Michael Crichton adını ilk Jurassic Park filmini izledikten sonra duymuştum. Kendisinin kitabından adapte edildiğini duyar duymaz hemen ikinci kitabı almış -ilkini nasılsa filmini izledim diye pas geçmiştim- bir çırpıda okumuştum. O zamanlar internet çok yaygın olmadığı için olsa gerek diğer kitaplarını hiç merak edip, araştırıp, okuma ihtiyacı duymamıştım.

Tabii Hollywood benden daha akıllı olduğu için, onlar hemen yazdığı diğer kitapları da almışlar ve bir kısmına film bile çekmişler. Jurassic Park dışında Sphere (Küre), Congo, The 13th Warrior gibi pek çok kitabı çoktan film haline getirilmiş. Bir de ilginç bir şekilde çok sevdiğim –Helen Hunt’ın yer alıyor olmasının etkisi büyüktür- Twister filminin senaryosunu da kendisinin yazdığını öğrenince oldukça şaşırdım.

michael-crichton-books

Bugün Jurassic World gişe rekorlarını altüst edince 2008 yılında vefat etmiş yazarın eski işlerinin yeniden gündeme gelmesi kaçınılmazdı tabii ki. Filmin yapımcısı Dreamworks yaptığı duyuruda, Crichton’ın ölümünden üç yıl sonra bilim yazarı Richard Preston tarafından kendisinin araştırmaları ve notları kullanılarak tamamlanan “Micro” kitabını sinemaya uyarlamaya hazırlandıkları belirtildi.

Kitabı okumadım ama açıklanan özetine göre gizemli bir bilim şirketinin bir grup üniversite öğrencisini araştırma amacıyla Hawaii’ye göndermesi, burada firmanın bu öğrencileri mikro boyutlara küçültmesi ve yağmur ormanlarına salması üzerine kurulu. Bir de şu cümle var tabii, “Kendilerini korumak için sadece bilimsel uzmanlıkları ve zekaları var”.

michael-crichton

Ant Man’i izlememize çok az kalmışken böyle bir konu tabii ki ilgi çekici duruyor. Micro’yu çekecekleri için çok mutlu olduklarını belirten Spielberg, “Michael’a göre boyut fark yaratıyordu, ister Jurassic Park’taki gibi dev dinozorlar olsun, ister Micro’daki gibi inanılmaz küçük insanlar olsun” dedi.

Filmin yönetici prodüktörlerinden olan Crichton’ın eşi Sherri’de bu projenin Michael için çok önemli olduğundan, kitaptaki doğa ve bilim çarpışmasının kendisini büyülediğinden ve kitabı yazarken de sinematik bir yaklaşımda olmasından ötürü bu eseri beyaz perdede görecek olmaktan çok mutlu olduğunu belirtmiş. Filmin prodüktörlüğünü Back to the Future ve Raiders of the Lost Ark filmlerinde görev yapmış Frank Marshall üstleniyor.

Filmin gösterime girmesinden önce Türkçe’ye çevirilmesini beklemediğimiz Micro’yu, sabırsızlıkla bekliyoruz.

Yazar

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.