İyi sinemacılar, iyi sinema yaparlar. Dünyalar basiti bir cümle olması gerekiyor bunun; ama genelde işin içine gişe kaygısı girince bunun atlandığını hissediyorum Hollywood’da. Genelde risk almaktan çekinen yapımcılar büyük ölçüde “önceden denenmiş” bir adam arıyorlar dev filmlerini götürmesi için. O yüzden de bilim kurgu, aksiyon, süper kahraman gibi janrlardan çıkamıyorlar ve böylece, karakteri daha iyi anlayacak yönetmenler olabilecekken, projeler Zack Snyder’a teslim ediliyor.

Bu mefhumu Nolan on sene önce kanıtlamıştı aslında, Marvel da her filmiyle tekrar ispatlamaya devam ediyor. Nasıl ki Christopher Nolan’ın Batman öncesi tek bir tane dahi aksiyon ağırlıklı, gişede üste oynayacak filmi yoktu, ama çok iyi filmleri vardı; Avengers’ı tepeye çıkartan Joss Whedon’un da en büyük kitle başarısı Buffy’i bir vakit o haftanın en çok izlenen 38. dizisi yapabilmiş olmasıydı, ama hep iyi işleri vardı. DC’ye silme gömüyorum zannetmeyin, aynısını şu an David Ayer ile Suicide Squad için de yapıyorlar ve ben takdirlerden takdir beğeniyorum. Önemli olan iyi sinemacı. İyi sinemacı, iyi sinema yapar.

O sebeple, şu an yönetmen kararının açıklanmasını dört gözle beklediğim tek bir iş var: Spider-Man. Daha önceden bu seri iki defa bağımsız sinemanın bağrından kopup gelmiş ve bu türde çok da bezi olmayan yönetmenlere teslim edildi; Sam Raimi ve Marc Webb. İkisi de farklı tellerden çaldılar, Webb selefine göre çok daha az koyabildi tarzını masaya. Şimdi ise yeni bir film geliyor ve yeni bir yönetmen aranıyor. Daha doğrusu, “aranıyormuş” diyeyim, çünkü ben o filmi Drew Goddard’ın yöneteceğinin kesin olduğunu sanıyordum. Değilmiş. Kısa aday listesi, Deadline’ın haberine göre yeni belirlenmiş. Jonathen Levine, Ted Melfi, Jason Moore, Jared Hess, John Francis Daley ve Jonathan M. Goldstein. Spidey’yi Marvel’da sırtlayacak isimler bunlar.

Dilerseniz tek tek bir üzerinden geçelim, ama öncelikle söylememiz lazım. Bu altı yönetmenin tek bir dev ortak noktası var; o da hepsinin komedi çıkışlı olması. Bu da akıllara Marvel patronu Kevin Feige’nin bu sefer Spidey’nin komedi yönüne ağırlık verecekleri sözünü getiriyor. Hakikaten de öyle yapacaklarmış gibi duruyor. Gelin, beraber bakalım, işte Spider-Man filmini yönetmek için belirlendiği iddia edilen 6 aday!

 

1. Jonathan Levine

Director JONATHAN LEVINE on the set of WARM BODIES Ph: Jan Thijs © 2012 Summit Entertainment, LLC.  All rights reserved.

Başa denk geldi, ama şu an kendisi net fvorim. Kendisinin geçmişinde Love Bytes, All the Boys Love Mandy Lane, The Wackness gibi çok bilinmeyen filmleri var; en meşhur işleri ise muhtemelen 50/50 ve Warm Bodies. 50/50 drama ve komediyi çok güzel harmanlayan, dokunaklı ve eğlenceli bir filmdi. Warm Bodies ise o konseptin hak etmediği kadar zeki, komik ve pürüzsüzdü. İki film de gönlümde güzel bir arsa kapattığından, Levine benim için şu an “inşallah olur!” segmentinde.

 

2. Ted Melfi

02 Melfi

Ted Melfi, görece deneyimsiz bir yönetmen. Aslında yapımcı olarak uzun süredir çalışıyor, ama uzun metraj olarak sadece iki filmi var. Bunlardan en sonuncusu, geçen sene çıkan ve ödül ortamlarında adı çok zikredilen Bill Murray filmi St. Vincent. Melfi’ye çok aşina değiliz, ama şunu iç rahatlığıyla söylemek mümkün; iş konusunda çok seçici olan Bill Murray bir yönetmene güvendiyse, biz de güveniriz!

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

4 Yorum

  1. Yiğit, sen Zack’e laf sokunca çok tatlı oluyorsun. Bu adamın hayatına ciddi bir kötülüğü olduğunu düşünmeye başladım.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.