Evet, Age of Ultron vizyona girdiğine göre, artık bu listeyi de açık edebiliriz. Baştan bir konuda anlaşalım; Marvel çizgi romanlarda da kötü adamlar konusunda rakibi DC’ye kıyasla hep bır tık geride kalmıştır. Sinemada ise bu konuda iyice yumruk yer vaziyetteydiler; zira sahip oldukları nadir gerçekten ilgi çekici ve etkileyici kötü adamların çoğu hakları başka firmalarda olan kişilerdi. Magneto, Mystique, Apocalypse, Galactus ve Dr. Doom gibileri Fox’ta, Dr. Octopus, Green Goblin, Venom gibileri Sony’de.

Onlar da kalanları, iyi oyuncular seçerek ve hikayede önemini arttırarak parlatmaya çalıştılar; ama biz yine de samimiyetle söyleyelim, bu listeyi çıkartırken zorlandık. Yine de, olabildiğince objektif ve keyifli bir liste hazırladığımıza inanıyoruz. Bir de siz bakın, kendiniz karar verin. Buyurun efendim!

 

10. Thanos

01 Thanos

Thanos’u onuncu sıraya tamamen MCU’nun üç filmdir gazı verilen kötü adamı, oyun sonu planı olduğu için koyduk; yoksa çok açıkçası şu dakikaya kadar kendisinin sağa sola tehdit fırlatmaktan başka bir şey yapmadığının farkındayız. Avengers’da Loki ile, Guardians’da Ronan ile denedi, Age of Ultron’da da uzaktan izledi. Artık Infinity War yaklaşıyor, kendisi aksiyona daha net girecek illa ki. O zaman listemizde daha yukarıya çıkar. Şimdi? Şimdilik on numarada.

 

9. Dottie Underwood

02 Dottie

Listemizin dokuz numarasında, galasını daha bu senein başında yapmış bir kötü karakter var: Dottie Underwood. Natasha’nın da ismini aldığı Black Widow programının ilk ürünlerinden olan Dottie, Agent Carter’ın biricik başrolü Peggy için harika bir antitezdi. İki karakter de erkek denkdaşları tarafından ıskalanmanın avantajını kullandılar sezon boyunca ve dizi bu iki karakter üzerinden çok güzel bir kadın hikayesi anlattı. Bu yüzden de Dottie’yi buraya sevecen bir şekilde alıp, mutlu bir şekilde yerleştirdik!

 

8. Brock “Crossbones” Rumlow

03 Crossbones

Crossbones henüz filmlerde bu titrini almadı, ama alametifarikası olan X şeklini göğsünün üzerinde net bir şekilde görebildik. Önemi Civil War sırasında belli ki daha da artacak; en azından Marvel çizgi romanlara sadık kalırsa, bu sıralamada yükseleceği garanti. Ama şimdiden etkileyici bir kötü adam Crossbones. Hani bir yandan gıcık olduğunuz, ama bir yandan da karizmasına kapılmadan edemediğiniz türden. Adamda tam bir acımasız özel komando tipi var, Winter Soldier’ın dövüş sahnelerindeki ustalığı da cabası.

 

7. Ronan the Accuser

04 Ronan the Accuser

Her ne kadar çok fazla bir aksiyona girmese, çok etkileyici anı olmasa, düşmanlarını öldürmek yerine sarı sıvıların içine atmak ya da dans edişlerine takılmak gibi kusurları olsa ve çizgi romanlardaki havasının yanına dahi yaklaşılamasa da, Ronan the Accuser bizce yine de MCU’nun eli yüzü düzgün kötülerinden biriydi. Lee Pace senaryo dahilinde elini kolunu biraz bağlamak zorunda kaldı; ama bizce parlayabildiği anlarda da apaydınlıktı. Sesi, bakışı, mimikleri… Keşke biraz daha ehemmiyet verilseydi kendisine!

 

6. Calvin “Mr. Hyde” Zabo

05 Mr. Hyde

Cal’in çok büyük bir avantajı var listedeki diğer çoğu karakterin aksine. Kendisiyle yavaş yavaş tanıştık. Sorularımıza sindire sindire cevap bulduk. Derinliklerini kazıya kazıya keşfettik. O yüzden de ekstra bir tatmini oldu Zabo’nun sempatik deliliğinin. Bir an garip, çılgın bir adam gibi çıktı karşımıza. Ama ondan sonra bir baktık ki bu sadece başına çok kötü bir şey gelmiş, karısıyla kızını tekrar buluşturmak için her şeyi yapabilecek bir adam. İşte o an Mr. Hyde’a olan bakışımız çok değişti. Bunda Kyle McLachlan’ın payı da devdi tabii ki.

