Hemen baştan belirtelim, filmi izlemeyenlere tavsiye edeceğimiz bir yazı değil. Eğer filmi hala izlemediyseniz ve Spoiler konusunda tedirginlikleriniz varsa yol yakınken sayfayı kapatın, en yakın sinemaya gidip filmi izleyin, sonra yazıyı okuyun. Yok filmi izlediyseniz ya da “Spoiler güzel bir şeydir, beni filme daha iyi hazırlar” diyorsanız (ki değişik bir insansınız) o zaman buyurun yazımıza.

Bildiğiniz gibi Age of Ultron’un sonunda eski kahramanlarımız büyük ölçüde takımdan ayrıldı ve yerlerini Captain America ve Black Widow tarafından yetiştirilecek yeni üyelere bıraktılar. Bu yazıda bu üyeleri bireysel durumları ve takıma katkıları yönünden değerlendirme amacındayız. Kaptan’ı ve Natasha’yı pas geçtim, onlar zaten MCU’da kendilerini yeterince gösterdiler ve diğerlerine rol model olma konumuna geldiler. Peki, yeni üyelerimiz bu yeni takımda nasıl duracaklar, hep beraber ona bakalım:

 

Vision

age-of-ultron-vision-hd

Yiğitcan’ın bahsettiği gibi filmin zaman kısıtı sebebiyle yeterince irdelenemeyen karakterlerden biriydi Vision. Ama açıkçası bu yeni Avengers’da beni en çok heyecanlandıran karakterlerin başında geliyor. Bunun en önemli sebebi tabii ki güçleri. Uçabilmesi, nesnelerinden içinden geçebilmesi, insanüstü gücü, lazeri falan, hakikaten inanılmaz güçler. Ama en az güçleri kadar kişiliği ve takım dinamiği içindeki yeri de onu çok özel kılıyor.

Birincisi yarı-insan, yarı robot olması onu hem Marvel mizahına uygun espriler için biçilmiş kaftan yapıyor, hem de Marvel filmlerinde az rastladığımız dramatik ya da sorgulayıcı öykülere de yer açıyor. Yetmezmiş gibi çizgi romanlardaki Scarlet Witch ile olan ilişkisi ile Avengers’ın içine romantizm dinamiğini ekleme potansiyeli de var. Tabii alnının ortasında bir “Infinity Stone” olması da hızla Infinity War’a doğru yönelen Marvel Evreni’nde onun düşündüğümüzden çok daha kritik bir rol oynayacağını gösteriyor.

Filmdeki görünüşü beni başta biraz rahatsız etse de, sonradan hem organik, hem de robotik tarafını göstermesi sebebiyle sinemada ancak bu kadar iyi yansıtılabileceğine karar verdim. Zaten sevdiğim bir oyuncu olan Paul Bettany tarafından başarılı bir performansla canlandırılıyor olmasından da ayrıca mutluyum. Bu noktada Marvel’ı, tesadüf eseri mi yoksa gerçekten öngörülü davranarak mı Jarvis’i seslendirmesi için bu oyuncuyu seçtiğini bilmesem de, ortaya çıkan sonuç sebebiyle alkışlıyorum.

 

Scarlet Witch

scarlet-witch-625

Çizgi romanda hemen hemen limitsiz olan gerçekliği bükme güçlerinin, filme yansıtılmış hallerini çok başarılı buldum. Hem zihin karıştırma, hem telekinezi karışımı falan yerinde olmuş. Ne çok fazla törpülenip sıradanlaştırılmış, ne de limitlerini çok uçta bırakıp başa çıkılamaz hale getirmişler. Özellikle son dövüş sahnesinde malum olaydan sonra yaşadığı güç patlamasıyla da gücünün ne düzeye çıkabileceğini göstererek ileriye dönük yatırım yapmışlar.

Vision’la ilişkilerine az önce değindim. Kardeşini kaybetmenin ona vereceği dramatik ağırlık ve bu olayın etkileri ile de farklı hikayelerin önünü açmışlar. Her ne kadar Quicksilver’ın döneceğini düşünüyor olsam da -Aaron Taylor-Johnson’ın hala farklı filmler için sözleşmesi var- bu konuya biraz ağırlık vereceklerine inanıyorum. “Avengers Dissambled” ve “House of M” gibi Marvel’ın önemli hikayelerinin baş kahramanı olması sebebiyle Marvel bu potansiyel üzerine daha fazla oynar, ki oynamalıdır da.

