5. Alfred Molina – Doctor Octopus

Doc Ock

Molina Doc Ock rolüne tip olarak birebir oturmamış olabilir. O iğrenç saç kesimi ve gözlüklerden yoksundu zira. Fakat Spider-Man 2’de anlatılan hikayeye o kadar uygun bir seçim ki, filmde gördüğünüz zaman, o Octopus’u başka hiç kimsenin oynayamayacağından emin oluyorsunuz. İçindeki insanı kaybettikten sonra tekrar bulan, acı çeken, öfkeli bir Octopus’a; duyguların üstadı Alfred Molina’yı seçmek kimin aklına geldiyse helal olsun.

 

4. Wesley Snipes – Blade

Blade

Snipes’ın önceki ve sonraki kariyeri gösterdi ki, Amerikalı aktör Blade olmak için doğmuş. Oyunculuğu diğer filmlerinde hep sırıtıyor zira, hep bir şeylerin yanlış gittiğini hissediyorsunuz. Ama Blade rolünde Snipes’ın her jesti, mimiği, hareketi mantıklı geliyor. Filmler azalarak bitmiş olabilir, fakat kendisinin performansı hâlâ hafızalarımızda. Özellikle de ilk filmde Blade’i gerçekten hep hayal ettiğimiz gibi canlı canlı izlediğimiz izlenimine kapılmamak mümkün değildi.

 

3. Ian McKellan / Michael Fassbender – Magneto

magneto

Patrick Stewart bir geek ilahıysa, Ian McKellan’da panteonda onun yanında oturuyor, bunu tartışmanın bir lüzumu yok. İlk X-Men’de iki muhteşem adamın çekişmesi, filmi bu denli kaliteli yapan en önemli unsurlardan biriydi. Sonra Fassbender geldi. Açık ara çağımızın en iyi aktörlerinden biri olan Fassbender’in omzunda taşıması gereken yük çok fazlaydı, ama İrlanda asıllı aktör bana mısın demedi. İkisini de üç numaraya koyuyoruz. İki muhteşem aktör, iki muhteşem Magneto performansı.

 

2. JK Simmons – J. Jonah Jameson

JJJ

Spider-Man çizgi romanlarını okurken J. Jonah Jameson’un sesini nasıl hayal ettiysek, en ufak cızırtıdan en yüksek perde bağırışa kadar aynen karşımızdaydı. JK Simmons’un Amazing Spider-Man serisinde de aynı rolü oynaması gerektiğini düşünüyoruz. Adam resmen tip, ses ve mimik olarak birebir J.J.J. olmuştu ya! Ne Tobey Maguire ne Kristen Dunst ne de James Franco, Spider-Man serisinin en doğru oyuncu seçimi açık ara JK Simmons’tır. Bir numaraya dahi koyardık, fakat Marvel oyuncu seçimleri ve “en iyi” yan yana gelince, şu aşağıdakinden başkasını düşünemiyoruz…

 

1. Hugh Jackman – Wolverine

Wolverine

E ne olacağıdı ya? Bir oyuncu nadiren bir rolle bu kadar özdeşleşebilir. Adam gerçek hayatta Avustralya aksanıyla konuşan, Broadway’de (ve ödül törenlerinde) dans edip şarkı söyleyen, kibar, nazik bir adam. Ama üzerine o beyaz atleti geçirip, pençeleri çıkarınca puro içen, sert konuşan, sert de yaşayan bir anti-kahraman oluyor. Jackman’ı eğer izlemediyseniz Les Miserables’da izleyin. O adamın içerisinden nasıl Wolverine çıktığına şaşıracaksınız. Sonra da ilk X-Men filmini izleyin ve şu dediğimizin doğru olduğunu tekrar hatırlayın: Hugh Jackman Wolverine olarak cast edilmeseydi, Marvel filmleri (ve belki tüm süper kahraman filmleri) bugün sahip oldukları popülariteden çok, çok şey kaybedeceklerdi…

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.