5. Ultron

06 Ultron

Ultron gelir, bu listeyi paralar zannediyorduk; ama pek öyle olmadı. Yanlış anlamayın, James Spader’ın performansı gerçekten de görülmeye layık. Robot da iki buçuk metrelik atlet fiziğiyle her sahneyi tek başına domine etti resmen. O yüzden beş numaramızda zaten. Ama yine de, damağımızda hafif eksik bir tat kaldı, öyle hissettik en azından. Belki biraz fazla komikti, belki biraz fazla şekil değiştirdi… Eleştiriler gelebilir, ama tek bir şey bakidir: Kesinlikle etkileyiciydi!

 

4. Alexander Pierce

07 Alexander Pierce

Captain America’nın kötü adamları bu listeyi baya bir domine ettiler, önünü alamadık; ama ne yapalım? Koskoca Robert Redford teşrif edip bir Marvel filminde rol alıyorsa, ağzınız açık hayranlıkla izlersiniz; başka ne yapacaksınız? Alexander Pierce o kadar net bir karakterdi ki, kendisi HYDRA anlatırken bir anda koskoca filmi “Of Cap, helâl sana Cap” diye heyecanla geçirirken “ya aslında adam da haklı ha?” oluverdik. Her casus filmine, böyle sağlam bir “kurnaz kötü” lazımdır, Pierce bunun hakkını dibine kadar verdi.

 

3. Johann “Red Skull” Schmidt

08 Red Skull

Red Skull, muhtemelen Marvel’ın film hakları olarak elinde kalan en ikonik kötü adamıydı. En azından şu noktada anlaşmak gerekir, 90’lardaki çizgi roman akımında kendine yer bulup, beynelmilel bir bilinirliğe erişmiş tek kötüydü Marvel bünyesindeki. Hugo Weaving’e teslim ettiler o rolü, o da hakkını deli gibi verdi. Tek şikayetimiz, kendisinin bir filmde harcanmasıydı. Ama bir yandan da düşününce, bundan da memnunuz. Sünmedi, uzamadı, tam tadında kaldı!

 

2. Loki

09 Loki

E elbette! Loki Marvel’ın en çok filmde gözüken kötü karakteri, bu titri de söke söke, hak ede ede aldı. Öyle ki, artık “kötü” olduğundan dahi çok emin değiliz. Kendisi Marvel’ın Avenger kadrosuna dahil kahramanların pek çoğundan daha çok seviliyor zira. Tom Hiddleston’ın dayanılmaz bir çekicilikle oynadığı karakter, iyilik ve kötülük arasında resmen ip atladı; atladıkça daha ilginç oldu, oldukça daha da arttı karizması. O yüzden de listemizde iki numarada!

 

1. Wilson “Kingpin” Fisk

VINCENT D'ONOFRIO as WILSON FISK in the Netflix Original Series “Marvel’s Daredevil” Photo: Barry Wetcher © 2014 Netflix, Inc. All rights reserved.
VINCENT D’ONOFRIO as WILSON FISK in the Netflix Original Series “Marvel’s Daredevil”
Photo: Barry Wetcher
© 2014 Netflix, Inc. All rights reserved.

Ama bir numara, Daredevil’ın üzerinden bir süre daha geçince yine belli oldu ki, sadece Kingpin’e ait. Vincent D’Onofrio’nun süper bir aktör olduğunu zaten biliyorduk. Kingpin’in süper bir kötü adam olduğunu da. Daredevil’ın da iyi bir dizi olacağı belliydi; ama bunların hiçbirinin ne kadar beklentilerimizi aşacağını hesaplayamamıştık. Drew Goddard ve Steven DeKnight on üç bölümde muhteşem bir kötü adam tablosu çizdiler bize. Kingpin sert ama empati kurulabilir, ağır ama anlaşılabilir bir karakterdi. Bayıla bayıla izledik, büyük ekranda da görmek için deli sabırsızlanıyoruz!