Hem film boyunca giydiği sıradan kıyafetini, hem de filmin sonundaki kostümünü oldukça beğendim. Çizgi romana selam çaktığı gibi filmin gerçekçi tonuna da son derece uygun olmuş. Elizabeth Olsen’ın performansı da beklediğimden daha iyiydi açıkçası. Filmde çok zaman ayrılamamış olsa da, bence en başarılı karakter gelişimini kendisi gösterdi. Buradan sonra da takımda değişik bir sinerji yaratmasına kesin gözüyle bakıyorum.

1 2
Yazar

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

27 Yorum

 1. peki artık filmler bu kadroyla mı devam edecek. Yani thor ragnarok,civil war ve infinity war’dan sonra bu takım mı devralacak avenger olmayı. Vision ve scarlet witch dışındakiler yan karakter olarak iyiler ama bence diğer kahramanların yerini dolduramayacaklar. Ayrıca Ant-man bu takıma eklenecek mi? Doctor strange, spider-man, captain Marvel ve black panther eklendikçe eskieri geri plana mı atılacak? sorular sorular 🙂

  • Valla ben de aynı soruları sorup duruyorum filmi 3. kez izlediğimden beri 🙂 Sanki öyle olacakmış gibi geliyor ama bir yandan da bu adamlar öyle basit elemanlar değil ki silinsin hemen diyorum. Sözleşmeleri de var bu adamların sonuçta. Yani RDJ’yi flashback ya da basit 2-3 sahnede kullanamazsın ki. Ya da Thor Ragnarok’ta yok olmayacaksa muhakkak onu da dahil edeceklerdir. Hulk Bence Guardians 2’de karşımıza çıkacak fiji falan diyordu film de ama bir anda uzaya da çıkabilir ne olacağı belli değil. Diğer yandan yeni gelecek adamlar da ayrı mevzu. Spider-Man: New Avenger olarak çıkacaksa filmin adı phase 4 ona göre şekillenecek imajı veriyor. Bir başka yandan Carol gelecek, Strange gelecek, Panther gelecek, Ant-Man var bence çok bahsedilmiyor ama potansiyel olarak bir Guardians olacak gibi duruyor. Neyse bu uzar gider basit bir tahmin listesi çıkarayım yazarlarınki gibi sağlam tahminler değil ama maksat goygoy. Infinity War süper kahraman tahmin listesi :
   1)Spidey,
   2)Cap
   3)Scarlet Witch
   4)Vision
   5)Carol
   6)Wakanda boy
   7)Scott Lang
   8)Star- Lord ve Guardians ekibinden 1 kişi daha
   9)Thunderbolt- 2. filmde gelir-
   10)Quicksilver- diriltme ihtimalleri yüksek-
   11)Iron Man- tahminimce ilk filmde ölecek
   12)Hawkeye-
   13)Black Widow
   14)War Machine
   Aslında infinity war olmasa son film phase 4 teki reboot için Scarlet Witch’in kafayı yiyip çoğu kişiyi yok etmesi de ihtimal verilebilirdi ama bence Maximoff ikizleri falan yani yaşı daha genç olan karakterler phase 4’te de var olacaklar.

   Sorum şu ? bu kadroyu – ki artması çok yüksek ihtimal- 2 filmde eşit olmasa bile daha adil bir şekilde Russo kardeşler yönetebilecekler mi ?

   • in humanlar defenders falanda olucak diyorlar bence yönetmenler en iyisi hobbit yaptığı gibi 3 film arka arkaya her sene 1 tane 3 part yapsınlar filmi part 1 part 2 part 2 avengers’a doyalım sonuçta thanos kolay yenilecek bir kahraman değil + ultronda olduğu gibi her şey oldu bittiye gelmesin 3 part iyidir 🙂

 2. Scarlet witch ile ilgili kismin ikinci paragrafi spoiler izlemeyenler icin (ben izledim de izlemeyenler icin diyorum)

 3. Marvelin yaptığı en güzel işlerden biri çrdeki karakterleri filmlerinde de olabildiğince benzer görünüm ve kostümleri ile yansıtmak.Bunu yapmakla kalmıyor aynı zamanda gelişim süreçlerinide gözlemleyebiliyoruz.(Ironman zırh çeşidi,cap’in kostümü vb.)
  Marvelin yaptığı diğer bir güzel iş karakterleri oynayacak çok iyi oyuncular bulması.

  Vision-Çrdeki halinden bile daha güzel,filmdeki orjin hikayesi daha iyi ve oturaklı.

  Scarlet witch-Çrdeki hali çok uçuk,filmdeki ilk hali iyi ama en sonda gördüğümüz kıyafeti ile çok güzel,özel güçleri ise daha anlamlı,orjin hikayesini ise hoşgörü ile karşılamak zorunda kalıyoruz çünkü mutant hikayelerinin telif hakkı marvelde değil!

