Her yeni James Bond filminden önce aynı ritüel yaşanır. Sorulacak sorular bellidir: Yönetmen kim olacak? Olay nerede geçecek? Bond kızları kim? Ve tabii ki, şarkıyı kim söyleyecek? Bond filmleri rutinlerine sadık bir külliyattan oluşur ve böylelikle biz de izleyici olarak ona sadık kalırız. Malumunuz, James Bond serisinin 24. filmi Spectre’ın yapımı tam gaz devam ediyor. Eli kulağındadır, yakında filmin şarkısını kimin söyleyeceği belli olur. Biz erken davranalım, o haber gelmeden önce en iyileri listeleyelim dedik. Buyurun!

 

10. a-Ha – The Living Daylights

James Bond şarkılarını arka arkaya dinlemek, baya ciddi bir zaman yolculuğuna çıkmaya benzer. Dünya müzik sahnesine 60’lardan itibaren damga vurmuş tüm türlerin etkilerini görürsünüz inceden. Çoğunlukla bu genel bir James Bond tadıyla renklendirilmiş olur, ama bazen de dönemin hâli baya baskın çıkar. 80’lerin Bond şarkıları da böylelerdir, filmden çıkartıp tekil piyasaya sürün, hiçbir 80’ler şarkısından ayırt edilmezler. Çoğunu sevmeyiz, ama Living Daylights aralarında en iyisidir.

 

9. Madonna – Die Another Day

Sizi bilmiyorum, ama ben bir müzisyen olsaydım, James Bond şarkısı yapmayı dünyanın en büyük onurlarından biri sayardım muhtemelen. Bond şarkısı yapmış şu kadroya bir baksanıza? Madonna da tren kendi durağında durunca kaçırmamayı tercih edenlerden oldu. Onun yaptığı Die Another Day, muhtemelen Bond şarkıları koleksiyonunun en elektronik parçası. Bu bakımdan da sürüden ayrışıyor. Aynı zamanda en çılgın olanlarından biri olduğunu da kayıt düşmek gerek!

 

8. Nancy Sinatra – You Only Live Twice

Ben burada kendi payıma bir itiraf yapayım, bu şarkının vokallerini çıkarsak, daha doğrusu vokalleri enstrümanların takıldığı havaya daha uygun bir hâle soksak listedeki sıralamasını muhtemelen milyarlarca kat yukarıya çekerdim. Yanlış anlamayın, Nancy Sinatra’nın sesiyle ilgili bir problemim yok. Fakat melodi seksi, akıcı ve eğlenceli bir maceraya davet ederken, Sinatra’nın vokalleri biraz uykuya davet eder tipte, yalan olmasın…

 

7. Shirley Bassey – Diamonds Are Forever

James Bond şarkısı dendi mi, akla tek bir ismin gelmesi gerekir: Shirley Bassey! Bu onura üç kere erişen, ikisinde de direkt efsane şarkılar çıkartmıştır Bassey. Bunlardan en efsane olanını ikinci sayfada göreceksiniz zaten; ama buradaki de az değildir. Arkadaki muazzam ince piyano vuruşları, Bassey’nin inansa dağları indirecek sesiyle birleşir, sizin tüyleriniz dikenlere, film de şarkısıyla otomatikman daha iyi bir filme dönüşür…

 

6. Paul McCartney & Wings – Live and Let Die

Bu şarkının girişi, tipik bir Paul McCartney şarkısıdır. Şaşmaz! Eski günleri anan sözler, harmoni vokaller, sakin sakin çalan bir piyano, hikaye anlatır bir ton… Sonra bir anda o orkestra girer. İşte o an şarkı bir seviye atlar bir anda. Şarkının sözleri arasındaki enstrümantel kısmı muhtemelen McCartney’nin yazdığı en şizofren müzik dakikalarıdır. Hatta boşverin, şarkı komple en garip McCartney şarkısıdır muhtemelen. Ama her kısmı ayrı güzel olunca, insan pek de umursamıyor!

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

10 Yorum

    • Bence de Chris Cornell’in yerine gelmesi gereken şarkı buydu. Tamam iki şarkının filmlerini karşılaştıracak olursak Casino Royale ağır basıyor ama Another Way to Die daha güzel bir şarkı kanımca.

  1. The world is not enough’i bildiğin araklamış Müslüm gürses. (bkz bir ömür yetmez)

    • burak baltacı Cevap ver

      arak değil. müslüm gürses cover yapmış. hatta garbage ilk defa bir şarkısının coverlanması için izin verdi haberleri çıkmıştı zamanında.

  2. Yuh! View to the Kill niye yok?! Duran Duran müziği hiç mi birşey ifade etmez insana?

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.