Farkında mısınız bilmiyorum, şunun şurasında tam dokuz yıldır Marvel Cinematic Universe izliyoruz. Iron Man’le başladık 2008’de, o yol bizi bugüne getirdi. Tüm MCU’yu uç uca izlemek yaklaşık bir ayınızı falan alır kuvvetle muhtemel. Çünkü bir taraftan filmler sınırlı, ama o filmlerin yanında gezen dört sezon S.H.I.E.L.D., iki sezon Carter, iki sezon Daredevil, birer sezon da Cage, Jones ve Fist var.

Yalnız sorun şu, MCU’nun iki kanadı birbirinden çok bağımsız. Bir süredir bunu yazıp çiziyoruz. Televizyon tarafı küçük kardeş, film kanadı ise büyük abi gibi. Hatta arttırıyoruz, TV tarafı zaman zaman aşkına karşılık bulamayan Ümit Besen, film tarafı ise zengin eşiyle beş çayını içip bizim gariban ama samimi delikanlıya bir türlü pas vermeyen o kişi gibi. Ve işin kötü tarafı, film tarafından kimse çıkıp mertçe “Yok kardeşim, yok biz kendi derdimizdeyiz” demiyor. Demiyordu daha doğrusu. Ortama mertlik katma görevi, yine Anthony Mackie’ye kaldı. Şöyle dedi Falcon‘u canlandıran aktör.

The-Falcon-in-Captain-America-The-Winter-Soldier-Wallpaper

Başka evrenler, başka dünyalar, başka şirketler, başka tasarımlar. Kevin Feige Marvel evreninin film dünyasında nasıl gözükmesi konusunda isteklerinde çok spesifik olan biri. Ciddi bağlantılar sağlıklı bir biçimde işleyemez. Mümkün değil işlemesi.

Oh be. Biri çıkıp Kevin Feige’nin yıllardır hımıldamak ve guruldamak suretiyle geçiştirdiği soruyu cevapladı. Evet. Bunun sadece resmi olarak söylenmesi gerekiyordu, biz farkındaydık zaten. Gerçekten başka evrenler tarafı doğru, film tarafında TV’lerden gelen bir dişe dokunur şey görmedik bu dakikaya kadar. Başka dünyalar var gerçekten. Ama en vurucu olanı, evet, şirketler başka. Marvel Studios, strüktür olarak Disney’e bağlı. Bunu konuşmuştuk daha önceden. TV departmanı ise hâlâ Marvel alt katmanına bağlı, çizgi roman ekibiyle aynı bölgede yani. Binalar bile farklı arkadaşlar.

O yüzden yarın öbür gün yine bir gevşetme cümlesi gelir. Ama biz kanmayalım. Aklımıza Mackie’nin bir anlığına da olsa mani olamadığı bu dürüstlük parıltısı gelsin. TV departmanı ile film dünyası çok başka arkadaşlar. Infinity War’da Daredevil görme ihtimalimiz %0…

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.