Oscar ödülleri yavaş yavaş yaklaşıyorlar. Siteyi takip ediyorsanız zaten fark etmişsinizdir, biz olayın alevine çoktan kapıldık bile. Tüm filmleri yavaş yavaş izledikçe fikirlerimiz şekilleniyor, takvim yaprakları yavaş yavaş döküldükçe heyecanımız artıyor ve genel olarak bir şeyler ufaktan şekillenmeye başlıyorlar. Bir vakittir olayın iyi taraflarına yoğunlaşmaktayız; fakat bu olayın bir de negatif yanı var. Oscar laneti. Gülmeyin, herkesin başına gelebilir.

Oscar laneti denilen şey, kariyerleri yükselişteyken -ve öyle gidecek gibi gözükürken- Oscar alıp, sonradan akıl almaz bir düşüşe geçen oyuncular için kullanılıyor. Aslında bu sadece oyuncuları kapsamıyor, fakat biz yine de bu liste için kriterleri oyunculardan ibaret tuttuk. Dikkat edin, buradaki kilit ayrıştırıcı lanetin oyunculara yükselen kariyerler sırasında çarpması. Yani halihazırda bitmiş bir kariyerin ikinci baharında ödül alan Alan Arkin gibiler, oyunculukla alakası olmamasına rağmen hasbelkader bir ödül kapan Cher ve Jennifer Hudson‘lar, zaten aldığı yıl da performansı büyük bir sürpriz ve istisna olarak görülen Mo’Nique‘ler bu listenin konusu değiller.

Anlaştıysak, başlayalım mı? Buyurun!

 

Cliff Robertson, En İyi Aktör – Charly (1968)

1 Cliff Robertson Charly

Kendisini tanıdınız mı? Zor, ama bir ihtimal gözünüz bir yerlerden ısırmış olabilir. Durum buysa şimdiden söyleyip, içinizi rahatlatalım; Sam Raimi’nin Spider-Man filmlerindeki Ben Amca kendisi. Evet, Ben Amca’nın eski Oscar’lı bir oyuncu olduğunu bilmek ne kadar acayip değil mi? Robertson açısından bakılınca çok daha garip aslında. Robertson, Flowers of Alganon’dan uyarlanan Charly’deki performansı ile Oscar aldıktan sonra önlenemez bir düşüş yaşadı. Önce filmleri tutmadı, sonra TV’ye düştü, en sonunda da reklamlara kadar geriledi mesele. Neyse ki Spider-Man oldu da, kariyerine hoş bir final yapabildi Robertson.

 

Louise Fletcher, En İyi Aktris – One Flew Over the Cuckoo’s Nest (1975)

2 Louise Fletcher One Flew Over the cuckoo's Nest

Fletcher da Carney gibi TV’den sinemaya yükselen oyunculardandı. Şimdilerde TV ve sinema arasındaki statü farkı iyice belirsiz, fakat o yıllarda arada ciddi bir uçurum vardı. Fletcher bu uçurumu sıçradı, yükseğe fırladı ve en tepeden muhteşem bir filmde, muhteşem bir rol buldu kendine. Sonrası ise yavaş yavaş tükenmekle geçti. Fletcher’ın düşüşü, en açıklanamaz olanlarından. Nedense One Flew Over the Cuckoo’s Nest sonrası hep kötü tercihler yaptı Fletcher, sonunda da tutunamadı, başladığı TV’ye geri döndü.

 

Timothy Hutton, En İyi Yardımcı Aktör – Ordinary People (1980)

3 Timothy Hutton Ordinary People

Eğer halihazırda tanıdığınız bir aktöre bakıp, “oha bu kişi Oscar mı almış?” diyorsanız işte Oscar laneti odur. Hutton’ın başına da bu geldi. Ordinary People ile 80’de ödülü evine götüren Hutton, bir sene kadar direndi Oscar lanetine. Ordinary People’dan sonra çektiği Taps’teki rolü Altın Küre’ye aday gösterildi. Sonra ise bir türlü doğru roller gelmedi karşısına. En sonunda TV dizileri “cool” bir şey olmadan önce, çok da “cool” olmayan bir kanalda, çok da “cool” olmayan bir diziye kadar düşüverdi.

