Caesar’dan yıllar sonrasını göreceğimiz Kingdom of the Planet of the Apes filmiyle giderek ilk serinin zaman dilimine yaklaşıyoruz.

Disney’in Fox’u satın almasıyla, en başta seriye devam etme kararı alınmışken War of the Planet of the Apes filminin ve Ceasar’ın son savaşını vermesinin ardından tam 6 yıl geçti ve senaryosu pandemi döneminde yazılmaya başlayan filmin ilk görsel detaylarına daha yeni kavuştuk. Kısacık fragmandan pek fazla bir şey çıkaramayacak olsak da en azından yeni filmde zaman diliminin 1968’deki ilk filme yaklaştığını görebiliyoruz.

Kingdom of the Planet of the Apes fragmanı ve filmde neler görebileceğimizi aşağıdaki satırlarda bulabilirsiniz.

Kingdom of the Planet of the Apes fragmanı

Pierre Boulle’un, La Planète des singes romanının çok tutup İngilizce’ye çevrilmesinin ardından, Frank J Schaffner tarafından 1968’de sinemaya uyarlanan ve Twilight Zone’un yaratıcısı olarak bildiğimiz Rod Serling’in senaristlerden olduğu ilk Planet of the Apes filmi, döneminde çok beğenilerek beş filmlik bir seriye dönüştü. Ardından gelen bir dizi ve bir animasyon serisi, birer sezonun ardından iptal edildi.

2001’de çıkan Tim Burton filmi, Planet of the Apes, serinin yeniden uyarlamasına dönüşecek gibi oldu ama ne eleştirmenler ne de seyirci filmi pek beğenmeyince devam filmi gelmedi. Şimdi dördüncüsünü beklediğimiz 2011 yapımı Planet of the Apes filmi, 1968’de çıkan ilk filmin yıllar öncesinde, her şeyin başlangıcında geçiyordu. 1968’deki filmde, Icarus adlı uzay gemisi mürettebatının, yanlış gezegene düştüklerini düşünmesiyle hikâye başlıyor ve sinema tarihinin en büyük twist’lerinden olan; o gezegenin aslında başından beri Dünya olduğunun anlaşılmasıyla son buluyordu. Kingdom of the Planet of the Apes fragmanına bakınca görüyoruz ki Icarus’un Dünya’ya düştüğü tarihe yaklaşıyoruz. Maymunlar, lisan becerilerini geliştirmekle kalmamış, kendilerine inançlar türetmiş ve açık arayla Dünya’daki en baskın tür olmuş. İnsanlarsa giderek daha ilkel yaşam formlarına dönüşmüş.

Kingdom of the Planet of the Apes fragmanı, maymun medeniyetinin neye dönüştüğünü gösteriyor.
Kingdom of the Planet of the Apes fragmanı, maymun medeniyetinin neye dönüştüğünü gösteriyor.

Filmde Ceasar’ın ardından maymunların klanlara bölündüğünü, bu klanlardan kiminin daha barışçıl kimininse daha agresif, yayılmacı özellikler gösterdiğini göreceğiz. Bu filmde tanışacağımız Proximus Caesar karakteri de ilk üç filmde gördüğümüz Ceasar’ın adını kullansa da insanları ve maymunları amaçları uğrunda köleleştirmeye çalışan bir karakter olarak karşımıza çıkacak. Açıklanan plot’tan bildiğimiz kadarıyla da bunu yaparken zaman yolculuğu veya kitlesel imhayla sonuçlanabilecek gizli bir insan teknolojisinin peşine düşecek. Filmin sonunda Icarus ve mürettebatı ortaya çıkacak mı yoksa o, sonraki filme mi kalacak şimdilik bilmiyoruz ama 1968’deki filmde gördüğümüz yasak bölgenin nasıl oluştuğunu, maymunlar medeniyet kurarken insanların nasıl ilkelleştiğini göreceğiz.

Matt Reeves, The Batman yönetmeye geçiş yaptığından bu filmin yönetmeni; Maze Runner serisiyle bilinen Wes Ball ve filmin oyuncu kadrosunda; Freya Allan, Kevin Durand, William H Macy ve Owen Teague bulunuyor. Senaristler; Patrick Aison, Josh Freidman ve Rick Jaffa. İlk üç filmin vazgeçilmezi olan Andy Serkis ise bu filmde bulunmuyor. Kingdom of the Planet of the Apes filmi, 2024 Mayıs’ta vizyona girecek ve bu sefer, devam filmiyle arasında altı yıl olmayacağından eminiz. Bütün seri bir yana, 1968’deki ilk filmi, spoiler almadan izlemiş miydiniz?

Yazar

Sabah kuşağı çizgi filmleri müdavimi.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.