Söz konusu Marvel Cinematic Universe ise, yani sırtını Iron Man, Thor ve Captain America’ya dayayan, The Avengers ile toplanan Marvel filmlerinin paylaştığı evren ise sorumlu tek bir adam var: Kevin Feige. İlk X-Men filmlerinden beri MCU içi ve dışı tüm Marvel filmlerinde yapımcılık yapan Feige, Iron Man ile kurulan Marvel Studios’un da başkanlığını yürütüyor ve tüm evrenin ipleri de onun elinde. Dolayısıyla Ant-Man / Edgar Wright krizi hakkında ne diyeceğini en merak ettiğimiz kişi de oydu. Ne de olsa Wright’ın neden ayrıldığı meselesi kafaları kurcalarken, cevabı verebilecek en yetkili şahıs kuşkusuz Feige’nin kendisiydi. CinEurope organizasyonunda TotalFilm kendisini yakalamış, hem Ant-Man, hem Doctor Strange, hem de Guardians of the Galaxy ile ilgili sorular yöneltmiş. Feige’nin cevapları aşağıda.

ant-man-comics

Ant-Man ile ilgili şunları demiş Kevin Feige:

“Ant-Man hâlâ 17 Temmuz 2015’te vizyona girecek, bu Ağustos’ta çekimlere başlıyoruz. Uzun yıllardır tanıdığım Edgar Wright, Joe Cornish ile birlikte senaryonun ilk müsveddesini yazdı ve filmin çoğunluğu o müsveddeye ve Edgar’ın yarattığı DNA’ya bağlı olacak; ama yönetmen artık Peyton Reed.

Çok iyi bir yazar olan Adam McKay senaryonun bazı bölümlerini yeniden yazıyor ama hepsini değil. Ve bizce, inanıyoruz ki bu senaryo olabilecek en iyi Ant-Man filmini yaratacak. Ant-Man bizim için çok önemli bir karakter. İnsanların ne olduğunu bilmemeleri hoşumuza gidiyor. Ant-Man’i, küçülebilen bir kahramanı ilk duyduklarında garip gelmesi hoşumuza gidiyor ama Ant-Man çok kilit bir Marvel karakteri. Kendisi kilit bir Avenger. Evrenimize dahil etmek istediğimiz önemli bir karakter ve Paul Rudd, Michael Douglas ile muhteşem bir kadro Ağustos’ta çekimlere başlayacak. İnanıyorum ki yapabileceğimiz en iyi Ant-Man’i yapma yolundayız.”

doctor-strange-pinball1

Dr. Strange ile ilgili:

“Doctor Strange benim yıllar, yıllar boyu çok ilgi duyduğum bir karakter oldu ve herhalde 14 yıldır röportajlarda hakkında konuşuyorum. Çünkü Marvel çizgi roman evreninin her köşesini ve bucağını keşfetmemizin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Sokak seviyesi kahramanları yaptık, milyarder süper kahramanları yaptık. Thor ve Avengers ile kozmik tarafını da yaptık şimdi de Guardians ile ilerletiyoruz. Ama Marvel evreninin bir de bambaşka diğer tarafı var, daha süpernatürel tarafı, boyutlararası tarafı. Doctor Strange, bence, o düzleme giriş biletimiz. O düzlem ki kendi içerisinde düzinelerce karakter ve hikaye barındırıyor.

O yüzden Strange çok, çok önemli. Sadece harika bir karakter hikayesi olduğundan değil, çok küstah bir cerrahın gayet zen ve tüm bildiğimiz gerçekliği her gün bir arada tutma görevini üstlenen birine dönüşme yolculuğunu da göreceğiz. Aynı zamanda filmlerimizde hikaye anlatımının bambaşka bir tarafını da ortaya çıkartacak. Muhtemelen bir iki aya oyuncu seçimlerine başlar, baş rolü açıklarız; gelecek senenin bahar ayında da çekimlere başlarız.”

guardians-of-the-galaxy-line-up

Son olarak da Guardians of the Galaxy

“Düzinelerce Guardians of the Galaxy hikayeleri var. Bir tarafta 60’larda ortaya çıkan grup var, bunlar 80’lerde tekrar çizilip şimdiki bildiğimiz ve filmde göreceğimiz hâline sekiz dokuz sene önce geldiler. Yani ortada birçok karakter ve hikaye var. Bu film tutarsa, seyirciler Guardians’ı izlerse, götürebileceğimiz pek çok yer ve fikir var film serisini. Ama şimdilik tüm enerjimiz ilk filme gidiyor.”

Bizim yorumumuz nedir peki? Kevin Feige’nin Edgar Wright ile hoş sözleri, muhtemelen sorunun Feige-Wright düzleminde yaşanmadığına işaret ediyor. Gelen dedikodular Wright’ın senaryoya müdahale yüzünden ayrıldığını söylüyordu, fakat Feige o senaryonun büyük oranda kullanılacağını söylediğinden; ikinci dedikodu; yani Wright’ın Disney ile film içi reklam meselesi yüzünden takıştığı iddiası daha gerçekçi geliyor kulağa. Sorun her neyse, bizce Feige’nin açıklamaları biraz doğrular nitelikte, sorun Marvel – Wright değil, Disney – Wright…

Doctor Strange meselesi ise ilginç tabii ki. Strange her daim Marvel’ın en enteresan karakterlerinden biri oldu. Bizce Scott Derrickson yönetmen olarak yerinde bir tercih ve ortaya çıkacak olan işin de kaliteli olacağını düşünüyoruz. Ama tabii bu noktada izleyici Marvel Cinematic Universe’de büyü mefhumunu ne derece kabul edecek, o önemli. Güzel olan şey, Marvel’ın risk almaya devam etmesi. Örneğin Nova gibi bir karakter, Dr. Strange’e kıyasla daha az riskli bir iş olabilirdi. Ama Feige, “bu daha çok tutar” mantığından ziyade, “bu bana ilginç geliyor” mantığıyla film çekmeye devam ediyor, ki bunu takdir etmemek de imkansız.

Siz ne diyorsunuz?

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.