Şimdi, yazıya başlamadan önce bir şeyi net bir şekilde kabul edelim: Marvel Cinematic Universe’in bir Hulk sorunu var. Aslına bakarsanız; bu sorun MCU’nun bir şeyleri ele alışı sırasında oluşan bir eksinlik değil. Bu sorun çizgi romanlarda da var. Hulk, konsept olarak çok ilgi çekici bir karakter; şüphe yok. Dr. Jekyll ve Mr. Hyde hikayesini süper kahraman denklemine oturtmak ilk başta dahiyane bir fikir gibi gözüküyor. Bu yüzden de ilk göz atana çok çekici geliyor Hulk. Banner’ın içindeki canavarla mücadelesinden iyi bir hikaye çıkacakmış gibi gözüküyor. Ve çıkıyor da.

Ama sonra bütün mevzu burada tıkanmaya başlıyor. Banner’ın Hulk ile olan mücadelesi bir anlatıldıktan sonra, beş anlatıldıktan sonra, hatta belki de yüz, yüz elli kere anlatıldıktan sonra yine ilgi çekebilir; ama bir yerde final yapmaya başlıyor işte. Aynı çekişmenin üzerine çok fazla bir şey koyamıyorsunuz. Eyvallah, her kahraman kendi temel iç çekişmesi üzerinden tanımlanır. Superman bu dünyada yalnızdır; Spider-Man iki yakayı zor bir araya getirir; Iron Man bencil ve sorumsuzdur; Batman… Batman zaten başka bir hikaye.

Ama zaman içerisinde bu iç çekişmelerin güncellenme alanları vardır. Superman’in karşısına Kandor’u getirebilirsiniz örneğin; ya da Spider-Man’i liseden mezun edip bu sefer de üniversite belalarına sokabilirsiniz. Iron Man’e mücadele etmesi gereken bir alkolizm yazabilirsiniz. Ama Hulk’ın sendromunda böyle yenilenmeler yaşatacak bir boşluk yok. Banner Hulk olmak istemiyor, ama sinirlenince Hulk oluyor. Buradan nereye gidebilirsiniz ki?

U4W30

MCU’da buradan bir yere gidemedi işte. Daha önce Ang Lee denedi, yapamadı; Louis Leterrier denedi; yapamadı. En sonunda Joss Whedon çareyi Hulk’ı yardımcı oyuncu olarak atamakta buldu. Bu bize Hulk’ın dev ekrandaki en anlamlı iki anını getirdi aynı film içerisinde. Black Widow’u o koridorda kovaladığı an ve New York Savaşı. İşte o zaman Marvel net bir şekilde vaziyeti anladı. O yüzden üçüncü faz filmlerini açıkladıkları lansmanda Inhumans vardı, Black Panther vardı, Captain Marvel vardı; ama Hulk yoktu.

Sorun bu değil zaten; bu olsa olsa çözüme daha yakın bir şeydir. Sorun şu; Hulk’ı oynayan Mark Ruffalo’yla Avengers öncesinde altı filmlik bir kontrat yapıldı. Bu kontrat Iron Man 3’teki konuk oyunculuğunu da kapsamıyor üstelik. Yani bu Mayıs ayında vizyona girecek Age of Ultron sonrasında Ruffalo’nun dört filmde daha oynaması gerektiğini gösteriyor. Bunlardan biri, muhtemelen hukuki olarak tek film sayılacak olan Avengers: Infinity War olacaktır. Peki diğer üçü? Onlarda Hulk’ı nereye koyacağız?

U4W30

Daha da önemlis, onlarda Hulk’ı nasıl filme koyacağız? Sorun da burada başlıyor işte. Hulk minimal dozlarda kullanıldığı zaman çok etkili bir karakter; Whedon bunu ilk Avengers’da kanıtladı, Age of Ultron’da da tekrar kanıtlayacağa benziyor. Hulkbuster vs. Hulk dövüşü, filmin en merakla beklenen taraflarından biri. Kimsenin şüphesi de yok bununla ilgili. Peki sonra? Hulk’ı iki kere “kontrolünü kaybedip takımın içine eden” karakter olarak göstermiş olacaklar Age of Ultron’la birlikte. Bir üçüncüsü can sıkmayacak mı?

