında karar kılındığı yönünde. Hit Somebody bittikten sonra Şubat’ta Tusk ve Yoga Hosers ile başlayan True North üçlemesinin final filmi Moose Jaws’ı çekecek Smith. Sonra? Sonrası işte bizi en hoş eden şey: Mallrats 2.

Mallrats Smith’in erken dönem işleri arasında en zayıf olarak addedileni; fakat ben bu görüşe katılmıyorum. Smith’in stüdyo ilişkileri konusunda çok pasif davrandığı ve istemediği pek çok şeye evet demek durumunda kaldığı bir dönemin eseri olduğundan, kusurları bol; ama temelinde en az Clerks kadar bir potansiyeli var. Clerks II bu kadar iyi olmamış olsa, Mallrats 2’ye belki de güvenmezdim. Ama Clerks II yönetmenin belki de en iyi filmiyken, Mallrats’in halihazırdaki potansiyeli belliyken, e Jason Lee de şu sıralar bir şey yapmıyorken bizce Smith bize baş tacı edeceğimiz bir film yapar, eminim. Siz ne diyorsunuz?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

1 Yorum

  1. Kevin Smith’i filmlerinden önce Daredevil çizgi romanlarıyla tanıyan birisi olarak şu süper kahraman akımı devam ederken ne Warner’ın, ne Marvel’ın kendisine şans vermemesi karşısında şaşkınım açıkçası. Sinemasını çok takip etmesem de izlediğim filmler fena değildi. Bu tip “was Geek before Cool” insanların daha iyi yerlere gelmesini istiyor deli gönlüm.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.