Hatırlayacaksınız, çok değil bir hafta kadar önce yine bu sayfalardan Lucasfilm’in beyin takımının, özellikle de Star Wars: Episode IX ile ilgilenen ekürinin Kaliforniya’da toplandıklarını ve toplanmalarının sebebinin de Carrie Fisher’ın ölümü üzerine ne yapılması gerektiğinin istişaresi olduğunu sizlere aktarmıştık. Lucasfilm eşrafı oturup, masadaki üç opsiyonu değerlendirecekti: Leia’yı filmlerde de öldürmek, hikayeden başka bir şekilde çıkarmak veya CGI ile baştan yaratmak.

Bu, aktörlerin CGI ile yeniden yaratılmalarının iyice yaygın bir şey olduğu şu çağda, yapılması gereken bir tartışma elbette. Özel efekt sektörü an itibariyle teknolojik olarak gerçek insanları utanmadan ekrana koyabilecek seviyeye geldi. Matrix Revolutions’ın plastik Neo’sundan çok ötedeyiz artık. Hatta öyle ki, geçtiğimiz günlerde takvimi uyuşmadığı için, Benedict Cumberbatch’in Infinity War performansının bir bölümünü sonradan çekeceğini bile öğrendik. Çekim esnasında biri Cumberbatch’in yerine oynayacak. Sonra Kambırbeybi’nin kafasını CGI ile olaya dahil edecekler.

Leia Organa 2

Dolayısıyla bu CGI ile aktör koyma olayının tartışılması gereken etik sınırları var. İlginçtir, Amerikan sinemasının bu konuda deneyimi yüksek. Daha önce Back to the Future II’nin yapımcıları, parada anlaşamadıkları Crispin Glover’ın yerine başka aktör bulup, makyajla Crispin Glover’a benzettiklerinden beri bir aktörün imaj hakları, aramızda ya da değil, sıkı korunuyor. Yani işin yasal bir zemini var. Fakat yine de, etik sınırlar nerede çizilmeli? Yani tamam, yapıp yapamayacağın kanunla denetlenmekte. Ama yapmalı mısın?

İşte Lucasfilm, en azından bu enstantanede, etik olarak bir sınırı çizdi. StarWars.com’dan yapılan açıklamayla, oluşabilecek tartışmaları baştan kestiler. Net bir dille, “Hayır” dendi, “Hiçbir filmde Carrie Fisher’ı dijital olarak yeniden falan yaratmayacağız“. Elbette daha yeni bunu yaptıkları için, buradaki mesele “yapabiliyor” olmak değil. Yaptıkları zaman, çirkin duracağına kanaat getirmişler belli ki. İşte ama bu da bizi, “e hikayeyi nasıl bağlayacaksınız?” diye sormaya itiyor. Ama belli mi olur, belki de bu kadar kesin kesebilmelerinin başka bir sebebi vardır Episode VIII’i görmeden bilemeyeceğimiz…

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.