Marvel’ın baş patronu Kevin Feige’yi bir yerde yakalarsanız, ya da birilerinin kendisini yakaladığı bir yerlerde konuşurken kaydını falan izlerseniz; net bir şey göreceksiniz: Adam politik. Feige bugüne kadar Marvel’ın planlarıyla ilgili çok fazla meraklı soruya cevap vermek zorunda kaldı, hiçbirine de açıkça yanıltma taktiğiyle yaklaşmadı. Ama her zaman en benim diyen monşere taş çatlatacak diplomatiklikte cevaplar verdi adam. Hiçbir zaman kesinkez konuşmadı, gider yapmadı.

kevinfeige645

Ama bu sefer, bu konuyla ilgili, Feige başgan net bir mühür koymuş gibi gözüküyor. Avengers: Age of Ultron’u henüz izlememiş olanlar, geri kalanını okumasınlar; ama filmi izleyenler neyden bahsettiğimi az çok tahmin edebiliyor olmalılar. Quicksilver’ın film sonundaki kaderinden bahsediyorum. Anımsayacaksınız, geçenlerde Aaron Taylor-Johnson’ın “keşke bir şey olsa da Quicksilver’ı tekrar oynayabilsem” deyişini sizlerle paylaşmış, Joss Whedon’un da aslen Quicksilver’ın ölmediği alternatif bir final çektiği bilgisini aktarmıştık.

Biz “ama artık yeter yahu?” diyecek gibi olurken, Feige muhabbeti daha uzamadan kısa kesti. Avengers: Age of Ultron’un bir gösteriminden sonra gelen soruya binaen verdiği cevap, Reddit’ci JonLuca tarafından forumlara aktarılınca, durum netleşti. JonLuca’ya göre, Feige bu konuda çok net konuşmuş. Quicksilver ölü, %100, geri gelmesine dair hiçbir plan yok. Çabuk iyileşen bünye yok, LMD yok, retcon yok. Artık Quicksilver’ı göreceksek, bunu ancak flashback ya da halusinasyonlar aracılığıyla yapabileceğiz.

quick_article_story_large

Kendi payıma bu karara deliler gibi sevinmiş vaziyetteyim. Karakter motivasyonu için buzdolaplanan yan kişiler ve bir takım kötüler haricinde MCU bünyesinde ölü kalan kimse olmadı. İlk Avengers’da ölümü büyük olay olan Coulson’ın üzerine dizi bile yaptılar yani, varın düşünün. Hadi o Coulson’dı, dizi güzeldi, sineye çektik. Hadi Fury tek filmde öldü, döndü. Hadi Bucky zaten belliydi, hadi Loki’nin Avengers’a gelmesi lazımdı. E bir yerde de biri ölüp öyle kalmalıydı artık, piyango da Quicksilver’a çıktı. Bana sorarsanız, hayırlısı oldu!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

20 Yorum

 1. quickle start alıp caple devam eder bu ölümler bi kaç yıl sonrada filmler biter. Miss gibi bir dönem yaşamış oluruz. Öldürüp yaşat önümüze koy ayıp oluyor..

 2. susayım dedim ama insan bu kadar dc ci olmaz qs ölü kalmamalıydı flash ölse yeryerinden oynardı bu yazıdan ne isyanlar dönerdi

  • Ahaha olayın DC-Marvel hayranlığı/düşmanlığıyla ne alakası var? Öncelikle şu söylediğin doğru: Flash ölse yer yerinden oynardı; sonuçta DC’nin en önemli karakterlerinden, Justice League’in demirbaşlarından ama Quicksilver onun kadar önemli değil. Ölü kalmasına sevinilmesinin nedeniyse evrenin gerçekçiliğini kaybetmesi. Nasıl ki DC dahil çizgi romanlarda ölen karakterlerin neredeyse tamamı geri getiriliyor, ölümler bizi şaşırtmıyor, aynısının MCU’da da olmasından, hem de olay Scarlet Witch’i bu kadar etkilemişken öneminin yitirmesinden korkuluyor ki ben de ölümlerin-dirilmelerin yalama olmasından rahatsızım açıkçası.