Sıkacak. Bu çizgi romanlarda da can sıkmaya başladığı için Doc Green diye bir konsept attılar ortaya. Daha önceden de Kluh’lar, Red Hulk’lar, Gray Hulk’lar, Merged Hulk’lar vardı zaten. Bunlar bahsettiğim temel iç çekişmeyi güncelleme çabalarıydılar; ama neticesinde aynı problemin -kelimenin tam anlamıyla– farklı bir rengi olmaktan kurtulamadılar. Net söyleyebiliriz, yakın tarihte, Hulk’ın ciddi anlamda olumlu kullanıldığı iki seri vardı. Birleşik iki event. O event’ler ki, MCU’nun Hulk sorununa ön görülebilir tek çözüm olarak bahsettiğim şeylerin ta kendisiler.

Planet Hulk ve World War Hulk.

2022236-hulk_world_war4

Bu event’leri bilmeyenler için kısaca bir özetini geçelim. Burada Illuminati üyeleri (Stark, Richards, Namor, Xavier, Black Bolt, Strange) “yetti bu Hulk” diyip, Banner’ı bir roketle uzaya postalıyor, bu sırada Hulk’ın hamile karısı ölüyor, Hulk da intikam yeminleri edip; önce indiği gezegeni fethediyor, sonra da topladığı kankalarıyla dünyaya işgale geliyordu. Öyle yakıp yıkmaya değil, tek tek kendisini yollamak için olumlu oy kullananları bitirmeye. Hulk bu hikayenin kötü adamıydı anlayacağınız. Öyle standart bir “kontrolümü kaybettim bir an, özür” kötü adamı değil. Hesaplı kitaplı gelmiş, yarattığı yıkımı Banner’ın da desteklediği bir Hulk.

İşte çözüm de burada zaten. Planet Hulk / World War Hulk’ı tek tek uyarlaması gerektiğini düşünmüyorum MCU’nun. Açıkladıkları filmlerde de bunu yapacak bir alanları yok zaten. Ama Hulk’ı kötü adam yapacak net boşlukları var. Yapmak da zorundalar zaten. Kazara değil, kontrol kaybıyla değil. Bilerek, Banner’ın da istemesiyle. Böyle bir senaryo, Mark Ruffalo’nun kontratının sonlarına doğru yapılıp, WWH gibi bir finalle sonlandırılabilinir. Banner onurlu bir fedakarlık yapabilir sonunda. Ortada çok fazla değişken var, çok fazla şey mümkün. Sadece tek bir şey bâki.

Hulk’ın iyi adam olarak anlatabileceği hikayeler bitiyor. Bir noktada onu kötü adam olarak görmemiz gerekiyor.

Siz ne diyorsunuz?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

31 Yorum

 1. antman’e film çeken marvel hulk’a kesinlikle film yapmalı bide norton olsaydı keşke ….

 2. Önce itiraz edicektim ama eski Hulk hikayelerini karıştırınca haklı olduğunu gördüm. Çoğu hikayede Banner kaçıyo, ordu/devlet/çeşitli organizasyonlar onu kovalıyo. Ya da Hulk deliriyo, çeşitli kahramanlar onunla dövüşüyo. Ya da Hulk’un türevleri ortaya çıkıyo ama Red Hulk’ın hikayesi bile öyle çok matah değil. Ki onu takip eden Incredible Hulks falan başarısız seriler.

  Uygulanabilir tek solo Hulk hikayesi dediğin gibi Planet Hulk, onda da Banner hemen hemen hiç olmadığı Marvel’in çekmeye çok sıcak bakmadığını okumuştum. Yine de tabi Phase 4’e saklıyor olabilirler. Phase 3’te Cosmic tarafı tam anlamıyla oturtup, sonrasında Planet Hulk, takribi WW Hulk süper olur.

