Bilmeyenler için bugüne kadar oluşan gelişmelerin kısa bir özetini geçelim: Marvel Studios, uzun zamandır elinde Scarlett Johansson gibi kendi başına gişe getirisi olan bir aktör tarafından oynanan ve gayet kendi hayran kitlesine sahip Black Widow gibi bir karakter olmasına rağmen ürkek adımlar atıp, kadın süper kahraman odaklı bir film duyurmamasıyla eleştiriliyordu. Bunu en sonunda geçen sene yaptıkları lansmanda Captain Marvel filmini açıklayarak yanıtladılar. Carol Danvers’ı konu alacak olan film, 2018’de vizyona girecekti.

Film hakkında bildiklerimiz bundan ibaret. Daha önce rolü oynarsa kim oynar sorusunun cevabını şurada araştırmıştık. Bu konuda birkaç dedikodu hâlâ dönüyor, fakat bugüne bugün yine tutarlı bir yanıt bulabilmiş değiliz bu soruya. Onu da geçtik, daha filmin senaristini, yönetmenini bilmiyoruz ki; takdir edersiniz bunlar denklemin çok önemli parçaları. Hatta bugüne kadar, Marvel yönetmen olarak kiminle ilgileniyor onu bile bilmiyorduk.İşte bugün, şu önermenin en azından son kısmı değişti.

diplomat-carol

OK! Magazine’in Şubat sayısında duyurduğu bir dedikoduya göre, DC Comics’in akıllıca bir hamleyle Wonder Woman filmini Breaking Bad mezunu Michelle MacLaren’a vermesinden etkilenen Marvel, Captain Marvel filmi için de aynen öyle bir kadın yönetmen arıyormuş. Ortada ise şöyle bir problem var. Hollywood’da fazla kadın yönetmen yok. Bunun neden olduğu sabaha kadar tartışılabilir, fakat bir şey su götürmez; pek çok iş alanı gibi kadınlar sinemada da otorite pozisyonlarında değerlendirilmiyorlar, önlerinin açılması pek tercih edilmiyor.

Bu uğurda devrim yapabilecek bir kadın süper kahraman filminin başına, bu konuda bir ilk deneyim yapabilecek Michelle MacLaren gibi bir anlatıcıya teslim edilmesini tercih ederdim, fakat görünüşe bakılırsa Marvel biraz daha deneyimli birini arzuluyor. Bu konuda da başvurdukları kişi ilk iki filmi In The Land of Blood and Honey ve Unbroken ile övgüler toplayan Angelina Jolie olmuş. Derginin dedikodularına göre Marvel ve Jolie anlaşmanın eşiğindeler. Marvel ünlü aktris / yönetmene yaklaşık 20 milyon dolar kadar bir ücret önermiş. Cevap ise henüz belirli değilmiş. Olana kadar tartışalım, aranızdan Jolie’nin iki yönetmenlik deneyimini izleyen varsa, Captain Marvel için yeterli buluyor mu? Yorumlar nedir? Ne diyorsunuz? Kaptırıverin!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

6 Yorum

  1. Angie o araya 1 film daha sığdırarak tecrübe kazanacaktır. Unbroken’ı izleyemedim henüz. Ancak şu an ilk 5 izlenecek film listemde. Aslında burada önemli olan Angie’nin tecrübesi değil ismi. Marvel yönetmen olarak Angelina Jolie’yi düşünüyorsa bu filmden beklentisinin büyük olduğunu ilan etmiş oluyor bence. Açıkçası böyle bir gelişme beni sevindirdi. Şimdi önemli olan casting. Bugün için Jessica Chastain veya Katee Sackhoff’u Carol olarak istesem de sanırım yaşından dolayı Emily Blunt umarım olur diyeceğim. Yalnız tek ricam lütfen Carol’ı inhuman olarak geçiştirmeyin. Bana kalırsa senaryoya Guardians ekibini de katar sağlam bir kozmik yani olan senaryo ile Carol’ın origin hikayesini kendisine yakışır şekilde anlatırım.

    Lütfen Carol’ı harcamayın. Benim 3 favorimden biri olduğunu çoğu kişi bilir zaten 🙁

  2. Ben Selma’nın yönetmeni Ava DuVernay’i tercih ederdim açıkçası. Fakat onun Black Panther için düşünüldüğü gibi bir söylenti de var. Selma’da yönetmen olarak harika bir iş çıkarıyor. Angelina fazla ‘celebrity’ bir seçenek ama her türlü kadın yönetmen olmasını destekliyorum. Kathryn Bigelow olmasın da..

  3. İlla kadın olacaksa Kathryn Bigelow var Angelina Jolie’den daha tercih edilebilir. Sofia Coppola da var mesela. Her halükarda bir Marvel filmi olacaksa yönetmenin cinsiyetinden çok geek’liğine bakarım ben. Ortaya çıkan iş kaliteli olmadıktan sonra yönetenin kız-erkek olması hiç farketmez ki. Hele sırf DC’nin hareketine karşılık yapıyorlarsa daha büyük hayal kırıklığına uğrayacağım. Son dönemlerde Marvel’in “İşimdeyim gücümdeyim” modunun değişmeye başladığını görüyorum ve bu da Phase 3 ile ilgili ciddi bir önyargı edinememe sebep oluyo. Korkuyorum…

  4. “…elinde Scarlett Johansson gibi kendi başına gişe getirisi olan bir aktör tarafından…” ha? 🙂 aktör? 🙂

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.