Second Heaven Civil War

Castiel

Taraflar: Raphael vs. Castiel.

Evren: Supernatural

Nedir: Beşinci sezonun sonunda Melekler Konseyi dağılıyor. Bir tarafta Raphael var. O ve onun gibi düşünenler Apocalypse tekrar başlasın derdindeler. Öte tarafta da Castiel ve ekürisi var. Onlar da özgür irade meselesini kovalıyorlar. E filler tepişince çimler ezilirmiş. Melekler iç savaşa düşünce de bunun dünyada etkileri oluyor. Yalnız dizi Supernatural olduğu için biz bu İç Savaş’ı gün gözüyle görmüyoruz tabi. Daha şahsi seviyede takip ediyoruz biraz. O kulvar da Crowley falan derken, bir çıt tatsız bitiyor.

Dalek Civil War

Doctor Who Dalek

Taraflar: Renegades vs. Imperials

Evren: Doctor Who

Nedir: Doctor Who’nun klasik serisinin sonlarına doğru, yirmi beşinci yıldönümü civarında yayınlanan Remembrence of the Daleks bölümü klasik-Who sevenler için paha biçilmez öykülerden biridir. Bunun sebebi de çaresizlik esasında. O dönem diziyi devralan ekip, reytinglerin vaziyetini gördükten sonra bir acil durum moduna giriyor. O acil durum modu da bu hikayeyi doğuruyor. Ha reytinglerin düşüşü önlenemiyor, dizi o dönem iptal ediliyor; orası ayrı. Neyse sonuçta geri geldi yani, o yüzden hayırlı olmuş diyelim?

Mage-Templar Civil War

Dragon Age Inquisition

Taraflar: Mages vs. Templars

Evren: Dragon Age

Nedir: Dragon Age I’de büyücüler ve tapınakçılar arası bir çeşit sürtünmenin olduğu az buçuk okuma bilen herkese malumdu, ama sanıyorum II. oyunun final sekansına kadar meselenin ne kadar ciddiye varabileceğini pek kestirememiştik. İkinci oyunun finalinde patlak veren kavgada taraf seçmek gerçekten de zordu. Tabii listemizdeki hemen hemen diğer tüm maddelerin aksine, kararı verenin biz olmamız da durumu zorlaştırıyordu elbette. Ama en azından koskoca bir oyun boyu vardı o kararı vermek için. Atıyorum, hemen oyunun başında değildi yani o karar.

Bi’ saniye…

Stormcloak Rebellion

Skyrim

Taraflar: Empire vs. Stormcloaks

Evren: Elder Scrolls

Nedir: Özünde mesele şu: İmparatorluk için Skyrim, özellikle de kabarmakta olan Aldmeri Dominion çatışması da düşünülünce çok kritik bir kavşak. Tutmak istiyorlar, tutmak da zorundalar. Yalnız Skyrim’de yaşayan yerel halkın bir bölümü de “Ferman padişahınsa, dağlar bizimdir” hissiyatında. Onlar da isyana kalkıyorlar işte. İşin içerisinde din var, kültür var, politik baskı var. E fantastik evrendeyiz tabi, ejderler falan da var. Ha Skyrim oynayan on kişiden altısı için bunlar komple uçar kaçar şeyler tabi. Zira oyun her ne kadar sana çatırt diye başta taraf seçtirse de, kahraman olma mecburiyeti dayatmıyor. Sonra istersen git küçük bir kasabada bağınla bahçenle uğraş yani, kim n’apsın iç savaşı?

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.