V for Vendetta

03 V for Vendetta John Hurt

V for Vendeta elbette ki biraz işin manidarlığından burada; zira 1984’teki performansıyla süperstar mertebesine erişen Hurt’ün, dönüp distopik bir hikayede faşist lideri oynaması o zaman da dikkatlerden kaçmamış bir ironiydi. Hurt’e biçilen rol, çizgi romandakinden çok daha düzdü; o da Allah’ı var, epey düz oynadı. Ama bir kısım insan için, 1984’ün Winston Smith’ini büyük ekranlardan totaliter propaganda yaparken görmek paha biçilemezdi, o yüzden de aldık listeye.

 

Tinker Tailor Soldier Spy

04 Tinker Tailor Soldier Spy John Hurt

Hurt’ün şüphesiz kariyerinin sonlarına doğru daha rahatça kullandığı bir ekran varlığı vardı; bu tabii de başka nasıl bir şekilde Türkçe’ye çevirmek mümkün olur tam hayal edemiyoruz. Kadraja girdiği andan itibaren, John Hurt oradaydı işte.Gözlerinizi almanız mümkün değildi, bir “karizma” idi bu belki de. Bunu da en iyi yansıttığı film, etrafında İngiliz sinemasının kalantorları kol geziyor olmasına rağmen spot ışığını üzerinde tutmayı başardığı Tinker Tailor idi herhalde.

 

Snowpiercer

05 Snowpiercer John Hurt

Sona da Snowpiercer’ı koyduk. John Hurt bir noktadan sonra, herhalde ustalığın da getirdiği bir gevşemeyle, aşağı yukarı aynı karakteri farklı filmlerde oynamaya başladı. Bu bir eleştiri değil, bir oyunculuk tercihi. Bazı aktörler farklı hisleri canlandırırlar, bazı aktörler de kişileri. Hurt’ün kariyer sonu, biraz ilk kategorideydi. Şikayetimiz var mıydı peki? Nasıl olsun! Adam tuttu, Snowpiercer’da oynadı arkadaşlar! Alien’la başladığımız listeyi Snowpiercer’la bitirdik, biz bu adama nasıl bir şey diyelim?

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.