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

32 Yorum

 1. MCU Avengers 3 sonrası devam edecek mi yoksa Avengers 3 CU nun finali mi olacak? Bilgisi olan var mı?

  • Normalde olsa devam etmeyecek derdim ama herhalde Kevin Feige’in 4.Faz ile ilgili planları yok değil, olması da gerekiyor zaten.
   Ama bana sorsan tek bir örnekle ”devam edecek” derdim çünkü Winter Soldier’ı oynayan Sebastian Stan’in 9 filmlik bir kontratı var. Bunlardan ikisi(The First Avenger, The Winter Soldier) doldu, üçüncüsü(Civil War) yolda. Hadi Infinity War dedin etti sana beş. Birçok aktörün de durumu böyle. Yani 4.Faz büyük ihtimalle gelecek..

  • black panther doctor strange spiderman winter soldier vb karakterler phase 4 için hazır bence bir new avengers görebiliriz adamlar o kadar para kazanıyor bunu hemen bitirmek istemezler

   • Yeni karakterlerle kafadan 3 faz çekebilirler aslında çoğunun yaşı ve kariyeri buna müsait. Fakat Thanos dan sonra gelipte tatmin edecek kaç düşman var ki Marvel evreninde?(cahilliğimden soruyorum)

    • mesut aslında güzel malzemeler var benim özellikle görmek istediğim skrulls’lar var en az 2 filmlik konu part 1 part 2 şeklinde sonra sinister six cidden yeni kahramanlardan oluşan avengers takımına düşman olabilir veya doctor strange’in düşmanı dormammu bence malzeme var bu kadar para kazanıyor marvel bence gittiği kadar yapacaktır

  • Gelir gelir daha olaylar yeni başlıyor 😉 Zaten Avengers 3’den sonra Inhumans geliyor. Ondan sonra da Doctor Strange (Benedict Cumberbatch) bir sonraki Phase’de iyice esas adam olacak deniyor. Defenders başlıyacak daha, o sırada filmlerin sonu gelir mi? Ama 2019’a kadar bekliycez bunlar için..

   • Anladım Thanos gibi baya güçlü bir düşmanı aradan çıkartınca adamlar insan merak ediyor karşılarına villian olarak kim gelicek diye?

    • Kozmik Varlıklar (Entropi, Sonsuzluk, Ölüm ve Ebediyet) ve Celestials’dan çok dost canlısı bahsedilmedi. En azından Infinity War’ın etkisi ile evrenin her köşesinden farklı tepkiler çıkacağı düşünülebilir.

 2. Diziler hariç!
  1-Ultron
  2-Winter soldier
  3-loki
  4-Aldrich Killian
  4-laufey
  5-Melekith
  6-Red skull
  7-Abomination
  8-Ronan

  • Ronan’ı çabuk harcadılar, oysa ki çok ilginç karakterdi. Red Skull nasıl olsa geri gelecek, başka yere ışınlandı sadece. Ultron Infinity War’da Vision’un taşı sökülürse dönme yolu bulur. Loki zaten Ragrarok’ta coşacak. Merakla bekliyoruz 🙂

 3. “Marvel çizgi romanlarda da kötü adamlar konusunda rakibi DC’ye kıyasla hep bır tık geride kalmıştır.”

  Samimiyetinizi ilk paragraftan sıfırlamaktan vazgeçin derim.

  • Dr. Doom (Karizması hem marvel hemde dc dekilerin hepsine bedel),
   Magneto,Apocalypse,Thanos,Galactus ve Silver Surfer,Loki,Sabretooth,Bullseye,Kinkpin,Carnage,Myxtique,
   Ultron,Dr.Octopus,
   Red skull,Sandman,Lizard,Abomination,Mephisto,
   Mr. Sinister,Mysterio,OmegaRed,Onslaught,Superskrull,Mandarin,
   Hobgoblin,HunterKraven,Rhino,LadyDeathstrike,Scorpion,Elektro,
   Silver Samuray,Absorbingman,IronMonger,Morbius,Chameleon,
   Daken(Wolverinenin oğlu),Taskmaster,Green Goblin,Dormammu,
   Venom

 4. Thanos yerine Winter Soldier olabilirdi. Sonuçta şu an olayları arkadan izleyen karakter modunda. Henüz kendini göstermedi. Gösterdiği zaman Fisk’ in tahtını alacağıma inancım tam.