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

32 Yorum

 1. MCU Avengers 3 sonrası devam edecek mi yoksa Avengers 3 CU nun finali mi olacak? Bilgisi olan var mı?

  • Normalde olsa devam etmeyecek derdim ama herhalde Kevin Feige’in 4.Faz ile ilgili planları yok değil, olması da gerekiyor zaten.
   Ama bana sorsan tek bir örnekle ”devam edecek” derdim çünkü Winter Soldier’ı oynayan Sebastian Stan’in 9 filmlik bir kontratı var. Bunlardan ikisi(The First Avenger, The Winter Soldier) doldu, üçüncüsü(Civil War) yolda. Hadi Infinity War dedin etti sana beş. Birçok aktörün de durumu böyle. Yani 4.Faz büyük ihtimalle gelecek..

  • black panther doctor strange spiderman winter soldier vb karakterler phase 4 için hazır bence bir new avengers görebiliriz adamlar o kadar para kazanıyor bunu hemen bitirmek istemezler

   • Yeni karakterlerle kafadan 3 faz çekebilirler aslında çoğunun yaşı ve kariyeri buna müsait. Fakat Thanos dan sonra gelipte tatmin edecek kaç düşman var ki Marvel evreninde?(cahilliğimden soruyorum)

    • mesut aslında güzel malzemeler var benim özellikle görmek istediğim skrulls’lar var en az 2 filmlik konu part 1 part 2 şeklinde sonra sinister six cidden yeni kahramanlardan oluşan avengers takımına düşman olabilir veya doctor strange’in düşmanı dormammu bence malzeme var bu kadar para kazanıyor marvel bence gittiği kadar yapacaktır

  • Gelir gelir daha olaylar yeni başlıyor 😉 Zaten Avengers 3’den sonra Inhumans geliyor. Ondan sonra da Doctor Strange (Benedict Cumberbatch) bir sonraki Phase’de iyice esas adam olacak deniyor. Defenders başlıyacak daha, o sırada filmlerin sonu gelir mi? Ama 2019’a kadar bekliycez bunlar için..

   • Anladım Thanos gibi baya güçlü bir düşmanı aradan çıkartınca adamlar insan merak ediyor karşılarına villian olarak kim gelicek diye?

    • Kozmik Varlıklar (Entropi, Sonsuzluk, Ölüm ve Ebediyet) ve Celestials’dan çok dost canlısı bahsedilmedi. En azından Infinity War’ın etkisi ile evrenin her köşesinden farklı tepkiler çıkacağı düşünülebilir.

 2. Diziler hariç!
  1-Ultron
  2-Winter soldier
  3-loki
  4-Aldrich Killian
  4-laufey
  5-Melekith
  6-Red skull
  7-Abomination
  8-Ronan

  • Ronan’ı çabuk harcadılar, oysa ki çok ilginç karakterdi. Red Skull nasıl olsa geri gelecek, başka yere ışınlandı sadece. Ultron Infinity War’da Vision’un taşı sökülürse dönme yolu bulur. Loki zaten Ragrarok’ta coşacak. Merakla bekliyoruz 🙂

 3. “Marvel çizgi romanlarda da kötü adamlar konusunda rakibi DC’ye kıyasla hep bır tık geride kalmıştır.”

  Samimiyetinizi ilk paragraftan sıfırlamaktan vazgeçin derim.

  • Dr. Doom (Karizması hem marvel hemde dc dekilerin hepsine bedel),
   Magneto,Apocalypse,Thanos,Galactus ve Silver Surfer,Loki,Sabretooth,Bullseye,Kinkpin,Carnage,Myxtique,
   Ultron,Dr.Octopus,
   Red skull,Sandman,Lizard,Abomination,Mephisto,
   Mr. Sinister,Mysterio,OmegaRed,Onslaught,Superskrull,Mandarin,
   Hobgoblin,HunterKraven,Rhino,LadyDeathstrike,Scorpion,Elektro,
   Silver Samuray,Absorbingman,IronMonger,Morbius,Chameleon,
   Daken(Wolverinenin oğlu),Taskmaster,Green Goblin,Dormammu,
   Venom

 4. Thanos yerine Winter Soldier olabilirdi. Sonuçta şu an olayları arkadan izleyen karakter modunda. Henüz kendini göstermedi. Gösterdiği zaman Fisk’ in tahtını alacağıma inancım tam.