  Bir diğer uygulayabilecekleri öykü de, çizgi romanda var mı bilmiyorum ama animasyonunu izlediğimi hatırlıyorum, Hulk vs. Thor’du galiba, Loki Hulk’un kontrolünü alıp Asgard’a salıyo Odinsleep zamanında, o da baya yakıyo yıkıyo falan. Onda da Banner çok yok bu arada. Belki Ragnarok’u böyle bağlarlar. Bide 40 dakikalık animasyonla 2 saatlik film arasında biraz fark da var tabi.

  Zor tabi akıcı, merak uyandırıcı Hulk öyküsü yazmak. Ama “In Marvel, We Trust”.. 🙂

 3. Caner Çolakoğlu Cevap ver

  Bence hulk beyaz perde yan karakter olarak kalmalı.. Planet hulk ve world war hulk süper filmler olur ancak, çizgi roman evrenini o durumu getiren Hulk olayları henüz film serisinde gerçekleşmedi. Tutku Tuzlu’ya katılıyorum, olayı phase 4 a saklayıp seri finali yapılabilir… bu arada Hulk kesinlikle artık kötü adamları.. Oldman Logan serisindeki gibi hatta 🙂

 4. martian-mantar Cevap ver

  Belkide daha farkli bir hulk oturtmaya çalışabilirler 3. faz sonrasında daha kontrollü aklı başında bir hulk görebiliriz hikayey scarlet witch katılıyo, dr strange katılıyo bunlar hulk’ı daha sakin yapabilirler böylelikle standart bir ara karaktere dönüşebilir.
  Ayrıca ben olsam dr. strange yardımıyla veya kozmik yolla hulk ı kontrol edilebilir bir karaktere dönüştürseydim o karakterlerin filminde de hulk ı göstererek film anlasmalarını tamamlayabilirdim aklıma en çıkar yol bu geliyor bunun dışında çekilecek bir planet hulk serisi bütün kahramanların gözükmesini gerektircek buda çok büyük bir külfet zaten mcu şuan belirli bir çizgide gidiyor bu seri o çizgiden saptıracaktır.

 5. Ruffalo yaşlanmayacak mı Phase 4’e kadar? Gerçi Hulk CGI olacak çok farketmez heralde. Ben Civil War’da da olur diye düşünüyorum. AOU’nun gazı geçsin bence o filmde çok şey olacak

 6. Yazık ama yhaa :(((
  Şaka bir yana Banner’ın çektikleri yetmemiş gibi bir de gidip kötü adam yaparlarsa yüreğim kaldırmaz. Kötü adam olarak göreceğime daha az filmde görmeyi yeğlerim.

 7. Hulk’ı başka gezegene gönderecek ne bir organizasyon ne de bir Illuminati var MCU içinde şu an… Öyle birşey olacaksa Infınıty War sonunda Thanos’un Infınıty Taşlarıyla son bır ayar çekmesiyle yaratabilecek birşey olur, yinede bir Teori olarak ele alınır. Age Of Ultron’da sonuçta çizgi romandaki gibi gelecekte farklı realitilerde geçecek bir konu taşımayacak. Ki daha ortada Widow ve Banner aşkı gibi bişeyler dönüyor. Hulk bu noktadan sonra psikopata bağlayacaksa Widow’a birşey olmasına bağlı olarak olur. (Black Widow’un kaç filmlik kontratı var emin değilim). WW Hulk yerine Maestro’da görmeyi beklerim açıkçası.

  • o aşk yalan wandanın büyüsü ile olan birşey hulku etki altına alıyor kara dulun boynunda ok kolyesi var hawkeye ile aşk yaşarlar olursa

 8. Hulk basit bi karakter değil. Batman nasıl dağılan imajını topladıysa hulkta o şekilde toplanır. Şu gerçeği unutmayalım ama hulk bilinçsiz bir kahraman karşısında her daim ordu ve süper kahramanlar oldu yani zaten kötüydü. Mcu ne yapar bilmem ama hulk şuan solo filmi kaldıramaz. Biraz daha karakter olarak oturması gerektiğini düşünüyorum avengers ilk filmde sahneler ne kadar güzel olsada new yorktaki ilk sahnesinde “ben hep sinirliyim’ girişi bence güzel değildi.