  Quicksilver-Filmde sahne kesilmeleri nedeniyle derin bir bağlantı kuramadık ama ben future pastaki halinden daha çok beğendim aslına sadık bir görünüm,güçlerini kullanışı ise daha iyi.Tabi bazı arkadaşlarımız 15-20 yıl öncesinde bile yapılabilen slow motion sahne nedeniyle hayran kalıp future pastteki halini beğenip , aksini söyleyebilirler ama ben age of ultrondaki halinde ısrarcıyım.Umarım geri döner,Coulsonada sevinmiştim,quicksilverada sevinirim hiçte kalkıp hep ölüyorlar sonrada geri geliyorlar demem!

  War machine-Ironmanin yerini dolduracağı herkesin malumuydu,civil wardan sonra eğer robert downey sözleşme imzalamazsa adı sadece war machine destek sağlayan biri olarak geçebilir veya yerine birini bulurlarsa durum değişir.

  Falcon-Eski bir asker olması ve cap ile arkadaşlığı nedeniyle ekip içinde yeni bir dinamik oluşturması açısından iyi,ne kadar çok uçabilen karakter o kadar geniş perspektif.

  • Diğerleriyle ilgili görüşlerimi zaten yazıya ekledim. Quicksilver konusunda kesin katılıyorum. Filmde çok arka plan karakteri olarak kalsa da getirdikleri yaklaşım DotFP’den bin kat daha iyi. Kostümde abartıya kaçmadan çr’dekine benzer ama gerçekçilikten uzak olmayan bir görünüm seçmeleri başarılı. Güçlerini kullanışı ve görsel olarak sunumu da aynı şekilde ayakları yere basan, aşırı fantaziye kaçmayan bir tonda olmasıyla artı puan aldı benden.

   • tutku bey sizce avengers inftinity wars sonrasında şimdiden bile yeni karakterlere atılım yaptılar black panther doctor strange spiderman falcon war machine vision scarlet witch new avengers görme ihtimalimiz varmı ? sonuçta marvel’da bir yerde bu işe para gözüyle bakıyor ?

 4. Henüz filme gitme fırsatım olmadı bu yüzden yeni takım üyelerinin yan yana durdukları halini göremedim. Scarlet Witch’in film sonundaki kostümü ve yeni Avengers takımının görüntülerini hiçbir yerde bulamadım. Nereden bakabilirim ? Biri bana bulabilirse çok mutlu olurum 🙂

 5. Guney Yurdakul Cevap ver

  Anlamadigim bişey var biri açıklarsa cok guzel olucak simdi infinity warda bizim ana ekipteki iron man Thor hulk gibi isimler olmicak mi ege oyle olursa bana cok sonuk bi avengers olurmus gibi geliyor yani yapilan film ne kadar kotu olursa olsun RDJ icin giderim havasi yeter adamın

  • Tabii çok sene sonraki bir film olduğu için onun dedikoduları, haberleri henüz düşmeye başlamadı. Benim şahsi yorumum Infinity War’da eski-yeni tüm kahramanları (Hatta belki ölmüş olanları da) göreceğimiz yönünde. O filmin sonrasında bazı eski oyunculara, belki bazı kahramanlara veda edeceğimizi, Phase 4’le beraber farklı bir Avengers takımı göreceğimizi düşünüyorum. Yani atıyorum Captain America ölüp yerine Bucky’yle devam edebilirler ama Iron Man’i öldürmezler başka oyuncu seçerler gibi durumlar olabilir. Bir diğer söylenti de Phase 4’te Secret Wars tarzı bir event yapıp, MCU’ya komple bir reboot gelebileceği yönünde. Bakalım daha çok erken.

  • Gürkan Göksu Cevap ver

   Güney, Thor ve Iron Man Infinity War filmlerinde olacak. Her iki oyuncununda sözleşmesi Infinity War filmlerini kapsıyor. Hatta Robert Downey Jr., Avengers Age of Ultron ve Infinity War için toplamda 100 milyonluk bir sözleşmeye imza atmıştı. Civil War içinde 40 milyon alacak. Infinity War iki part olacağı için 100 milyonda esneme bile olmuştur. Yani daha görmeye devam edeceğiz.

   • Guney Yurdakul Cevap ver

    Gürkan tesekkurler bilgilendirdigin icin RDJ bence hak ediyo o paralari tabi genede biraz fazlaymis 😀

  • Ölseler bile geri gelebilirler ki sadece emekli oldular şimdilik. Resmi bağlayıcı birşey de yok sonuçta 😀 Büyük bir olayda hepsi geri döneceklerdir. Kim var, kim yok Phase 3 başladıktan sonra netleşir herhalde..