 5. Şu listede daha hiçbir şey yapmamış Thanos ve boş adam Crossbones var ama Jeff Bridges’in altın gibi performansı olan Obadiah Stane yok. Tamam, Cal de etkileyici ama koskoca Asgard ile çatışan elflerin en karası Malekith yok… Oldu mu kuzum?

  • Yiğitcan Erdoğan Cevap ver

   yahu t.k,, hadi jeff bridges’a hürmetimiz sonsuz, onu bir kenara koyalım… ama malekith mi yahu? kafamda sıralarken en kolay listeden çıkarttığım karakter oldu malekith. thor: the dark world’ün zayıf bir film olmasının en önemli sebeplerinden biriydi malekith’in çok unutulabilir olması.

   • Tamam tamam, Malekith benim sübjektifliğimden kaynaklı. 🙂 Ama Obadiah’ın hayınlığı adını Marvel tarihine altın harflerle yazdırır yani. Hor görme Monger’ı. 🙂

 6. Bucky’i yani Winter Soldier’ı bir bireyden çok bir silah yada bir hit-man gibi göstermiş olmaları (hedefini belirle , vursun) sebebiyle villain olarak göstermemiş olmalarıda muhtemel , kafası karışıktı filmin sonunda , kalıcı villain değil kısaca zaten ipini listede olan alexander pierce tutuyordu ,bunun dışında obediah’ın listede olması gerektiğini düşünüyorum , diğer seçimlerle pek bi sıkıntım yok , keşke aldrichi veya whiplashi daha güzel resmedebilselerdide listeye alabilseydik

 7. Winter Soldier ve Malekith, Ronan ve Thanos’tan daha çok hak ediyor bu listeye girmeyi bir düşünün derim. Özellikle Winter Soldier’ın bu listede kesinlikle olması gerekiyordu.

   • Ronan ve Thanos ile kıyasladım. Sonuçta ikisininde pek repliği yoktu. Malekith onlara nazaran daha aktif geldi bana, belki Chris Eccleston oynuyor diye torpilde geçiyor olabilirim 😀

 8. rezalet bir yazı sizi tebrik ediyorum marvel dcnin gerisinde kaldı dderken thanos kang the congueorer galactus ultron bunları tek seferde harcadın helal olsun

 9. Mehmetcan Yapar Cevap ver

  Rezervlerinizi alın. Andy Serkis, Black Panther’dan sonra Ulysses Klaw olarak bu listenin üst sıralarına girecek. O kısacık sürede bile muhteşem bi iş çıkardı.

  • Aynen, kolunu yaptırıp “Claw” olarak Black Panther’in baş kötüsü olmaya aday, sonunda gerçek yüzü ile görmek büyük zevkti. İki saniyede olsa sağlam oynamış gerçekten..

 10. Tuğberk Ağca Cevap ver

  Ultron eksik bir tat bırakmadı Loki ve Red Skull’dan bin kat daha iyiydi, keşke 3-4 filmde daha olsa. Loki iyi bir kötü değildi abi 3 tane filmde çıktı adam sevdirene kadar gözümüze soktular, Ultron’un felsefesi, motivasyonu, sesi falan çok daha iyiydi Wilson Fisk dışındaki kötülerden.

 11. Apocalypse ve dr.doom suz liste olmaz. Normalde de Kingpin ilk 10 a giremez. Efsane kötüler var marvel dünyasında.

 12. Benim bi sualim olacak. Captain america’nın ilk filminde red skull rahmetli oluyor mu? Çünkü ben izlerken adam sonsuzluk taşı ile asgard veya herhangi bi aleme nakil oldu diye düşündüm. Sonuçta o küp bu işe yarıyor diye biliyorum, lokiyi de öyle getirmemişler miydi? Red skull taşı eline aldığı an arkada oluşan mekan asgardın oraları andırıyordu yanlış hatırlamıyorsam.
  Yani eğer haksız değilsem ilerki filmlerde bu abimiz farklı bir diyardan fırlayıp itlik,serserilik yapar diye düşünüyorum

 13. Grant Ward beklerdim listede açıkçası. MCU dışındakileri de dahil edersek Magneto favorimdir

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.