12 Yıl boyunca çekimi devam eden ve 2014’ün en çok hype yapılan işlerinden biri olan Boyhood, geçtiğimiz haftasonu Oscar ödüllerinde beklenen performansı gösterememişti. Herkes Boyhood’un “En İyi Film” ve “En iyi Senaryo” başta olmak üzere pek çok yarışta at başı koşmasını beklerken film sadece Yardımcı Oyuncu dalında Patricia Arquette’e altın heykelciği kazandırabildi.

Bu durumdan Linklater ne kadar memnun bilemiyoruz fakat kendisi şimdiden Boyhood’a bir devam filmi çekmeyi düşünüyor. Genelde bu tip filmlerle ilgili pek devam filmi konuşması yapılmaz, ama mevzubahis yönetmen Before Sunset’i alıp bir üçlemeye çevirmiş olan Richard Linklater olunca insan bir dikkat kesiliyor. Geçtiğimiz günlerde Jeff Goldsmith’in Soru-Cevap podcastinde konu ile ilgili konuşan Linklater’ın söyledikleri şu şekilde:

1424714540462

“Doğruyu söylemek gerekirse film çıktığında ilk düşüncem kesinlikle bir devam filmi yapmamak üzerineydi. Tüm film 12 yılı kapsıyor. 1.Sınıftan 12.sınıfa kadar devam ediyor, liseyi bitirmekle ilgili. Başka bir hikaye ile ilgili fikrim yoktu ve bunu düşünmemiştim de. Fakat bana “devam filmi” soruları soruldukça bu aklıma takılmaya başladı. Bir sabah uyandığımda ise 20’li yaşların ne kadar üzerine yazılabilecek bir fikir olduğunu düşündüm. İnsan kim olacağını o yaşlarda belirliyor. Büyüyüp üniversiteye gitmek ayrı bir şey ama…Neyse sonuç olarak evet bir devam filmi fikrine aklım gitmiyor değil”

Boyhood’u sevenlerin bu fikre nasıl baktığını henüz bilemiyoruz fakat ilk filmin 12 yıllık yapısı olası bir devam filminde tekrar karşımıza çıkmayabilir. Linklater’ın dediğine göre 12 yıl fikri zaten okul kavramının doğası gereği şekillenmiş. Kendisi de bir daha böyle bir topa girerse bunun daha “hızlı” gerçekleşeceğini söylüyor. Bence Linklater bir devam filmi çeksin, adına da MANHOOD koysun. 20’li yaşlardan 30’lu yaşlara geçişi konu alır ve bakarsınız bu sefer belki Oscar ödüllerini toplar. Eğer yine Oscar almayı başaramazsa ünlü yönetmen hala 30’lu yaşlardan 40’lı yaşlara uzanan engin bir orta yaş krizi skalasına sahip, buradan harika bir film çıkartması işten bile değil.

Yazar

14 Yaşından beri oyunlarla ilgili yazıyor, Trgamer, Oyungezer, Merlin'in Kazanı ve daha pek çok platformda yazdı. Arada dizi yazar, şu anda bir kitap yazıyor, insanlık onurunun depresif müziği yeneceği günü bekliyor.

2 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.