Faz 4 dendiği zaman akla gelen en önemli nokta, tamamıyla yepyeni bir kurgu ve zaman çizgisi. Bildiğimiz gibi Marvel seyirci ile oynamayı ve kötü olsa da, iyi satan filmler yapmayı başaran bir şirket. Peki, özellikle bu bilgisini Faz 4’de kullandı mı, amacı neydi ve ne yapmayı planlıyordu?

Öncelikle şirketin Faz 4 planlarına birlikte göz atalım. Avengers: Endgame sonrası oluşan büyük zaman boşluğu, belli ki yeni dizi ve filmlerden ve ayrıca Endgame’in bitişinden anladığımız üzere, faz 4 aracılığı ile açığa kavuşacak. Aklımızı ve bilgilerimizi altüst eden bu yeni, ikinci evrene yönelik ilk olarak Wandavision dizisi çıktı ve Marvel’ın asıl önemli ve vurgulamak istediği darbe planı belli oldu: Evrene X-Men ve Fantastik Dörtlü‘yü getirmek.

Ne zaman görebileceğiz bu değerli ekipleri? Marvel’ın Fox şirketinden Fantastik Dörtlü ve X-Men’in haklarını satın aldığı haberini duyduğumuz zaman, asıl Avengers: Endgame filminde, son savaşta portalların açıldığı sahnede X-Men’i görmeyi beklemiştik. Fakat Marvel başka bir plan kurmuştu. Faz 4 toplantısı zamanı, Doctor Strange in the Multiverse of Madness ile hakları yeni alınan X-Men ve Fantastik Dörtlü’nün geleceğini tahmin edebiliyorduk fakat yine Marvel, erken davrandı ve Faz 4’ün ilk yapımı olan Wandavision dizisinde Marvel’ın, iyi ve süslü planlanmış, X-Men kırıntılarını gördük. Wanda, kardeşini X-Men’in Pietro’su olarak gördü ve biz de bu olanları şok içinde izledik. Bununla birlikte ise Marvel’ın asıl amacının evrene büyüyü getirmek değil de zaman çizgileriyle oynamak olduğunu anlamış olduk.

Peki, Marvel’ın devam planları nasıl olacak, MCU bundan itibaren sadece karakterlerin başlarına gelenlere mi yoksa farklı zaman çizgilerine odaklı mı ilerleyecek? Soruları cevaplamak zor fakat Avengers: Endgame sonrası fanların arka planda kalan karakterleri de görmek istemeleri, Marvel’ın lambasını yaktı; Marvel’a çok güzel ve önemli bir kapı açtı. Sadece Wanda değil, önceden sinemada adı geçmeyen birçok karakter için büyük bir fırsattı bu. Onlardan bazıları; She-Hulk, Ms. Marvel ve Shang-Chi oldu. Adlarını duysak bile sinema salonunda sadece dolaylı yoldan bağlantılı karakterler aracılığı ile anımsadığımız ve isimlerini zar zor hatırladığımız karakterler bu şekilde seyirciye, perde önünde tanıtıldı. Böylece Marvel, atabileceği en zekice adımı atmış oldu. Asıl planı, bahsedilen Faz 4’ün odağı, basit ve kolay bir evren yaratmak değildi. Karmaşık, sürükleyici ve bol karakter hikâyeleri ile dolu bir şekilde, bir önceki fazı bitirmekti.

Geçen sene son bulan evrenimizin en büyük eksikliği bu oldu. Karmaşadan uzak, belirli, sadece bir zaman çizgisi olan ve ana karakter odaklı ilerleyerek, sonlarını tahmin ederken zorlanmayacağımız bir evren izledik ve bitirdik. Şimdi ise Marvel, belli ki bu durumun tersini planlıyor. İlk Faz 4 yapımından anlaşıldığı gibi bizi, aslında perdenin arkasında saklanan büyük bir kaos bekliyor. Bol aksiyonlu ve kesinlikle bol karmaşalı bir evren. Devam filmlerinden ve dizilerinden de anladığımız üzere aslında asıl mesele zaman olacak ve yan dallanmalar ile zaman, karakterlerimize değinecek. Marvel çizgi romanlardan alıntı yapmayı sevmese de Faz 4’ün en önemli özelliği, muhtemel sonuçların çizgi romanlar ile bağlantılı ilerleyebilecek olmasıdır.

Bu noktada zamanın kadim büyücüsü Dr. Strange, olaya büyük bir şekilde giriş yapacak. Kendisi çizgi romanlarda ve sinema perdesinde çok büyük bir paya ve etkiye sahip olacak. What If…? dizisinden ve Shang-Chi filminden gördüğümüz gibi o, aslında tanıdığımızdan daha güçlü bir karakter. Her ne kadar bize perdede gösterilen Strange, asıl çizgi roman Stephen’ı olmasa da işte bu noktada Marvel yukarıda bahsettiğim gibi çizgi romanlara el atacak. Zamanı kırıp sıfırlama yeteneğine sahip, taşın kadim koruyucusu ve evreni sıfırlayacak güçte biri kendisi. En basitinden Spider-Man: No Way Home filminin fragmanından gördüğümüz kadarı ile kendisi zaman çizgisini sıfırlıyor ve tamamen başka bir evren yaratıyor. Diğer filmlere de göz attığımız zaman Endgame’de bahsedildiği gibi, Strange ne yaparsa yapsın düşünüleninden daha etkili, doğrudur. Ancient One, Strange’e aslında kendisinden çok daha güveniyor. İşte karşınızda, Faz 4’ün yeni sahibi.

Strange hakkında çok önemli olan bir diğer nokta ise kendisinin her zaman dallanmaların ve zamanın oyuncak olmadığını ve tehlikeli işlere girişmenin ağır bedellere sebebiyet verdiğini belirtmesidir. Peki, Ancient One gibi bir büyücünün güvenini kazanıp zaman hakkında bu kadar kesin konuşurken neden Peter’ın tek sözü ile bunu kabul ediyor? Wong bile farkında aslında durumun ne kadar tehlikeli olduğunun ama Strange, neden umursamıyor? Ah, Marvel işte Faz 4’de bu sorular ile boğuşmamızı ve evreni için esrarengiz bir ortam yaratmayı istiyor.

Hakkını vermek lazım, teori üretirken ve olayları çözmeye çalışırken çoğu zaman yorulduğumuz oluyor. Sinister Six mi desek, X-Men mi desek yoksa büyücüler evreni mi? Söylenecek çok, dile getirecek çok teori ve Faz 4 gizemi var. Marvel, işini iyi korudu ve yoluna tam tıkırında devam ediyor. Umuyoruz ki bu düzenini bozmaz ve Faz 4, sıkı sıkıya devam eder.

Yazan: İris Eryılmaz

Yazar

Geekyapar okurları Yazı Çağrısı altında toplaşıyor, belirlenen konularda kalem coşturuyor. Sen de parçası olmak istiyorsan, duyuruları takip et!

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.