   • şimdi ölümden geri dönmelerden rahatsızsında adı üstünde çizgi roman filmi uçan kaçan adamlardan rahatsız olmadında ölenin geri dönmesinden mi oldun

    • Tövbe bismillah 😀 Gerçekten okuma-anlaman üst düzeyde. Bu arada “E bir yerde de biri ölüp öyle kalmalıydı artık, piyango da Quicksilver’a çıktı. Bana sorarsanız, hayırlısı oldu!” dediği için söylediklerin yazara da gidiyor sanırım. Neyse.
     Zaten “yalama” olmasından dedim. Coulson’a, Fury’e lafım yok. Gerekli kullanıldığında diriltmek mantıklı bir şey ama mesela Spider-Man için Ben Amca’yı diriltmek saçmadır, karakter zaten kişiliğini o olaydan alır. Ama tabii ki isterlerse diriltirler nasıl olsa çizgi roman. Quicksilver da dirilebilir ama o zaman ölümünün hikaye akışında etkisi olmaz. Seyirciyi etkilemez. Nasıl ki bugün Peter Parker öldüğünde, Bruce Wayne veya Wolverine öldüğünde kimse sallamıyor, yani merak edip satın alanların sayısı hayli artsa da herkes geri döneceklerini biliyor. Marvel özellikle ölme-diriltme olaylarını sıradanlaştırmış bir firma ve ölümler okuru-izleyiciyi etkilemiyor ama hazır Scarlet Witch’i de derinden yaralamışken Quicksilver’ın canlanması pek anlamlı olmayacak ve izleyici sonraki olası ölümlere inanmayacak.

     • kamil çiçek

      merak etme okuma anlamam gayet iyi neyse ne öle diyorsan öle olsun

 3. Bu kadar ölüm ve geri dönüş tamamen plansızlık ürünü, aslında ortada bir evren yok varsa bile başlangıcı galaksinin koruyucularıdır ki onlarda çok başka bir kulvardan geliyor (bence). Olması gereken şu olmalıydı, bu kadar film çekilir ve hepsi için ayrı kişiler yönetmenlik ve senaryo çalışması yaparken bunların tepesinde birisi olması gerekirdi.
  Bu kişi kesinlikle Kevin Feige değildi.
  Kısacası bunlar normal o kadar karıştı ki qs gelmesi bile gereksizdi. Bize güç gösterisi yaptılar resmen “istersek alabiliriz ama gerek yok almıyoruz” demeye mi çalıştılar? Yalvar yakar adamı al sonra öldür. Akla bak.

  • Barış Işkın Cevap ver

   Quiksilverin ölümüne bende üzüldüm.Quiksilverı tekrar görücez bence.
   Genç halini görürüz en azından.

 4. Shadow in the Dark Cevap ver

  Quicksilver karakteri için X-Men : Days of Future Past’te olacağı duyurulduğundan beri aralarında kıyaslama yapılacağı belliydi.İlk defa X-Men filmi ile karşımıza çıkan Quicksilver ”Time in a Bottle” sahnesi ile çok büyük bir ilgi uyandırdı ve normalin üstünde bir beğenilme oranı yakaldı.

  Joss Whedon ın ise bu eşiği geçebilme ihtimali ise çok düşüktü çünkü herkes ilk intibaya çok önem verir.Her şeyin durduğu bir slow-motion bir sahne çekilse hemen ”taklit etmişler!” gibi yorumlar olacaktı ve bence bunun tek çözüm yolunu seyirciyi bir filmde en çok etkileyecek olan ”ölüm sahnesi” ile denemeye çalıştılar.
  Ölüm sahnesi etkileyici oldu olmasına fakat gerekli miydi?Aşırı hızlı olan biri başka şekilde birlikte kurtulamaz mıydı?Sonuçta karakter ile yeni tanıştık ve bence kaliteli bir karakterdi.X-Men’deki ergen çocuğun aksine daha mantıklı bir altyapısı vardı.Öteki yandan yeni karakterleri harcamak kolaydır ama seyirci ile çok fazla bağ kuramadığı için büyük bir etki yaratmayacaktır.

