4. Black Panther Filminin Yönetmeni De Burada!

Creed 1

Kevin Feige’nin büyük Creed yağmalamasının en büyük ganimeti de, şüphesiz Ryan Coogler. 2013’te Fruitvale Station ile Sundance’de baya bir toz kaldırmış, adından da dev söz ettirmişti Coogler. Herkes kendisinin Steve McQueen gibi bir indie yıldızı olmasını bekliyordu, ama 2015’te Creed ile blockbuster’lar dünyasına soft bir geçiş yaptı. Tabii yine kendini alamadı, onun muhteşem vizyonuyla bezenmiş Creed, Oscar’ından BAFTA’sına her ödül töreninin gediklisi oldu geçtiğimiz sene. İzleyince göreceksiniz ki, bütün bu ilgi de haksız değil zaten.

 

5. Bu “Meşaleyi Devretme” Hikayesine Alışmak Gerek

Creed 5

Black Panther ve Thor’da karşımıza çıkacak insanları tanıdıktan sonra, Creed‘i bir başka gözle daha da izlemeniz gerekiyor: Hikayesi ve hikayesinin tarzı. Creed bir meşaleyi devretme hikayesi. Bunu, Stallone’un kendi yazıp yönettiği 2006 tarihli Rocky Balboa‘dan çok daha zarif ve asaletli bir biçimde yapıyor üstelik. Adonis Creed‘in gidip Rocky’den el istemesi, ondan ders alması ve kavuğu devralmayı yavaş yavaş hak etmesi, kusursuz işleniyor filmde.

Peki bu Marvel hayranları için neden önemli? Çünkü Kevin Feige, Infinity War filmleriyle birlikte Marvel’ın üçüncü fazı kapandıktan sonra bu tip devir teslimlerin yaşanacağını söyledi; aynı çizgi romanlardaki gibi. Yani yeni bir Cap, yeni bir Iron Man, belki yeni bir Thor olacak Infinity War sonrası. Bu da gayet doğal, ve çizgi romanların doğasına da uygun. E Kevin Feige’nin Creed’i çok sevdiğini söylemiştik. Metod olarak, bunu emüle etmek isteyeceğini düşünmek bu yüzden hiç de abes değil.

Dahası, bu tip bir hikayeyi bir defa, yine büyük ve köklü bir seride yapmış bir yönetmen var elinde, değil mi? Tamam, Kevin Feige bütün Marvel mutfağının baş aşçısı. Ama her baş aşçının bir de sous chef‘i olur. Birinci faz için, bu yardımcı aşçı Jon Favreau‘ydu. İkinci fazda, Joss Whedon‘dı. Üçüncü fazda ise Russo biraderler gibi gözüküyor. Dördüncü devir teslim fazında, neden Ryan Coogler olmasın?

 

6. E Bir De İyi Film Be!

Creed 4

Kevin Feige’yi etkileyenleri öğrendik, Marvel’ın gelecek oyuncularıyla tanıştık, Black Panther’ın yönetmeniyle bir samimiyet kurduk, ileriki filmlerde anlatılabilecek bir hikaye tipine de alıştık… E bir de iyi film diye izleyelim, değil mi? Creed, boks filmi seviyorsanız, mutlaka izlemeniz gereken bir film. Creed, Rocky hayranıysanız da mutlaka izlemeniz gereken bir film. Diyaspora filmleri, başarı hikayeleri, babalar ve oğullar hakkında güzellemeler, spor öyküleri, şahsi gelişim serüvenleri… Bütün bunlara varsanız da mutlaka izlemeniz gereken bir film. Yani uzun lafın kısası… Bizce Creed’i mutlaka izleyin! 

Ya hatta Marvel hayranı değilseniz de izleyin!

 

 

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.