Geçtiğimiz gün Every Frame a Painting isimli kanalın bir videosunu paylaşırken, o kanalın dikkat çektiği bir pratiği de aktarmıştık sizlere; anımsıyor musunuz? Temp Music adı altında icra edilen bir işlemdi bu. Özetle, sinemacıların filmin kaba bir kopyasını müzisyene teslim edene dek arkaya rastgele bir müzik seçip koymalarını, filmleri de buna göre kesmelerini içeren, biraz tatsız bir mevzu idi kendisi. İşte bu müzik öncesi kaba bir kesim hazırlama işi, bir çıt nahoş sonuçlara yol açıyor diyordu EfaP kanalı. Ama eminiz, George Miller’ı dinlese, aksi bir fikir de belirtirdi.

Çünkü George Miller, Mad Max: Fury Road’u müzisyene teslim ederken geçici bir müzikle birleştirilmiş ama hazır bir kurgu kullanmak yerine, “slash dupe” denilen bir metod kullanmış. Yani filmin çok yalapşap, siyah beyaz bir versiyonunu paslamış Junkie XL’e. Yalnız sonra garip bir şey olmuş… Miller’ın gözüne baya “otantik ve elemental” gelmiş bu versiyon. Görüntü yönetmenini kenara çekip, “Ya abi şöyle bir şey yapsak mı?” dedirttirmiş.

mad-max-fury-road-black-white-pic-3

İşte o versiyonun namını duyuyorduk bir süredir. Özel bir gösterim göreceği söyleniyordu, ancak kısmet olmadı. İlk DVD’ye konulacak dendi, onun da nasip olmayacağı anlaşıldı kısa sürede. Meğerse Warner Bros, özel bir anı bekliyormuş. Özel bir koleksiyonu. Mad Max: High-Octane Collection’ı. Filmin o monokromatik versiyonu, “Black & Chrome Edition” (Allah’ım ne müthiş isim) adı altında bu kutuda, Mad Max serisinin dört filmiyle birlikte piyasaya sürülecek.

Kutunun içinde dört filmin haricinde George Miller’ın Black & Chrome Edition için çektiği bir girizgah, Mad Max: Road Warrior ile ilgili Road War isminde, içinde George Miller, Terry Hayes ve Mel Gibson ile röportajlar içeren bir video ve daha önceden yayınlanan Madness of Max belgeseli de olacak. Amerika fiyatı 80 dolar olarak belirlenmiş High-Octane Collection’ın. Eğer “Ya diğer filmlerde gözüm yok, siyah-krom istiyorum” derseniz, sadece Fury Road’u ve Black & Chrome’u içeren 30 dolarlık bir blu-ray paketi de piyasaya sürülecek. E biz de alıp hatmedeceğiz elbette. Başka ne olacak?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.