 

F. Murray Abraham, En İyi Aktör – Amadeus (1984)

4 F Murray Abraham Amadeus

Bu listedeki diğer tüm düşüşleri bir veya öteki şekilde açıklayabiliyoruz. Abraham’inkini? Hayır. Adamın yetenekli olduğunu anlamak için çok fazla işine denk gelmiş olmaya gerek yok. Kendisinin Homeland’deki ya da Grand Budapest Hotel’deki performansları bunu yeni nesil izleyiciye kanıtladı zaten. Amadeus’taki rolü de gerçekten inanılmazdı. Bu adam, kendi neslinin diğer efsaneleri arasında; Pacino’ların, De Niro’ların yanında duruyor olabilirdi. Lakin bir sebeple, bir şekilde olmadı. Neden olduğunu hakikaten anlamak mümkün değil…

 

Anna Paquin, En İyi Yardımcı Aktris – The Piano (1993)

5 Anna Paquin The Piano

Öhöm… Evet, Paquin aslında kriterlerimize tam olarak oturmuyor. Neticede heykelciği evine götürdüğünde daha 11 yaşındaydı. Fakat her çocuk yaşta Oscar adayı olan oyuncu gibi, ondan da büyük beklentiler vardı ve hemen hemen hepsi gibi o da bu büyük beklentileri karşılamadı. Listedeki diğer oyuncuların aksine onun anımsanmasını sağlayacak iki rolü var; X-Men filmlerindeki Rogue ve True Blood’daki Sookie. Fakat ikisi de eleştirmenler tarafından pek beğenilen roller değil ve Paquin şu sıralar çok da iyi olmayan bir aktris olarak biliniyor ki, bu da Oscar lanetinin bir başka yüzü olsa gerek…

 

Mira Sorvino, En İyi Yardımcı Aktris – Mighty Aphrodite (1995)

6 Mira Sorvino Mighty Aphrodite

Hiç unutmam, House’ın en akılda kalıcı bölümlerinden birinde görmüştüm Sorvino’yu. Çok şaşırmış, performansını da çok beğenmiştim. Fakat kim olduğuna dair hiçbir fikrim olmadığından, bu durumda olan herkes gibi Wikipedia’yı açtım. “Oscar kazanan aktris” diyordu Wikipedia. İnanamamıştım resmen. Nasıl yani? Oscar’lı bir aktris nasıl bir karasal televizyon dizisinde bölümlük konuk oyuncu konumuna düşebilirdi? Sorvino düştü işte. Onun dönemi, muhtemelen Oscar lanetinin en güçlü olduğu yıllardı. Örneğin…

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

9 Yorum

 1. Kim Bessinger hiç bir zaman iyi bir oyuncu olarak anılmamıştı ki. O zamanın gençleri için Alicia Silverstone, Christina Applegate gibi bişeydi. Ama L.A. Confidential o kadar sağlam bir filmdi ki ben de oynasam, ben de aday olabilirdim.

  Bir de burada ödül alanları düşündüğümde Oscar’ın bazı yıllar baya sağlam adayları varken bazı yıllar daha zayıf kaldığını düşünüyorum. Bir de işin içine politik konuların öne çıktığı yıllar olunca o kadar da haketmeyen adaylara da gidebiliyor. Dolayısıyla lanet normal…

 2. Julianne Moore, Still Alice
  Michael Keaton, Birdman
  Patricia Arquette, Boyhood
  J.K. Simmons, Whiplash

  klasik akademiyi göze aldığımızda bu arkadaşlar kazanacağından ve hepsi yaşlı olduklarından çok da problem olmayacaktır: ) kariyerlerini oscarla taçlandırıp emekli bile olabilirler.

  bir ihtimal genç olanlardan Eddie Redmayne ve Rosemund Pike oscarı alabilir. bana kalırsa ikisinde de yitip gitme potansiyeli yok.

  ha böyle bir lanet yok mu var, liste de zaten neredeyse hepsini ele almış. bu arada F. Murray Abraham en iyi yardımcı oyuncuyu aldı. o filmden sonra asıl Mozart’ı oynayan aday olan ama ödülü nedense alamayan Tom Hulce yitip gitmişti. baktım da en son Jumper’da rol almış 2008 yılında. peh.

  • pardon benim hatam murray en iyi oyuncuyu almış. tom hulce neden alamadı belli oldu: ) ama biraz overacting de olsa Hulce’ye de oscar verip bir ilke imza atabilirlermiş.

 3. Nicholas cage ve kariyeri devam etse de hours la aldigi oscar dan sonra muthis düşüş yaşayan nichole kidman bence bu listeye cok gerekliydi

 4. En çok üzüldüklerim Cuba Gooding, Jr.,Forest Whitaker. Ancak sanırım Cuba’nın durumu lanetten çok biraz da politik, yani şimdi detaylarını hatırlamadığım kendisi hakkındaki bir yazıdan sonra bu düşünceyi edindim. Muhtemelen de Cuba gibi Wesley Snipes gibi kişiler bazı politik nedenlerden geride bırakılıyorlar ya da kendileri böyle istiyor çok detayını bilmemiz zor. Politik nedenler daha çok ön plandadır diyorum çünkü ahlaki olarak toplum kurallarına uymasa da tutulan oyuncular var keza inanç olarak çok çok farklı uç bir noktaya gidenler de var.

 5. Kim Basinger ve Anna Paquin için asla iyi oyuncu olduklarını, Oscar alabildiklerini kabul etmeyeceğim. Ne olur azalarak bitsin Anna da bir an önce, X-Men’den sonra yeniden keşfetmiş gibi davranmasınlar hatunu, ne olur…

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.