Dün yayınlanan Agents of SHIELD bölümünü izlediniz mi? Daha doğrusu, Agents of SHIELD’ı izliyor musunuz? Eğer MCU seviyorsanız, casus dizileri hoşunuza gidiyorsa, çizgi roman hikayeleri sizin yumuşak karnınızsa izlemelisiniz. İlk 15 bölümü boş verin, The End of the Beginning ile başlayın, bugüne kadar gelin. Tek bir şeyi açık ve net biçimde fark edeceksiniz; Jed Whedon ve Maurissa Tancharoen iki yıldır bu dizide yavaş yavaş Inhumans’ın temelini döşüyor.

Bunu Kevin Feige Comic-Con’dan sonra düzenledikleri büyük organizasyonda söylemişti. Hayranlar uzun zamandır tahmin ediyordu. Kree dendi, “gizemli şehir” dendi, “insandan daha fazlasıyız” dendi. Adı konmadı ama geçen bölümde karşımıza bir Terrigen kristali ve içinden yayılan Terrigen dumanları çıktı. En sonunda Tancharoen & Whedon ikilisi IGN’e verdikleri röportajda adını da koydular: Bu gördüğümüz Inhumans’ın başlangıcıydı. Boşluk dolduracağını sandığımız Agents of SHIELD, Inhumans’ın MCU’ya girdiği yer oldu.

Agents of SHIELD S02E10

Peki neden? Daha Inhumans filminin çıkmasına tamı tamına 4 sene var. Bu neresinden baksanız çok uzun bir süre. Neden Inhumans konsepti Agents of SHIELD dizisiyle anlatıldı? Birkaç sezon daha bekleyemezler miydi? Adı neden şimdi konuldu? Siz buna “eli çabuk tutup, izleyici sıkmama” çabası diyebilirsiniz. Bence bu işin içinde başka bir sebep var, müsaadeniz varsa da sizinle paylaşmak isterim.

Tancharoen ve Whedon, aynı röportajda Agents of SHIELD’ın bir yerinden Avengers: Age of Ultron’a bağlanacağını da söylediler. Tam ifadeleri, “Avengers filmleri MCU’nun diğer tüm üyelerinin altında oynadığı bir şemsiye” şeklindeydi, bu metafor üzerinden tam olmasa da bir şekilde Age of Ultron ile bağlantı kuracaklarını söylediler. Zaten dizinin şu haliyle Age of Ultron’a tam anlamıyla bağlanması mümkün değil. Maria Hill haricinde tüm Avenger’ların bildiği kadarıyla Coulson ölü; Skye diye biri yok ve SHIELD komple dağıldı.

Peki nasıl bağlanacak? HYDRA üzerinden mi? Kuşkusuz bunun etkileri olacaktır, neticede SHIELD bir yıldır HYDRA ile uğraşıyor. Her ne kadar Whitehall’ın genel HYDRA’dan biraz kopuk olduğunu bilsek de, bir şekilde dizideki ekibin Age of Ultron’da da ana kötülerden olacak örgüte ciddi bir darbe vurduğu aşikar. Eğer bunun etkileri filmde hissedilmeyecekse bile filmin etkileri dizide hissedilecektir. Yani burası tamam, burayı daha fazla eşelemeye gerek yok. Peki olay bundan ibaret mi?

Comic-Con-2014-Avengers-2-Poster-Art-Scarlet-Witch

Bence değil. Bence Agents of SHIELD’ın Age of Ultron’a asıl bağlanacağı yer Age of Ultron olacak. Geçen bölümün finalinde gördüğümüz sahneyi hatırlayın. Orada -Reader olduğu söylenen- bir Inhuman, kendine ait bir Diviner’a bakıp, birini arıyor, “aramıza biri daha katıldı” diye haber veriyordu. Diviner’ların içlerinde Terrigen kristalleri olduğunu biliyoruz. Bu sahne sağ olsun, artık birden fazla olduklarını da biliyoruz.

O halde size sorayım, neden bunlardan bir tane de Baron von Strucker’da da olmuş olmasın? Hani o Captain America: The Winter Soldier’ın sonunda çıkan Nazi amca vardı ya? Scarlet Witch ile Quicksilver’a bakıp “artık mucizeler çağındayız” diyen? Bir Diviner’ın da onda olma ihtimali nedir? Daha da altını çizeyim, kafeste tuttuğu o ikizleri o Diviner ile aktive etmiş olabilir mi? Aynı Skye ve Raina’nın geçen bölüm “aktive” oldukları gibi?

Bence Agents of SHIELD Inhumans konseptini bu yüzden kendi filminden 4 sene önce evrene soktu. Bildiğiniz gibi Quicksilver ve Scarlet Witch, çizgi romanlarda birer mutant. Fakat MCU’da olamazlar, zira Disney’ye beyaz perdede “mutant” demek bile yasak. Bu sorunu, bana soracak olursanız, Inhumans konseptiyle çözdüler. Scarlet Witch ve Quicksilver, bence von Strucker tarafından zorla aktive edilmiş birer Inhuman’lar. Ve bundan sonra muhtemelen göreceğimiz pek çok “süper” kahraman da aynı şekilde karşımıza çıkacak.

