5. Garbage – The World is Not Enough

https://www.youtube.com/watch?v=8C5NLfYdZaE

Garbage’ın The World is Not Enough’ı, bir Bond şarkısı yaparken neye dikkat etmeniz konusunda ders olur muhtemelen. Bond şarkısı ayağına normalde ne yapıyorsanız onu yapamazsınız. Kendi tarzınızla, Bond arketiplerini yorumlamanız gerekir. Garbage’da aynen onu yaptı. Üzerine oynadıkları şey, vokalistleri Shirley Manson’ın inanılmaz güçlü sesiydi, ve bu hamle başarılı oldu. Garbage’ın şarkısının namı, filmi de geçti, başka bir çevreye yayıldı resmen…

 

4. Chris Cornell – You Know My Name

İtiraf edeyim, bu şarkıyı listeye biraz da şahsi fikirlerle aldım. You Know My Name’i beğenmeyenlerin sayısının da farkındayım, en basitinden daha ilk golü bu listenin test sürüşünü yaptığım kız arkadaşımın dört numaraya You Know My Name’i koyacağımı söylediğimde oluşan tatminsiz bakışlarında yedim, daha ne? Ama ne yapayım, lise yıllarım bu şarkıyı tekrara alıp gaza gelmekle geçti ve hislerim bugün dahi değişmiş değil. Cornell’in hâlâ gelmiş geçmiş en iyi rock vokalistlerinden biri olduğunu düşünüyorum, ve kanımca en iyi solo parçası da bu!

 

3. Shirley Bassey – Goldfinger

Dedik ya, bir efsane Bassey şarkısı daha geliyor diye? Elbette ki o Moonraker değil, Goldfinger’dı. Bassey’nin öyle bir sesi var ki, gerçekten dinlemeden izah etmek mümkün değil. Aslan kükremesi gibi kocaman, aynı zamanda bülbül şakıması gibi akıp gidiyor… Güçlü ama narin, sert ama duygulu, acayip bir ses. Kapıp götürüyor insanı. Hele ki finale doğru yükselen o nabız var ya, işte orada insanın filmi izlemek yerine perdeye atlayıp Bond ile koşuşturma yapası geliyor!

 

2. Tina Turner – Goldeneye

Çok uzun süre boyunca benim için Goldeneye mükemmel Bond şarkısıydı. Benim görüşüm yıllarca değişmedi. Adına ne derseniz deyin, iyi bir Bond şarkısı olmak için bir tutam Goldeneye olmak gerekir. Hâlâ bu görüşteyim. Sadece son yıllarda Tina’nın yeri başka birine bırakıldı. Ama ilk dinlediğimde hissettiğim şey, bugünküyle aynı. Bu şarkı seksi, tehlikeli, baştan çıkarıcı ve usta işi bir şarkı. Aynı 007’nin kendisi gibi.

 

1. Adele – Skyfall

Ama affınıza sığınarak söylüyorum, en güzel Bond şarkısı aynı zamanda da en son yapılanı. Spectre’ın şarkısını kim yapacaksa, önünde çok zor bir çıta var. James Bond şarkıları tarihinin en ödüllü, en çok satan, en çok kişiye ulaşan şarkısı var en son listede. Üstelik şarkı tek kelimeyle muazzam. Ne derseniz deyin, Skyfall’ın megasonik başarısında bu şarkı ve bu şarkının eşlik ettiği o akıl dondurucu açılış sahnesinin de payı çok büyük…

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

10 Yorum

    • Bence de Chris Cornell’in yerine gelmesi gereken şarkı buydu. Tamam iki şarkının filmlerini karşılaştıracak olursak Casino Royale ağır basıyor ama Another Way to Die daha güzel bir şarkı kanımca.

  1. The world is not enough’i bildiğin araklamış Müslüm gürses. (bkz bir ömür yetmez)

    • burak baltacı Cevap ver

      arak değil. müslüm gürses cover yapmış. hatta garbage ilk defa bir şarkısının coverlanması için izin verdi haberleri çıkmıştı zamanında.

  2. Yuh! View to the Kill niye yok?! Duran Duran müziği hiç mi birşey ifade etmez insana?

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.