Marvel Studios‘un patronu ve genel olarak Marvel Cinematic Universe ile ilgili sevdiğimiz hemen hemen her şeyin mimarı Kevin Feige, geçtiğimiz günlerde BBC’ye verdiği bir röportajda pek çok hayranın uzun zamandır merakla beklediği bir şeyi doğruladı. Çizgi romanlarda birkaç yıl önce Carol Danvers‘ın Captain Marvel titrine terfisiyle boşalan Ms. Marvel rolünü üstlenen Kamala Khan‘ın filmi gelecek. Spekülasyon yapmıyoruz, Feige bizzatihi “Önce bir Captain Marvel’ı herkese tanıtalım, sonrasında Ms. Marvel için planlarımız var” dedi. Bakın:

Çizgi romanları takip etmeyenler için küçük bir bilgi: Pakistan göçmeni bir ailenin çocuğu olan New Jersey doğumlu Kamala Khan, Ms. Marvel titrini epey ilginç bir biçimde aldı. Esasen sizin bizim gibi bir süper kahraman hayranı olan Khan, bir yandan diyaspora içinde büyüyen her genç insanın yaşadığı kimlik bunalımlarını yaşar bir yandan da odasındaki Carol Danvers posterini hayran hayran süzerken bir gün dünyaya salınan Terrigen Mist ile dönüşüm geçirdi ve kendi şeklini değiştirme ve hacmini genişletebilme kabiliyeti kazandı.

Sana Amanat, Stephen Wacker, G. Willow Wilson ve Adrian Alphona tarafından 2014’te yaratılan Kamala Khan aynı sene başlayan solo serisiyle Marvel çizgi roman tarihinin kendi başına bir seri götüren ilk Müslüman karakteri olma onuruna erişmişti. İlk sayısı satış rekorları kıran Ms. Marvel’ın 2014 cildi aynı zamanda Hugo ve Angouleme gibi prestijli ödüllere de layık görülmüş, genel manada da hem çeşitlilik savunucuları hem de çizgi roman severler tarafından olumlu karşılanmış; hatta bir tutam Anti-İslamofobi ikonu hâline bile gelmişti.

Hikayesel olarak ise Ms. Marvel’ın nasıl evrene dahil edileceği merak konusu. Çünkü Kamala bir Inhuman; ve henüz F-Canon MCU eserleri Inhuman’lara dokunmadılar. Inhumans diye ayrı bir dizi var, Agents of SHIELD‘ın bu konuyla ilgili mazisi çok derin; ancak filmlerde buralara hiç uğramadık. Aynı Scarlet Witch ve Quicksilver‘ın çizgi romanlardaki mutantlıklarını es geçtikleri gibi, burada da alternatif bir çözüm üretebilirler tabii ki. Peki Captain Marvel filmi özelinde ne beklemeliyiz? Orada da çok yükselmeye gerek yok. Homecoming’in hafif Miles Morales göndermesinden fazlası olmayacaktır ilk etapta.

Ama sonrası için heyecan verici bir gelişme gibi gözüküyor bu bize. Siz ne diyorsunuz?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.