Yani gerçekten, hatırlıyor musunuz? Sene 2008. Dünya çok farklı bir yer. Amerika’da başkan hâlâ George Bush. Chris Nolan Dark Knight’ı sokmuş vizyona, aklımız çıkmış. Yanında beş lirayla gidince bir paket sigara alabiliyor, para üstüyle de ciklet ayarlayabiliyorsun kendine. En önemlisi, Hayden Christensen ismi hâlâ bir şey ifade ediyor. Star Wars’ın ateşi daha sönmemiş. Kimse sevmemiş Christensen’ı Episode II’de ama, III’deki mahsun bakışları, Shattered Glass‘teki performansı falan derken bir şans vermeye hazırız.

O esnada işte Jumper çıktı. Yönetmeni Doug Liman‘dı, senaryo ekibinde yazdıkları süper kahraman filmleriyle sağlam işler yapacak olan David Goyer ve Simon Kinberg vardı. Kadro da evladiyelikti. Christensen ve yavuklusu Rachel Bilson haricinde Michael Rooker, Diane Lane ve Samuel L. Jackson vardı. Maşallahlık yani. Ama işte stüdyo kaynak materyalin karanlığını yansıtmaktan tırstı, Liman’a post-prodüksiyonda sahne ekletti çıkarttırdı, prodüksiyon beklenen gibi gitmedi derken; ortaya garip bir film çıkıverdi.

Jumper

Film de kötüydü yani hakikaten. Geekyapar hayatta olsa sağlam gömerdi yani, öyle fenaydı. Liman da farkındaydı bu kötülüğün. İçine de ukde etmiş kıyamam. Ama Edge of Tomorrow, Mr. & Mrs. Smith gibi filmlerin yönetmeni parasında pulunda, şanında şöhretinde değil bu konuda. Baya diyor ki “Ya ben bu materyalin hakkını vereceğim arkadaş, çiçek gibi kitaplarımız var, ayıp ettik!”. O yüzden de başlamıştı serinin üçüncü kitabı Impulse‘ı uyarlamaya. İşte o seri alıcı buldu.

Henry adında bambaşka bir Jumper karakterin, ait olduğu bir yer arayışındayken Jumper avcıları Paladin’ler tarafından avlanmaya başlamasını anlatacak olan bu yeni pırlanta dizimiz YouTube’un aylık ödemeli içerik platformu YouTube Red üzerinden yayınlanacak. Google YTRed girişimini bundan bir iki sene önce duyurmuş, girizgahı da YouTube yıldızlarının programlarıyla yapmıştı. Yavaş yavaş daha profesyonel içeriklere de girmeye başladılar.

Mecra itibariyle bir şüphe durumu var elbette, YouTube Red etiketi üst seviye bir işin gördüğü hürmete köstek olabilir. Ama bir yandan da Doug Liman projenin başında olacak. Google Liman’a yeterli özerkliği tanırsa, eğlenceli bir şeyler de izleyebiliriz. Tabii YouTube Red ülkemizde bulunmadığından, bizim izlememiz alternatif yöntemlerle olacak. Yine de heyecan verici gibi, ne dersiniz?

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.