Mad Max: Fury Road’ı övdük, yetmedi. Bir daha övdük, hâlâ içimizde bir şeyler kıpırdanıyordu. Orada da durmadık, baya görgüsüz gibi gittik, George Miller’ın çekmesi için hazırlıklarına başlanan Justice League filminin senaryosunu okuduk, 2007 tarihli internet haberlerinde dolandık, onu yazılaştırdık. O da yetmedi. Üstüne üstlük bu süre zarfında filme iki kere giden, üçüncüsü için de aktif planlamalar yapanlarımız var aramızda. Ve öyle gözüküyor ki, filme üçten sonra dördüncü, beşinci ve altıncı kez de gitsek, en sonunda Blu-Ray’i çıktığında, onu da alacağız; zira işin ucunda çok çekici bir ödül var.

d632b211_bb69cb62_MadPietFurryRoad5

Avustralyalı yönetmen George Miller’ın beyanına göre filmin Blu-Ray sürümü iki farklı versiyon ile gelecek. Bunlardan biri, filmden tüm diyalogların çıkartıldığı sessiz bir versiyon. Bu versiyonda sadece görüntüler ve müzik kalacak. Filmde yorgan döşek otuz satır diyalog olduğunu düşünürsek, zaten çok da ciddi bir sıçrama yapılmadığını görürüz. Zaten bizim asıl ilgimizi çeken, diğer versiyon. Mad Max: Fury Road’ın Blu-Ray’i, aynı zamanda bir de siyah beyaz versiyon ile gelecek.

Evet, filmin o gerçekten dudak uçuklatan mavi-turuncu renk şemasına bakınca insan bir inanamıyor değil mi? Fakat siyah beyaz bir Mad Max sadece Blu-Ray için değil, aynı zamanda sinema salonlarında izlenmesi için de düşünülmüş bir ara. George Miller çoğu post-apokaliptik eserin kasten renkleri kıstığını ve aynı gri-kahverengi aralığına düştüğünü fark etmiş. Bunların arasından sıyrılmak için de iki yol gelmiş aklına, filmin renk uzmanı Eric Whipp ile ikisini de düşünmüşler. Ya rengi tamamen kısıp, filmi stilize bir siyah beyaz hâle çevirmek, ya da renklerin iyice dibine vurmak.

wl2b1viz4cd2m13vi3dw

Fakat en nihayetinde Miller siyah beyaz bir renk skalasının genelde sanat filmlerine ayrıldığını düşünmüş, bu yüzden de vazgeçmiş. Ama övmekten de geri kalmıyor. Usta yönetmen resmen siyah beyaz versiyon için “filmin en iyi hâli” cümlesini kullandı. Kendisi her ne diyorsa, biz koşulsuz şartsız inanıyoruz. O yüzden de Mad Max: Fury Road’ın Blu-Ray versiyonunu samimi bir merakla beklemekteyiz. Kulağa şahane geliyor!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

4 Yorum

  1. Çağatay Özkan Cevap ver

    Şu Mad Max haberlerinize bayılıyorum. Filmi bu kadar göklere çıkarmanız ve bunu içten yapmanız beni sitenin müdavimi yaptı. Cidden film demeyeceğim bu şaheser bariz hakettiği değeri “fazlasıyla” sadece bu sitede görüyor bence.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.