Hemen iki şeyi netleştirelim: Bir, bu film bizim aşina olduğumuz mavi, teleport yeteneğine sahip X adam hakkında değil. İki, Nightcrawler filmi hakkında bildiğimiz şey, yönetmeni, senaristi, oyuncu kadrosu, çıkış tarihi ve şu aşağıdaki teaser fragmandan ibaret. O yüzden aşağıdaki beyanımızı tamamen bir “eğitimli tahmin” olarak alın.

Bizce Jake Gyllenhaal Oscar’a oynuyor.

Bu sonuca nereden mi vardık? Öncelikle Gyllenhaal’ın geçirdiği ciddi fiziksel dönüşümden. Oscar’ı az çok takip edenler, Akademi’nin role bu denli ciddi baş koymuş oyuncuları nadiren es geçtiğini çok iyi bilirler. Geçen sene Matthew McConaughey ve Jared Leto’nun Oscar’ları, öncesinde gelen Charlize Theron, Tom Hanks, Christian Bale gibi örnekler buna delalettir.

İkincisi, filmin teaser fragmanı sadece ve sadece Jake Gyllenhaal üzerinden ilerliyor ki, Gyllenhaal şu 49 saniye içerisinde bile çok etkileyici bir performans koyuyor ortaya. Kadronun geri kalanında Bill Paxton, Rene Russo gibi emektar isimler var ama, genel olarak bu çadırın direği Gyllenhaal gibi gözüküyor. Akademi bunu da çok sever. 127 Saat – James Franco akla gelen ilk örneği.

Üçüncüsü, bu bir auteur filmi, yani stüdyo bazlı bir eser değil. Indie bir film ve vizyon tarihi 17 Ekim. İzlenmek isteyen indie filmler bu tarihlerde çıkmazlar. Bu tarihler Amerika’da insanların ailecek komedi / animasyon / aile filmlerine gittiği zamanlardır. Anladığımız kadarıyla film Los Angeles’ta yaşayan ufak çaplı bir dolandırıcının hikayesi olacak. Teaser’dan görebildiğimiz kadarıyla Wolf of Wall Street tarzı bir yükseliş hikayesine de tanık olacağız. Bu tip filmler eğer sonbaharda çıkıyorsa, tek bir sebebi vardır: Filmin dağıtımcısı, eserin ödül sezonunda kendine bir şeyler çıkartabileceğini düşünüyordur.

Siz de şu teaser’ı bir izleyip, fikrinizi söyleyin. Bizce Gyllenhaal yıllar önce Brokeback Mountain ile kıyısından döndüğü Oscar’a bu sene tam gaz gitme kararı almış. Eğer full fragman çıkar, o da Gyllenhaal üzerine olursa, haklı olduğumuza iyiden iyiye emin olacağız. Buyurun efendim!

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.