 9. Bence bir sonraki adımı düşünmek için “age of ultron” filmini beklemek gerek. Bana göre Hulkbuster vs. Hulk dövüşünün nedeni ve sonucu Hulk’un geleceğini belirleyecek ve belki de Planet Hulk / World War Hulk hikayelerini bir film yerine Mark Ruffalo’nun kalan 4 filmlik ömrüne bölecekler. Örneğin çizgi romandaki civil war’ın başlangıcı olan kötü olayı hulk yaşatabilir Yani kısaca seninle hemfikir sayılırım.

 10. Planet Hulk’ı beyaz perdede görmek gerçekten büyüleyici olurdu . Hele gerçekten sonunda World War Hulk’ta gezegendeki halkıyla birlikte bütün süper kahramanları tek tek avlamaya gelişlerini izlesek gerçekten efsane olurdu … World War Hulk yine de düşük ihtimal gibi geliyor bana yani senaryo bazında değişimler olur bence . Planet Hulk’sa kesin gibi duruyor

 11. Evet, Banner’ın ne kadar zorlansa da bir yere kadar inilebilecek bir karakter olduğu konusunda haklısınız ancak çok önemli bir şeyi unutuyorsunuz. MCU’da karşımıza çıkan yardımcı Hulk karakterleri hala çok sınırlı, Abomination haricinde gördüklerimiz de hala işlenme potansiyeline sahipler. Örneğin, yaratıcısı Jeph Loeb’un gereğinden fazla önem atamasıyla Red Hulk kimliğiyle yayın hayatının tümünden daha fazla karakter gelişimi ve derinliği edinmiş Thunderbolt Ross ve filmde çılgın bir profesör olmanın ötesine gidememiş Samuel Sterns ‘le ilgili daha çok şey söylenebilir. Hatta Incredible Hulk filmini MCU dışında sayıp bu karakterleri baştan daha düzgünce ele alma seçenekleri de önlerinde duruyor. Ayrıca daha Rick Jones, Doc Samson ve hepsinden önemlisi She-Hulk yok ortalarda. Hulk’ın 50 yılı aşkın bir yayın hayatına ve hemen her dönemde kendine ait en az bir seriye sahip olmuş bir karakter olduğunu unutmayın. Marvel isteseydi rahatlıkla bir Hulk filmi daha ortaya koyabilirdi.

  Planet Hulk ve World War Hulk elbette önemli hikayeler, ancak son yıllarda pek çok kişide Hulk’ın bu hikayelerden ibaret olduğuna dair bir düşünce yapısı seziyorum. Günümüze yakın dönemde yazılmış başka iyi Hulk serisi olmadığını düşünüyorsanız en basitinden Marvel NOW! döneminde yayımlanan Incredible Hulk ve akabinde gelen Hulk serilerine bakabilirsiniz. Bu arada Red Hulk’ı Banner enkarnasyonlarının arasında listelemişsiniz, onu düzeltirseniz iyi olur.

 12. Yusuf Hüseyin Durkaya Cevap ver

  Aslında Hulk problemi Sentry ile çözülebilir. Phase 4te Sentry’i getirerek Phase4’ün sonunda bi WWH filmi çekebilirler. Sentry her ne kadar az bilinen bir karakter olsa da sevilecektir çünkü hikaye ve güçleri açısından tam MCU’luk bir karakter. Hem iyi hem de kötü adam olabilecek bir karakter sonuçta. Hulkla beraber çok ekmek çıkar Marvel’a. Ayrıca Dark Reign ve Siege için de yol açmış olurlar.