Zira Marvel’ın sinemaya taşıyacağı tüm kahramanlar içerisinde “kendiliğinden süper” olarak adlandırabileceğimiz bir güç kaynağı yok. Ya Captain America ve Hulk gibi -başarılı ya da başarısız- deneylerin sonucunda oluşmuş kahramanlar var, ya Iron Man ve Black Panther gibi teknoloji bazlı kahramanlar, ya da Thor, Gamora, Drax gibi uzaylılar. Terrigen dumanları hem bu sorunu çözüyor, hem de gelecek pek çok süper kahraman için orijin hikayesi anlatma ihtiyacını ortadan kaldırıyor.

Aynı çizgi romanlarda yaptığı gibi, Terrigen dumanlarını bir şekilde küresel olarak saldığınız takdirde, elinizde bir anda milyonlarca süper kahraman birikir. Olayın özünü dizide zaten anlattığınız için, filmde bir daha göstermenize gerek kalmaz. Captain Marvel neden uçabiliyor sorusuna cevabınız basit ve net olur: “Çünkü kendisi bir Inhuman, dumanı soluyunca aktive oldu”. Bu kadar net. Böylelikle süper kahraman karakterlerinizi de aynı Hawkeye ve Black Widow gibi başka filmlerden başlatabilirsiniz. Hepsini tek tek filmlerle tanıtmanıza gerek kalmaz.

Inhumans_gets_a_writer_article_story_large

Bence bunun ilk adımını Age of Ultron’da göreceğiz. Resmi geekyapar tahmin makinesinin ürünüdür: Bence Age of Ultron’un gelecek sene İngiltere’de yapacağı yeniden çekimlerde Captain Marvel da bulunacak. Age of Ultron bir şekilde Terrigen kristallerine bağlanacak, bunu kuvvetle muhtemel von Strucker / Quicksilver / Scarlet Witch üzerinden yapacak ve onu Captain Marvel karakterine bağlayıp, karakterin tanıtımını da aradan çıkartacak.

Agents of SHIELD’ın dört sene önceden Inhumans’ı işin içine karıştırmış olmasının sebebi bu. Marvel bundan sonra evrenini büyük ölçüde Terrigen konsepti üzerine yerleştirecek, bu işe de Quicksilver ve Scarlet Witch ile başlayacak. Bu ne demek mi oluyor? Bizim Inhumans için yazdığımız SKA’yı okusanız iyi olur, çünkü bizce Mayıs ayından sonra Terrigenesis herkesin kesinlikle bilmesi gereken bir terim olacak…

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

8 Yorum

  1. Shadow in the Dark Cevap ver

    İkizleri gördüğümüz filmin son sahnesinde bilinçleri yerinde değilmiş gibiydi.Dizide Skye ın babası dönüşümü açılarken yan etkilerinin ürkütücü olduğunu ve ona yardım edebilleceğini söylemişti.İkizlerin de başına böyle bir durum gelmiş olabilir.

  2. ne olursa olsun filmde ağzımızı açık bıracak bişeler olacaktır.. AAAA bitti diye hemen sinemadan çıkmak yok. o son 10-15 saniye gelecek filmlerin ipuçlarını taşıyo..

  3. Loki’nin asasından güçlerini alacaklar diye duymuştum ama bu da mantıklı. Ancak Captain Marvel’in inhuman orijinli olacağını düşünmüyorum. Asıl orijinine sadık kalacaklardır umarım da öyle olur.

  4. “Bence Agents of SHIELD’ın Age of Ultron’a asıl bağlanacağı yer Age of Ultron olacak.”

    Yaw bu nasıl cümle 🙂

  5. winter soldier sonunda lokinin asası vardı adamda onunla napıcak age of ultronda acaba

  6. Ne olursa olsun Agents of Shield beni hiç tatmin etmedi. Temeli sağlam değil, bi yandan filmlere bakıyorsun, sonra diziyi izliyorsun sanki filmlerde olan onca şey hiç olmamış gibi davranıp bambaşka bi dünyada yaşıyorlar. Şimdi Age of Ultron çıkacak diye hoop işi oraya bağlamaya falan çalışırlarsa çok amatörce ve saçma olur. Bu dizinin yapması gereken beyazperdeye taşınan ana konunun arka planını anlatmaktı. Ama ben nedense izlerken hiç o arka plan tatminliğini alamadım. O yüzden MCU bütün yeni karakterlerinin temellerini filmlerine oturtup işini sağlama alır. Agents of Shield’ın eline bırakmaz o işi diye düşünüyorum.. Bu benim düşüncem tabi,diziyi sevip takip edenlere birşey diyemem.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.