Farklı bir kafada bilimkurgu çeken bir adam Neill Blomkamp. Hani hepimizin alıştığı klasik formülü değiştirme cesaretini gösterebildiği için kendisinden gelecek bir “Alien 5” merakımı fazlasıyla cezbediyordu. Ama Hollywood’da kıdem önemli tabi. Hele böylesi büyük bir markanın üzerinde çalışan Ridley Scott gibi büyük bir isim varsa, sizin ikinci plana atılmanız kaçınılmaz oluyor sanırım.

İşte Blomkamp’ın Alien 5’inin başına da bu geldi. Kendisi senaryo, konsept görseller falan üzerinde çalıştığını biliyorduk. Geçtiğimiz günlerde attığı tweet’le kendi filminin sürecinin beklemeye alındığını duyurdu. Bu beklemenin sebebinin -zaten bildiğimiz gibi- Prometheus 2 olduğunu söylemekten de çekinmemiş. Tweet’in devamındaki “Başka şeylerle uğraşmak zorundayım. Her ne kadar Xeno ve Lt. Ripley’i çok sevsem de” dediğinde sesindeki hayal kırıklığını hissedebildim resmen.

Bu tip bir şeyin olacağının izleri önceden gelmeye başlamıştı aslında. Prometheus 2’nin isminin “Alien: Paradise Lost” olduğunun açıklanmasıyla pek çok mecrada bunun Alien 5 üzerindeki etkisi tartışılır hale gelmişti. Bunun üzerine Alien 5’in senaryosunun Prometheus 2 yüzünden değişikliğe uğradığı söylentileri de çıkınca “Acaba”lar söylenmeye başlanmıştı, en sonunda da “önce Prometheus 2 çekilecek” dendi. Şimdi de Blomkamp “e ben de boş boş duramam hâliyle” demek durumunda kaldı.  Gelinen nokta aslında çok da sürpriz olmadı yani takip edenlere.

Alien’ı güzel bir marka olarak hatırlayan ve yenisini özellikle de yukarıda söylediğim gibi “değişik” bir yönetmen tarafından çekilecek olmasının da etkisiyle heyecanla bekleyen benim için biraz üzücü bir durum olduğunu söyleyebilirim. Prometheus da kötü değildi ama açıkçası yeni bir Alien filmini bir prequel’a tercih eden bir adam olarak, Alien 5 benim için daha cazipti sanki. Ayrıca Blomkamp’ın motivasyonu bu kadar yüksekken, daha geçtiğimiz günlerde filmde bir Alien klasiği Pulse Rifle’ı kullancağını falan açıklamışken yakışmadığını düşünüyorum.

alien-5-pulse-rifle-sigourney-weaver

En azından olayın hala iptal edilmediğini ya da bu tip haberlere rağmen Blomkamp’ın “Sizin yapacağınız işe..” diyip çekip gitmemesi, sadece altyapısında sitem bulunan bir tweet atması da Alien 5 ile ilgili umutlarımızın hala olmasını sağlıyor. Ne de olsa 2020’de çıkacak filmleri şimdiden bekleyen bizler için birazcık öteleme çok bir şey ifade etmiyor. Siz ne düşünüyorsunuz yaratık-severler bu haberle ve genel olarak Alien markasıyla ilgili?

Yazar

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.