Star Wars’ın belki de gelmiş geçmiş en iyi oyun serisi olan Knights of the Old Republic’in ikinci oyunu KotOR II: The Sith Lords piyasaya çıkalı yaklaşık 10 sene oldu. Ve ben bu son on senedir, Obsidian’ın geliştirdiği ikinci oyunun ilkinden daha iyi olduğunu savunuyorum hunharca. Oyunun hikayesi, mekanikleri ve karakterleri bana BioWare’in ilk oyunundan çok daha derin ve ilgi çekici gibi geliyor. Ama oyun vakti zamanında çok saçma sapan sebeplerden dolayı asla bitirilemediğinden, iyi yanları biraz gömülüyorlar negatif tarafların altında.

233677-kotor2a

Eğer siz de benim gibi bu ebedi mücadelede KotOR II’nin tarafını tutanlardansanız; ya da KotOR II’ye genel olarak seviye gözetmeksizin bir sevginiz varsa, bir anda, hiç bir emare göstermeden gelen bu güzel habere beraber sevinebiliriz. Aspyr Media, Disney ve LucasArts ile ortak bir iş birliği içerisinde Knights of the Old Republic II’ye yeni bir Steam yaması çıkarttı. Evet, 10 yıllık oyuna yepisyeni bir yama geldi; üstelik baya da güzel eklentiler getiriyor!

Öncelikle, oyuna Mac ve Linux desteği eklendi. Bu zaten başlı başına büyük bir olay ve tek başına bu yapılsaydı dahi haber değeri taşırdı. Aspyr yetinmedi. Oyuna 37 tane Steam Achievement’ı eklendi ki; oyun ilk nesil Xbox döneminden geldiği için, bugüne kadar başka herhangi bir platformda Achievement’lara sahip miydi emin değilim. Artık oyunumuz Steam Cloud opsiyonunu da kullanabiliyor, yani kayıtlarınız cihazlar arasında da geçiş yapabiliyorlar. Ayrıca oyuna doğal geniş ekran desteği, ve 4K ve 5K’ya kadar çıkan çözünürlük opsiyonları da eklendi. Yetmedi mi? Artık oyunu PS3, PS4, Xbox 360 ve Xbox One kollarıyla da oynayabiliyorsunuz!

Fakat açık ara en büyük gelişme, oyuna Steam Workshop desteğinin eklenmesi oldu. Steam’in modlara ulaşmayı inanılmaz kolay ve sorunsuz bir süreç hâline getiren özelliği Workshop, artık KotOR II için de kullanılabilir hâlde. Bunun en büyük avantajı ise, KotOR II’yi orijinal planına sadık bir hâle getirmeye çalışan Restored Content Mod’u rahatça, baş ağrısı çekmeden ekleyebiliyor olmanız. Aspyr TSLRCM ekibiyle birlikte çalışıp, modun ilk günden Workshop’da mevcut bulunmasını da sağlamış bize bir kıyak olarak.

ss_0d36d693adcfe58d6eba3251e836f92bd1748118.600x338

Bakın, burada saydığımız şeylerin çok daha azını yapıp, isminin sonrasına “Remastered” emaresini eklemek suretiyle bizden yeniden para isteyen çok fazla oyun gördük. KotOR II’nin tüm bunları yama olarak eklemesi gerçekten muazzam. Eğer oyunu hiç oynamadıysanız, ya da uzun süredir bir geri dönmediyseniz fırsat bu fırsat. Sakın kaçırmayın!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.