Disney’nin dönemlerini, şirket olarak gelişimini izlemek hakikaten çok ilginç. Ben küçükken Disney demek sadece ve sadece tek bir şey anlamına geliyordu: Donald Amca, Mickey Mouse, Varyemez Amca, Gufi, Plüto, Sivrizeka ve diğerlerinden oluşan hayvanlar alemi kadrosu. Biraz büyüdükçe bunların arasına efsane filmlerin de girdiğini fark ettik; Aslan Kral, Pocahontas, Küçük Denizkızı… Fakat sonra Disney değişti. Halihazırda olduğundan daha da devasa bir eğlence şirketi hâline geldi. Miramax’i ve onun yanında gelen tüm bağımsız filmleri de yazdık hanelerine. Sonra Marvel’ı aldılar. Süper kahramanda marka da onlardı. En son Star Wars’ı satın aldıklarında silme bayrağı çektik, boyun eğdik.

Disney de bu hamlelerin ışığında eski masallarını “sert” bir vaziyette yeniden anlatmaya koyuldu. Karanlık masal yorumlamaları zaten çok sükse bir iş olduğundan, üst üste dizdiler. Bu böyle gider diyorduk, Twilight gazı bunlara yeter diyorduk ama ne hikmetse, Disney köklerine geri dönmeye karar verdi. Önce Cinderella’yı çıkardılar; izledik, fark ettik ki bu baya baya Cinderella’ydı, parıltılıydı, içtendi, ironik falan değildi. Seneye çıkacak The Jungle Book’ları hazırdı. Ondan sonra da Güzel ve Çirkin’i tekrar çekeceklerini açıkladılar, başrolde de Emma Watson olacaktı.

disney-villain-analysis-mulan-129399

Hızlarını alamamış olacaklar ki şimdi de Mulan’ı yeniden çekecekler. Evet, Mulan! Disney prensesleri içerisinde belki de en garibi ve aykırısı olan Mulan, 1998 senesinde vizyona girmiş ve o dönem için baya sağlam bir gişe getirisi yapmıştı. Bundan sonra bir ses seda duymamıştık bugüne kadar. THR’nın haberine göre Elizabeth Martin ve Lauren Hynek’in yazdıkları bir senaryo, Disney tarafından satın alınmış. Prodüktörleri de We’re The Millers çıkışlıymış.

Bu seferki canlı olacak ve orijinal efsane Hua Mulan’a daha sadık kalacak gibi gözüküyor. Henüz bunun o “sert” yeniden yapımlardan mı, yoksa daha içten ve peri masalı doğasını kabul eden işlerden biri mi olacağını bilmiyoruz. Bize soracak olursanız ilki Mulan gibi halihazırda ciddi bir mevzu için fazla sert olabilir, Disney çeperinden fırlayıp, baya Crouching Tiger, Hidden Dragon bölgesine girebilir. Fakat yine de en az bir fragmanıbeklemek gerek. Bakalım nasıl bir iş çıkar ortaya? Meraktayız!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

1 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.