İnsan fani bir varlık. Doğuyor, büyüyor ve sonunda da ölüyor. Bu süreç içerisinde bir dönemi, başka bir dönemini tutmuyor. Çocukken ufak tefek boyutlarıyla mutfak raflarına yetişmeye çalışan canlı, ergenlikte boy atıp belki de o rafların bile üstüne yetişebilir hale geliyor. Ergenlikte kendi kilosu kadar ağırlığı kaldıramazken, Otuzlarının başında belki de gençliğindekinden bile daha ağır şeyleri kaldırıp yüklenebiliyor. Lise sonda suratı sivilceler ile doluyken, yirmilerinin ortalarından bebek poposu kıvamında bir cilde sahip olabiliyor. Genel itibariyle yaş ve zaman geçtikçe bir halimiz başka bir halimize birebir benzemiyor, tam olarak oturmuyor.

Sinema dünyası bu sorunu, “de-aging” denilen özel efekt yani gençleştirme yöntemi ile daha önce çözmeye çalıştı. Fakat artık rolle özdeşleşen yaşlı oyuncuları özel efektle gençleştirmek yerine, yeni bir jenerasyona bayrak teslimi yapmak daha fazla tercih edilir oldu. Bunun tepki çektiği de oluyor, iyi sonuçlar verdiği de oluyor. Yakın geçmişte Solo: A Star Wars Story filminde Harrison Ford‘un canlandırdığı Han Solo karakterine yapılan değişimin, Indiana Jones için hiçbir zaman yapılmayacağını öğrendik. En azından Lucasfilm başkanı Kathleen Kennedy’nin şu günlerde düşündüğü bu.

“Bir yolda ilerlerken bir şeyler öğrendiğiniz anlar olmalı. Han Solo karakterini yeniden seçme kararımız kesinlikle o öğrenme anlarından olabilir. Bazı insanlar, Solo hakkında belki de tv dizisi olmalıydı diye konuşuyor. Ama Solo dizisini, karakteri Harrison Ford canlandırmadan yapmak yine benzer bir düşünme tarzı. Belki de bu sorunları daha önceden görmeliydim.” diye adeta günah çıkaran başkan 2023 yılında beşinci ve son filmini izleyeceğimiz Indiana Jones hakkında da şunu demiş: “Harrison Ford olmadan Indiana Jones’u asla yapmayız. Beşinci filmin çekimlerini daha yeni bitirmişken size şunu diyebilirim ki sette bulunduğum zamanlarda ‘İşte bu Indiana Jones!’ demediğim bir gün bile olmadı.” Görünüşe göre Harrison Ford ömrünü doldurup da marka uzun süre beyazperdeden uzak kalmadığı sürece yeni bir nesille Indiana Jones filmi görmeyeceğiz. Üzgünüm Chris Pratt.

Siz ikonik karakterleri canlandıran aktörler yerine yeni genç aktörler seçilmesi konusunda ne düşünüyorsunuz? De-aging teknolojisi göz tırmalayacak kadar ilerledi mi? Önceki soruya cevabınız evet ise, The Irishman izlediğiniz halde mi dediniz bunu? Harrison Ford denildiğinde aklınıza Indiana Jones mu geliyor Han Solo mu? Şahsen Indiana Jones’u Han Solo’dan çok daha fazla seviyorum. Siz de kendi sevdiğiniz şeylerden ve sorduğum sorular için beyninizde ürettiğiniz cevaplardan bizi haberdar etmek isterseniz aşağıda bulunan yorum kısmına kamçınız ile ulaşıp gerekeni yapabilirsiniz.

Yazar

Hikâye odaklı oyunlar oynarım, film/dizi izlerim, arada sırada da çizgi roman okurum. Bunlarla meşgul değilsem de muhtemelen uyuyor olurum. "Benim düşünceme göre endişelenenler iki kez acı çeker."

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.