Marvel’ın dişiyle tırnağıyla büyüttüğü Cinematic Universe’i, bir süredir alanında o kadar net bir lider ki, artık insanlar liderliğini övmeyi bıraktılar farkında mısınız? MCU’nun başarısının ardından tonla firma paylaşmış evren işine coştu; bir bölümü ön yapım aşamasında takıldı, diğerleri girişip çakıldı ama Marvel hâlâ kuvvetli bir biçimde devam ediyor. “İşte şimdi takılacaklar” dedikleri hiçbir yerde beklenen takılmayı, hayal kırıklığını yaşamadılar. Ve bu sene ilk defa üç film çıkartacaklar ki, üçünden de yüksek beklentiler var.

Peki genel olarak ne hâldeyiz? Orasını da işte anlatması yine Marvel’a düşüyor. Doctor Strange’in Blu-Ray’ine özel yapılan Phase 3 videoları geçtiğimiz günlerde internete düştü. MCU’nun bugüne kadar geldiği noktaya kısaca değinen video, ardından Marvel’ın merakla beklenen üç filmine de pas atıyor: Black Panther, Guardians of the Galaxy vol. 2 ve Infinity War. Paylaşılan materyaller üzerine konuşulacak çok şey var, ama biraz irdelemek gerek; neden bu üç film? Şansa seçilmediler gibi hissediyoruz. Şöyle video, önce bir bakın isterseniz.

Şimdi öncelikle, tekrar vurgulanıyor, bizim de vurgulamamızda fayda var: Kevin Feige‘nin Black Panther yönetmeni Ryan Coogler’a olan inancı bazen gerçekten de paçalarından akıyor. Bu inanç zerre boşuna bir inanç değil elbette, Coogler neslinin en etkileyici genç yeteneklerinden biri. Zaten bu negatif bir tespit de değil. Feige-Coogler sevişmesi, bize iyi bir film çıkaracakmış gibi hissediyoruz. Ki yapılan “politikacı / savaşçı dengesi” vurgusu da ilgimizi çekiyor.

Bir vurgu daha altı çizilmesini hak ediyor: Thanos. Kevin Feige çoktur, Infinity War’ı överken spot ışığını Thanos’a çekiyor. Bu teorimizi daha önce paylaşmıştık ama, bize büyük bir ters köşe hazırlığı var gibi geliyor. Atarsınız fava bekler, biz buraya yazıyoruz. İçimizde Infinity War’ın esas kötüsü Thanos olmayacak, bilakis Thanos iyi çocukların tarafına geçecek diyen bir ses var. Bu vurgu da sanki, bunun şoke ediciliğini arttırmak için yapılan bir girizgah. Bakalım, görelim. Sizin hissiyatlar neler?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.