Devam filmleri bana göre her zaman tehlikeli bir kavram olagelmiştir. En baştan iki ya da üç film olarak düşünülen projelere diyecek sözüm yok. Fakat ilki tuttu diye alelacele yapılan devam filmlerinden pek de hayır gelmedi bize. Öte yandan planlanmamış bir devam filminden daha kötü bir şey var bu dünyada. O da tabii ki “prequel” yani, ana yapımın öncesini anlatan filmler. Zira başarısız bir sequelden sonra, her şeye rağmen orijinal filmi izleyebilirsiniz fakat kötü bir prequel, kendisinden sonraki filmlerin de tadını kaçırır. Bu kadar pimpiriklenmemin sebebine gelecek olursak, Lion King prequeli için seslendirme kadrosu belli oldu sevgili geekler. Ama biz hâlâ “Böyle bir şeye gerek var mıydı?” diye sorguluyoruz kendimizi.

İki yıl önce Lion King’in live action uyarlaması çıktığında da hepimiz aynı şeyi sormuştuk: Böyle bir şeye gerçekten gerek var mıydı? Bize soracak olursanız yoktu. Zira 1994 yılında çıkan Lion King animasyonu, zamansız bir eserdi bizim için. Fakat tabii ki Disney’in bu konuda bizim fikrimizi aldığı falan yoktu. Tam yirmi beş yıl sonra Lion King’in mezarını kazarak live-action uyarlamasını bizlerle buluşturan Disney, her ne kadar izleyiciler ve eleştirmenlerden istediği puanları alamasa da bir buçuk milyar Dolarlık hasılat elde etti. Bu da bizi prequel filmin ne kadar gerekli olduğu sorusuna geri getiriyor ve cevap Disney yine bizim yerimize cevaplıyor: Tabii ki gerek vardı!

Lion King mitolojisini genişletmeyi vaat eden ve Mufasa’nın orijin hikâyesini anlatacak olan Lion King prequelinde; Aaron Pierre genç Mufassa’yı, Kelvin Harrison Jr. ise Scar’ı seslendirecek. İlk filmde elinden geleni yapan Jon Favreu’nun yerine, Moonlight filmiyle hepimizin gönlüne taht kuran Barry Jenkins yönetmen koltuğuna oturacak. O da güzel bir filmi bizimle buluşturmak için elinden geleni yapacaktır sanıyorum fakat bu prequelin hiç de planlı yapılmadığını düşündüğüm için, çok ümitli olamıyorum. Artık bundan sonrasına filmden yeni haberler geldikçe bakacağız.

Sevgili geekler siz söyleyin, Lion King’in live-action uyarlaması için bir de prequele ihtiyaç var mıydı? Sizce bu film tüm Lion King efsanesini çöpe atar mı? Yoksa kötü olsa bile unutur, 94 yapımı animasyona sarılır mıyız? Yorumlara bekliyorum.

Yazar

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.