  Bence olması gereken, film zaten Hawkeye için bir duygusal son niteliğinde ilerledi ve kesin bir ölüm olacak ise; bu ölüm Hawkeye’ın o sahnede çocuğu kurtarırken etrafına dikkat edemeyen Quicksilver ı kurtararak ”You didn’t see that coming? ” ile bitseydi, Hawkeye ın şu ana kadar alamadağı seyirci ilgisine kat kat sahip olacaktı ve inanılmaz bir duygu patlaması yaratacağına eminim.

 5. Quicksilver’ın ölmesinin nedeni çizgi romandaki scarlet ile olan ensest ilişkisi olabilir mi? dipnot: Çizgi romanı okumadım detay bilmiyorum sadece geek sitelerden okuduğumu biliyorum.

  • Alkın Yılmaz Akter Cevap ver

   O sebeple öldürecekleri bir karakteri baştan piyasaya çıkarmazlardı zaten.

   • ama scarlet olması için quicksilver şöyle bir görünmesi lazımdı öyle değil mi

 6. Alkın Yılmaz Akter Cevap ver

  İyi başrol kahramanların ölmesi kadar hasret olduğum başka bir şey yok sanırım bu süper kahraman temalı filmlerde. Ama doğru düzgün yapılması taraftarıyım. Ben de Quicksilver yerine Hawkeye’ın ölmesini tercih ederdim. Hem daha vurucu olurdu (Hele ki ailesinin olduğunu öğrendikten sonra), hem de öyle bir takımın rakipleri karşısında gerçekçilik açısından kaçınılmaz olan bir olay gerçekleşmiş olurdu. Ayrıca MCU’da ölümlerin Quicksilver ile kalmayacağını düşünüyorum ben de. Captain America’nın da yakın zamanda ona katılacağını düşünüyorum. Hatta MCU’nun ilk kısmının (ilk fazdan bahsetmiyorum)

 7. alp demirkabız Cevap ver

  yav hiç önemli karakteri öldürmemelerini geçtim, tüm marvel filmlerini düşününce onlarca kez şehirde savaş sahnesi yaşandı. yaralanan sivil, düşen sivil, uçan sivil, kaçan sivil, bağıran sivil her bişeyi gördük de bi tane ölü sivil görmedik. gerçekçiliği baltalayan, seyir zevkini sıfıra indiren bi durum (en azından benim için)

  • Bugün tekrar IMAX’de izlerken etrafa daha dikkatli baktım sahnelerde. Ölen sivil gördüm ben. Ultron Quinjet ile ateşe derken bir yerel polis mermilerin hedefi oluyor ve ölüyor 😉
   İlla izleyicinin gözüne sokmak istememişlerdir sivil ölümlerini ama o karmaşada yüzlerce sivil hayatını kaybediyor. New York savaşı için atıfta bulunuldu sanırsam sivil kayıpları hakkında

   • Belki Civil War’da şu ana kadar olan bütün filmlerdeki sivil ölümlerini bizim göremediğimiz açılardan haber niteliğinde gösterirler ve böylece süper kahraman yasasına zemin hazırlamış olurlar?

 8. Keyifsiz gala sonrası (bir daha kanyonda mı tövbe) IMAX’e bugün gidip ikinci defa izleme fırsatım oldu filmi. Quicksilver’in ölümünü normalde bekliyordum zaten ama Helicarrier’i gördükten sonra ” Bu shield mi? Hiç de fena değilmiş” diyip 2dk sonra ölmesi bu sefer ki izleyişimde biraz üzdü beni.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.