Kendisinin imzasıyla en son The Irihsman’i izlediğimiz Martin Scorsese yeni filminin filminin Hz. İsa hakkında olacağını söyledi.

Cannes sonrası İtalya turuna çıkan yönetmen hafta sonu Papa Fransis ile görüştü; ardından da Vatikan’da düzenlenen bir konferans sırasında çekmeye başlayacağı bir sonraki filmin Hz. İsa hakkında olacağını söyledi ve “Papa’nın sanatçılara yaptığı [“İsa’yı görmemize izin verin”] çağrıya bildiğim tek yolla yanıt verdim: İsa hakkında bir film hayal edip yazarak.” dedi.

martin scorsese yeni filminin hz. isa hakkında olacağını söyledi

Bildiğiniz gibi Scorsese filmlerinde dini referanslara sıkça yer veren bir yönetmen. 1988’de çektiği, yazarının Grek Ortodoks Kilisesi’nce aforoz edilmesine sebep olan Last Temptation of Christ uyarlaması ve 2016 tarihli, Japonya’da işkence edilerek dinleri değiştirilmeye çalışılan Hıristiyanların hikâyesini anlatan Silence filmi, kendisinin konuya eğiliminin en bariz örnekleri arasında. Seksen yaşına ulaşan ve elli yılı aşkın bir süredir sinemanın içerisinde bulunan yönetmenin son filmlerinden biri de yine böyle bir film olacak anlaşılan.

Henüz geçtiğimiz hafta emeklilik ihtimaliyle ilgili konuşurken Akira Kurosawa’nın Oscar konuşmasında sinemanın potansiyelini ancak anladığını fakat artık çok geç olduğunu söylediği konuşmasını anan ve kendisinin de yaşlandığını, bir sürü hikâye anlatmak istediğini ama artık vaktinin kalmadığını söyleyen Scorsese’nin yeni filmi Killers of the Flower Moon ise ekim ayında seyirciyle buluşacak.

Yazar

Editör-in-çiif. Hayvan dostu, çokça yalnız; ismiyle müsemma ama çoğunlukla zararsız. İyi tavsiye verir, geç olana dek ciddiye alınmaz. Her geçen gün bitkinliğine şaşırarak ‘takı taluy takı müren‘ arıyor.

1 Yorum

  1. Çok güzel. Kanaldaki incelemesine büyük bir özgüvenle “Filmdeki İsa referanslarını fark ettiniz mi?” şeklinde yorum yazacağım.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.