 13. planet hulk filmi gelmeli zaten 4. evre filmlerinde civil warı çok isteyenler bunuda istiyor ve marvelin yapacağını düşünüyorum

  • planet hulk filmi cidden güzel olur ama oyuncular yaşlanıyor onu nasıl kapatıcaklar acaba merak ediyorum mesala world of war hulk çizgiromanında hulk dünyaya döndügünde onu avengers anca durdurur hatta avengers+xmen+fantasticfour birleşmesi lazım o zaman avengers fılmleri biticek nasıl yapıcaklar bılmıyorum

   • world of war hulk şahane olur düşünsene kankalarını alıyor dünyaya geliyor ıron man cap doc.strange falan durdurmaya calışıyor dunyalar savaşı güzel olurdu aslında 🙂

    • kesinlikle katılıyorum sana ama benim şahsi düşüncem hulk en az hatta spiderman iron man wolverine kadar popülerliği yüksek bir kahraman yani öyle köşeye atılmaması gerek hulk fanı değilim ama güzel filmler çekerlerse tabikide sevilicek bir karakter özellikle edward norton harikaydı keşke devam etselerdi

   • bide şöyle birşey var world war hulk çizgi romanda ghost ridere karşı var filmdede aynısı olsa çok iyi olurdu filmde bu ikiliyi karşı karşıya görmek hulk vs ghost rider 🙂 aslında punisher ghost rider falan iç savaşdada olsa güzel olur tabi bu düşünce fantastik 😀

 14. Burdan admine bir soru sormak istiyorum MCu’da ghost rider ve punisheri görebilirmiyiz?

 15. Bana kalırsa age of ultronun sonunda Hulk, planet hulk’a yollanacak. Çünkü fragmanlarda izlediğimiz avengerslar çok sağlam arkadaş gibi duruyorlar. Hele starkla banner’ ın arasından su sızmıyor. Bunu iron man 3 ün sonunda da gördük. Şimdi civil war geliyor. Thor ya da hulkın kimin tarafında olacağı belki de kazanan tarafı belirleyecektir. Onun için bu iki karakterinde civil war filmi esnasında dünya da olmamaları gerekir. Hatırlarsanız çizgi romanlarda da ikisi yoktular.

  • ciwil war filminde dünyada olmazsa hulk yani uzaya gönderirlerse onu infinity wars’da nasıl avengers ile beraber thanosa karşı savaşıcak hulk thanosa karşı küçümsenmiyecek derecede önemli bir karakter tabikide thanosu yenemez ama avengers içinde thanos ile yakın dövüşte hayatta kalabilecek tek kişi bence hulk bide thor

   • Şimdi şöyle bir olay var infinity wars 2 part ama bizim oyuncuların çoğunun kontratı infinity wars a kadar 1 film kalıyor. Muhtemelen ilk filmde new avengers tarzı bir şey kullanıp ikinci film infinity gauntletle herkesi geri getirecekler.

 16. Bence, AoU sonrasında, Ultron’un saldırıları sonucu çok insan ölmesi filan olayıyla Civil War’a bağlıycaklar olayı, Civil War sonrasında ise, birden fazla avengers takımı olacak, sonra Infinity War’un sonunda bu takımlardan devlete çalışanı Hulk’ı Guardians’ın filan da yardımıyla uzaya yollayacaklar. (Büyük ihtimalle, Thanos’a karşı savaşırken Hulk çok fena bir patlama yaşayacak ve büyük çapta bir zarara yol açıcak, bu yüzden yollıycaklar.) Phase 4’da da Avengers takımları için ayrı filmler çıkacak, yine birkaç yeni karakter filmi çıkacak, Planet Hulk çıkacak, ve sonunda da World War Hulk ile bitirecekler onu da.

 17. Yazar Peter David’in “zeki Hulk” konseptiyle doksanlı yıllarda nasıl harikalar yarattığını tamamen es geçmişsiniz. Gri Hulk “Mr. Fixit” ile başlayan aklı başında ama daha az güçlü Hulk fikri herhangi bir diğer Marvel karakteri kadar potansiyel içeriyor; hem de Banner ve Hulk çatışmasını çöpe atmadan yapıyor bunu.

  Şu ana dek Cinematic Universe’te kullanımının sorunlu olduğunu tartışabiliriz ama bu Hulk’un kahraman/antikahraman olarak sunabileceği bir şey yok demek değil. Kötü Hulk lazımsa zaten Maestro var, mümkünse sinemada da görelim evet ama bu Hulk iki boyutlu ve sıkıcı bir karakter demek değil.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.