Hollywood’un, büyük etkinlikler sırasında ellerinde ne kadar fragman varsa üzerimize atmalarını önceden eğlenceli bulurdum fakat artık canımıza bir kasıtları varmış gibime geliyor. Ya biz bugünü tamamen Yüzüklerin Efendisi tartışmalarına ayırmıştık. Rings of Power dizisinden gelen fragmanı izleyip birbirimizle tartışacaktık. Şimdi nereden çıktı bu Doctor Strange: Multiverse of Madness fragmanı? Ve ayrıca neden bu kadar mükemmel?

Multiverse of Madness daha ilk duyurulduğu günden itibaren büyük bir heyecan uyandırıyordu bende. Gerek Doctor Strange’in ilk filmini çok sevmemden gerekse ikinci filmin bir korku filmi olacağı dedikodularından dolayı, ben bu filme çok coşuyorum. Her ne kadar filmin korku filmi olacağı dedikoduları her geçen gün azaltsa da bu benim heyecanımdan asla bir şey götürmedi. Spider-Man: No Way Home’un after credits sahnesinde Evil Strange’i de görünce artık benim heyecan seviyem, varlığından haberimin bile olmadığı bir seviyeye çıktı. Bundan daha fazla coşamam diyordum fakat ne kadar yanıldığımı kelimelerle ifade bile edemiyorum. Arkadaşlar Doctor Strange: Multiverse of Madness, bizi çıldırtmaya geliyor!

Öncelikle hepimizin çığlık attığı sahneyi konuşalım istiyorum. Marvel Entertainment YouTube kanalında Doctor Strange’in birkaç koltuğun oluşturduğu bir taht odasında geçen bir altyazıda “Mysterious Voice” yani “Gizemli ses” olarak, “Ona gerçeği söylemeliyiz” diyen birini duyuyoruz. Her ne kadar bu gizemli kişi gösterilmese de biz yıllarca kendisini izleyenler olarak, daha sesinden bu gizemli kişinin Patrick Stewart olduğunu biliyoruz. Ve böylece artık bence resmi olarak Mutantlar, Marvel Cinematic Universe’e girdi diyebiliriz. Üstelik yalnız da değiller! Peki, bu iş nasıl olacak?

Patrick Stewart’ın canlandırdığı Professor Charles Xavier’i, X-Men topluluğuna liderlik etmesinden tanısak da aslında kendisinin üyeleri arasında yer aldığı çok önemli bir grup daha var o da Illuminati. Evet evet, doğru duydunuz. Charles Xavier, Marvel evrenindeki Illuminati’nin üyelerinden birisi. Varlığı evrendeki en büyük sırlardan biri olarak kabul edilen bu topluluğun amacını daha sonraki yazılarımızda ayrıntılı olarak anlatırız. Fakat bizim için şimdilik en önemli konu bu grubun üyeleri. Şimdi sıkı durun zira bu çok gizli topluluğun üyeleri arasında Reed Richards, Namor, Black Bolt, Proffesor Charles Xavier, Doctor Strange ve Tony Stark var!

Bildiğiniz gibi Disney, geçtiğimiz yıllarda çok önemli adımlar atarak 90’lı yıllarda Marvel’ın sağa sola dağıttığı süper kahramanların teliflerini tek bir çatı altına toplamıştı. Biz de bu karakterlerin nasıl hâlihazırda işleyen MCU içerisine dâhil edileceği konusunda kafa patlatmaya başlamıştık. Açıkçası benim aklıma hiç bu kadar zarif bir yöntem gelmemişti. Illuminati sayesinde artık MCU evreninde Charles Xavier sayesinde Mutantların, Reed Richards sayesinde Fantastic Four‘un, Black Bolt sayesinde Inhumanların ve son olarak Marvel’ın resmi olarak kayıtlara geçen ilk süper kahramanı Namor’un bizzat kendisinin evrene dâhil olduğu resmileşecek. Böylece geriye kalan tek şey, bunca zamandır nerede olduklarını açıklayacakları solo filmlerini beklemek kalacak.

Öte yandan Illuminati üyeleri arasında Tony Stark’ı görünce bir içiniz burkulmuş ve “Keşte MCU’daki Tony Stark da gerçekten bu grubun arasında görseydik” demiş olabilirsiniz. Bu isteğinizin, kısmen gerçekleşme ihtimali olabilir. Zira sızıntılara göre Tom Cruise, farklı bir Tony Stark varyantını canlandırmak için MCU’ya gelebilir. Fakat bu iyi mi olur, kötü mü olur bilemiyoruz. Yani Tom Cruise’un, MCU’ya gelmesi üç gün üç gece kutlanacak haber ama rahmetlinin de bir hatırası var…

Illuminati heyecanımız geçtikten sonra fragmandaki bir diğer güzellik olan Wanda’ya geçiyorum. Wanda’nın, önceki fragmandan farklı olarak burada Captain Marvel gibi parlayan biriyle savaştığı sahneleri görüyoruz. Her ne kadar ilk başta bu kişinin kötü bir Captain Marvel varyantı olabileceğini düşünsek de daha sonradan aklımıza WandaVision dizisinde güçlere kavuşan Monica Rambeau geliyor. Tabii, biz onu bıraktığımızda güçlerini bu kadar iyi kullanamıyordu fakat belki geliştirmiştir kendini. Ayrıca Wanda’nın, Strange’e yönelttiği “Sen kuralları çiğneyince kahraman oldun, ben aynısı yapınca herkes bana düşman kesildi” lafının arkasındaki haklılık payı ve hüzün yine içimizi dağladı. Ah be Wanda, ne zaman gülecek şu gül yüzün?

Yani bunun haricinde fragmana ne denir ki dostlarım? Sanat tasarımı, efektler, kostümler, verilen kararlar her şeyiyle dört dörtlük bir fragman olmuş. Yani her seferinde Marvel artık bizi daha fazla heyecanlandıramaz diyorum sonra gecenin bir yarısı çıkan fragmana altı yüz kelime yazı yazarken buluyorum kendimi. Ama her şeyden önemlisi sizin yorumlarınızı merak ediyorum. Siz nasıl buldunuz fragmanı?

Yazar

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

4 Yorum

  1. fragmanla ilgili en çok hoşuma giden şey hiç şakanın olmaması. seri üretime geçmiş ucuz marvel şakaları kusturacak seviyeye gelmişti artık.

  2. Tüm işi gücü bırakıp fragman ve film hakkında ne kadar heyecanlandığımı konuşmak isteğim hala var

  3. Tom Cruise mcu ya gelse 3 gun 3 grce kutlanırmı ? Kusura bakma katilmiyorum kimse robert dovlwney jr. Yerini alamaz kimse !

  4. Dolu dolu bir film geliyor. Hic olmadigi kadar karakteri bir arada gorecegiz. Gorsel solen olacak. Gel teskere… Gercekten adinin hakkini veriyor: madness

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.