Star Wars Episode III: Revenge of the Sith

Revenge of the Sith

Müsaadenizle buraya bir Star Wars filmi koymak zorundaydım. Gerçekten, sanırım kontratsal bir mecburiyetim bile olabilir bunu yapmak için (Yazar her yazıda bir kere Star Wars’a gönderme yapmak mecburiyetindedir). Mevzu böyle olunca, bir Star Wars filmini seçmek zor olmadı. İlk iki filmin eğlenceli güdüklüğünü bir seviye yukarıya çıkartan Revenge of the Sith, şüphesiz yeni üçlemenin en iyi filmi. Gelin görün ki bu yine de Portman’ın performansının listedeki en kötüsü olduğunu da değiştirmiyor. Allah “Hold me Ani” ile başlayan diyalogun belasını versin.

 

The Darjeeling Limited

Darjeeling Limited

Çok samimiyetsiz bir itirafta bulunacağım, bu filmi benim radarıma takan şey, ergenliğimin en heybetli günlerinde kulağıma uçurulan bir haberdi. “Abi Natalie Portman Darciling diye bir film çekmiş”, “Evet?”, “Onun yan kısa filminde çıplakmış!” gibi talihsiz bir diyalog sonucunda açıp izledim Darjeeling Limited ile onun önsözü mahiyetinde olan Hotel Chevalier’i. O dönemde yaşadığım çok affedersiniz abazanlık, bir işime yaradı. Hayatımda ilk izlediğim Wes Anderson filmi oldu Darjeeling Limited, film bittiğinde kim çıplakmış kim giyinikmiş umurumda değildi. Natalie Portman’ın da özgürlük ilanıydı bu film bir nevi. Artık eski rollerinin getirdiği tüm kelepçeleri fırlatmış, kendi yolunu yürümekteydi. Seçimler de, sonuçlar da onundu…

 

The Other Boleyn Girl

Other Boleyn Girl

Bu filmden bahsetmeyi o kadar uzun zamandır istiyorum ki sevgili geekyaparlar, inanamaz, anlayamazsınız. Tamam, Natalie Portman filmin başrolünde; film de The Tudors dönemi gelen “Kraliyetli Seksli” hikayelerin abardığı bir dönemde pastadan pay almak için çekilmiş, o kadar da iyi olmayan bir iş. Gelin görün ki benim filmden bahsetmek isteme sebebim başka. Geçenlerde filme tekrar denk geldim ve neyi gördüm biliyor musunuz? Filmin yan kadrosu içerisinde resmen İngiliz sinemasının beş yıl sonrasının temelleri atılmış! Benedict Cumberbatch, Eddie Redmayne, Juno Temple, Andrew Garfield… her biri de yan rollerde. Bu nedir arkadaş, kim yaptı bu filmin casting’ini? Yetenekten anlıyormuş vallahi!

 

Thor

Thor

Yalan yok, ilk Thor filmi Marvel sinematik evreninin 6.5’un altına düşmeyen, ama 8’in üzerine de çıkmayan kalitedeki istikrarlı filmler silsilesinde 6.5’a daha yakın duran işlerinden biriydi. Kenneth Branagh’ın sık sık sıradışı açılar kullanarak, parıltılı ve fantastik bir görsel dille çektiği film, Thor’un sinemaya aktarılabilecek en iyi hâliydi, ama yine de diğer Marvel filmlerine kıyasladığımızda biraz geri de kalıyordu. Neyse ki diğer Marvel filmlerinin aksine içinde Natalie Portman vardı. O yüzden de listeye aldık. Güzel de oynamıştı Portman ha!

 

V for Vendetta

V for Vendetta

Ah Natalie ah… Ne yalan söyleyeyim, Portman’ın tam olmamış İngiliz aksanı, bu filmin en kötü tarafıydı belki de. Yanlış anlamayın, performans olarak kötü laf ettiğim yok. Sadece aksan… Yani aksan yarım yamalak geliyordu kulağa, anlatabiliyor muyum? Ama mimikler, beden dili ve genel olarak ortaya konulan samimiyet üst seviyeydi. Kariyerinin zirvesinde olan bir Hugo Weaving’e karşı oynamak zaten zordur. Portman bir de bunu hiçbir surat ifadesine yaslanamadan, donuk bir maskeye karşı yapmak zorunda kalmıştı. O yüzden aksan maksan acımadan listeye koyduk. Ha bir de film güzel, o da ayrı!

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.