 5. Şu listede daha hiçbir şey yapmamış Thanos ve boş adam Crossbones var ama Jeff Bridges’in altın gibi performansı olan Obadiah Stane yok. Tamam, Cal de etkileyici ama koskoca Asgard ile çatışan elflerin en karası Malekith yok… Oldu mu kuzum?

  • Yiğitcan Erdoğan Cevap ver

   yahu t.k,, hadi jeff bridges’a hürmetimiz sonsuz, onu bir kenara koyalım… ama malekith mi yahu? kafamda sıralarken en kolay listeden çıkarttığım karakter oldu malekith. thor: the dark world’ün zayıf bir film olmasının en önemli sebeplerinden biriydi malekith’in çok unutulabilir olması.

   • Tamam tamam, Malekith benim sübjektifliğimden kaynaklı. 🙂 Ama Obadiah’ın hayınlığı adını Marvel tarihine altın harflerle yazdırır yani. Hor görme Monger’ı. 🙂

 6. Bucky’i yani Winter Soldier’ı bir bireyden çok bir silah yada bir hit-man gibi göstermiş olmaları (hedefini belirle , vursun) sebebiyle villain olarak göstermemiş olmalarıda muhtemel , kafası karışıktı filmin sonunda , kalıcı villain değil kısaca zaten ipini listede olan alexander pierce tutuyordu ,bunun dışında obediah’ın listede olması gerektiğini düşünüyorum , diğer seçimlerle pek bi sıkıntım yok , keşke aldrichi veya whiplashi daha güzel resmedebilselerdide listeye alabilseydik

 7. Winter Soldier ve Malekith, Ronan ve Thanos’tan daha çok hak ediyor bu listeye girmeyi bir düşünün derim. Özellikle Winter Soldier’ın bu listede kesinlikle olması gerekiyordu.

   • Ronan ve Thanos ile kıyasladım. Sonuçta ikisininde pek repliği yoktu. Malekith onlara nazaran daha aktif geldi bana, belki Chris Eccleston oynuyor diye torpilde geçiyor olabilirim 😀

 8. rezalet bir yazı sizi tebrik ediyorum marvel dcnin gerisinde kaldı dderken thanos kang the congueorer galactus ultron bunları tek seferde harcadın helal olsun

 9. Mehmetcan Yapar Cevap ver

  Rezervlerinizi alın. Andy Serkis, Black Panther’dan sonra Ulysses Klaw olarak bu listenin üst sıralarına girecek. O kısacık sürede bile muhteşem bi iş çıkardı.

  • Aynen, kolunu yaptırıp “Claw” olarak Black Panther’in baş kötüsü olmaya aday, sonunda gerçek yüzü ile görmek büyük zevkti. İki saniyede olsa sağlam oynamış gerçekten..

 10. Tuğberk Ağca Cevap ver

  Ultron eksik bir tat bırakmadı Loki ve Red Skull’dan bin kat daha iyiydi, keşke 3-4 filmde daha olsa. Loki iyi bir kötü değildi abi 3 tane filmde çıktı adam sevdirene kadar gözümüze soktular, Ultron’un felsefesi, motivasyonu, sesi falan çok daha iyiydi Wilson Fisk dışındaki kötülerden.

 11. Apocalypse ve dr.doom suz liste olmaz. Normalde de Kingpin ilk 10 a giremez. Efsane kötüler var marvel dünyasında.

 12. Benim bi sualim olacak. Captain america’nın ilk filminde red skull rahmetli oluyor mu? Çünkü ben izlerken adam sonsuzluk taşı ile asgard veya herhangi bi aleme nakil oldu diye düşündüm. Sonuçta o küp bu işe yarıyor diye biliyorum, lokiyi de öyle getirmemişler miydi? Red skull taşı eline aldığı an arkada oluşan mekan asgardın oraları andırıyordu yanlış hatırlamıyorsam.
  Yani eğer haksız değilsem ilerki filmlerde bu abimiz farklı bir diyardan fırlayıp itlik,serserilik yapar diye düşünüyorum

 13. Grant Ward beklerdim listede açıkçası. MCU dışındakileri de dahil edersek Magneto favorimdir

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.