Metot oyunculuğu tanımını sinema ile biraz alakanız var ise kesin duymuşsunuzdur. Rolü canlandıracak oyuncunun, karakteri daha iyi anlayabilmek ve bunu performansına yansıtabilmek için karakter ile bütünleşmeye çalışması ve bu süreçte de kendi benliğinden ziyade, karakterin bizzat kendisi gibi davranma çabası diyebiliriz. Bu teknik bana her zaman çok saçma gelmiştir. Bir rol için araştırma yapmayı, üzerine düşünmeyi filan anlayabiliyorum ama sağ kolu olmayan bir savaş gazisini canlandıracakken öncesinde hep sol kolunu kullanmak zorlama ve açıkçası şov peşinde olmak izlenimi uyandırıyor. Geçtiğimiz günlerde vizyona giren Morbius filmi için Jared Leto’nun, tuvalete giderken bile kol değnekleri ile gittiği yönünde haberler çıkmıştı mesela. Komik durumlar anlayacağınız ve gönüllerimizin kötü adamı Mads Mikkelsen de GQ dergisine verdiği röportajda buna dair düşüncelerini belirtmiş.

“Saçmalık!” diye sözlerine başlıyor Danimarkalı oyuncu. “Konu role hazırlanmak olduğunda, istediğin kadar çılgınlık yapabilirsin. Peki ya film çok kötüyse? Neyi başarmayı planlıyorsun? Karakterden çıkmamış olmandan etkilenmeli miyim? Daha en başından karaktere benzemeyi bırakmalıydın! Bir seri katil rolü geldiğinde nasıl hazırlanacaksın peki? İki sene boyunca seri katil gibi mi davranacaksın?” dedikten sonra ise bu tekniği kullanan en ünlü oyunculardan Daniel Day-Lewis ile çalışma ihtimali hakkında ise “Sürekli karakterden çıkarak hayatımın en güzel zamanlarını yaşardım. ‘Sigara içeceğim ama 2020 yılından, 1870 yılından değil. Senin için sorun olur mu?’ Bu gösteriş yapmaktan başka bir şey değil. Daniel Day-Lewis muhteşem bir oyuncu ama bunun metot oyunculuk yapmasıyla bir alakası yok.”

İlk paragraftaki yazdıklarımdan da tahmin edebileceğiniz gibi Mads Mikkelsen’ın sözlerine fazlasıyla katılıyorum. Senaryoya ve canlandırılacak karaktere dair gerekli hazırlık yapıldığı sürece işi abartmaya lüzum yok. Bunu metodu uygulayıp da bahsi geçen Daniel Day Lewis dışında acayip övgüler almış bir performans da hatırlamıyorum açıkçası, bilen anımsatsın lütfen.

Metot oyunculuğu gerekli mi yoksa gösterişten mi ibaret? Jared Leto, Morbius rolü için hastaneden kan paketi talep etmiş midir? Hannibal dizisini sever miydiniz? Mads Mikkelsen iyi bir oyuncu mu? Johnny Depp’in Grindelwald rolünden atılması sizin de sinirinizi bozuyor mu? Fantastic Beast’in yeni filmini merak ediyor musunuz? Eğer sorulardan sonra kafanızda yeni yeni cümleler oluştuysa onları bizimle hiç pişirmeden çiğ bir biçimde paylaşın.

Yazar

Hikâye odaklı oyunlar oynarım, film/dizi izlerim, arada sırada da çizgi roman okurum. Bunlarla meşgul değilsem de muhtemelen uyuyor olurum. "Benim düşünceme göre endişelenenler iki kez acı çeker."

3 Yorum

  1. Bir sinematograf olarak sette gördüğüm tek gerçek; metod oyuncuların harikalar yarattığıdır. Yazınız da, ünlü bir aktörün Hollywood’un bir çok ünlü aktörüne üstü kapalı sallaması da “saçmalık”tan başka bir şey değil.

  2. Christian Bale Cevap ver

    Metot oyunculuk yapıp ta DDL den başka övgü alan görmedim nasıl bir cümle ya

  3. Doktoru Münir ÖZKUL için Şizofreni tanısı koyduktan sonra muhteşem oyuncu olmasının sebebi demişti.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.