 6. Yeni avengers. Eskiler gitti. Bir sonraki avengers filminde gidenler olmayacak mi ? bence eskilerin gerisinde olacaklar filmde yine. Iki parca olduğu için normalden fazla sahne alabilirler tabi

 7. Diğerleri de Thanos gibi bir tehdidin karşısında yerlerini tabii ki alacaklar. Zaten Civil War’dan sonra bu ekip de sağlam kalamaz. Tüm MCU etkilenecek Civil Wardan

 8. Şahin Görün Cevap ver

  Quicksilver’a Coulson’a verilen sıvıyı verip geri döndürcekler buraya yazıyorum 😀

 9. Berkan Berat Ciğer Cevap ver

  Ne yani;dünya evrenin en güçlü kötüsü tarafından işgal edilecek,Hulk,Tony vs. ben zaten ekipde değilim diye olanaları mı izleyecek ?

 10. Engin Karakullukçu Cevap ver

  Quicksilver’ın her ne kadar dönmesini ağzım köpürerek beklesem de artık Marvel’ın, hatta genel olarak Hollywood’un bu ”öldü….şakaaaaa” olayı kabak tadı vermeye başladı.

  He şashi görüşüm de şu şekilde; Quicksilver dönerse iki şekilde döner; 1- Şu Japon profesörün uğraştığı, Vision’ın da yaratılmasını sağlayan doku olayıyla falan birşeyler yapılabilir. 2- Tıpkı Flash’da olduğu gibi çabuk iyileşme olayı falan vardır (gerçi makarna süzgeçi gibi oldu da neyse).

  Birde son olarak; Hawkeye, Shield’ın gönderdiği o uçağımsı şeylere bindiğinde, iki seksen uzanmış Quicksilver’ın yanında bi taşağı gerip yattıydı, sanki adam ölmemiş gibi. Küçük çaplı bi kıllanma yarattı bende. Cenaze cart curt, ya da sonrasında en ufak bir Quicksilver muhabbeti olmaması da cabası…

  Bu arada Tutku; ”Aaron Taylor-Johnson’ın hala farklı filmler için sözleşmesi var” olayı kesin bilgi mi ve kaç filmlik bu sözleşme? Ona göre millete yayıp halay çekeceğim:)

  • Valla sözleşmeyi direk görmedim. Yalancı çıkmam istemem.

   Wikipedia’da görmüştüm, yazıya eklemeden onlar nereden biliyor diye baktım, şu haberi baz alarak girmişler;
   http://collider.com/avengers-age-of-ultron-interview-elizabeth-olsen-aaron-taylor-johnson/
   (İngilizcesi olmayanlar için röportajda bizi ilgilendiren kısım, Aaron’a uzun kontrat yapmakla ilgili sormuşlar, o da bu durumun sorun teşkil etmediğini, önemli olanın karaktere katabilecekleri olduğunu söylemiş.)

   Yani kesinlik yok ama büyük olasılık söz konusu. Bu arada daha önce de söyledim, kontratı var diye dönecek anlamına gelmiyor (bütün oyuncular için geçerli bu), flashbackler ya da bir saniye görünmesini bile sayabiliyorlar, eğer oyuncu aksine tamam demezse. Ama bence bir şekilde geri döndürecekler.

 11. Quick mermiden hizliyken o sekilde olmesi cok sacma, keske ultron oldurseydi, hem ultron biraz daha yucelirdi ayrica cokta ironik olurdu.
  Bide ultron ullseyses klaw’in kolunu kesti, kimsede tik yok.
  Black panter’de wakanda’daki yikimin hesabini sormaya gelecek gibi duruyor.

 12. TC Türker Yurtöver Cevap ver

  Avengers kadrosuna Dr. Strange,Spider-man,Black Panther,Captain Marvel ve Ant-Man gibi karakterlerin girecegini de dusunursek ekipten ayrilanlarin yerinin dolacagini dusunuyorum tabi bu benim sahsi fikrim. Ekip liderligini de Sorcerer Supreme’e verirler belki oynayacak aktorun de etkisiyle. Ayrica Inhumanlarinda gelisiyle Blackbolt da katilirsa illumunati kadrosu kurup Hulku da uzaya postaladilar mi phase 4 ya da 5 icin zemin hazirlanir mi acaba diye aklimdan(gonlumden) gecirmiyor degilim

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.