New York doğumlu Amerikalı yönetmen Oliver Stone, kuşkusuz sinema tarihinin en eşsiz yaratıcılarından biri olarak hatırlanacak önümüzdeki yıllar boyunca. Vietnam Savaşı gazisi olan ve bu tecrübelerini Platoon, Born on the Fourth of July ve Heaven & Earth gibi savaş karşıtı filmlere dönüştürerek kariyerinin başlarında kendine ün yapan Stone, ondan sonra öyle üretken bir döneme girdi ki, hâlâ çıkmış olduğundan şüpheliyiz. Wall Street, Naturan Born Killers, Any Given Sunday gibi filmlerle 90’ları kapattı, 2003-2013 arasında ise 10 senede tam 8 film çıkarttı.

Bize göre ilginç olan şey ise Stone’un kariyerindeki biyografik filmlerin çokluğu. 1991 tarihli The Doors, yine aynı sene çıkan ve 8 Oscar ödülüne aday gösterilen JFK, ondan dört sene sonra çektiği ve Anthony Hopkins’in sürüklediği Nixon, fazla eleştiriye maruz kalan Alexander ve tabii ki daha George W. Bush hâlâ Amerikan başkanıyken çekilen W. Görünen o ki ana akım filmlerin aykırı yönetmeni biyografilere doyamamış. Bu sefer de hedefinde 21. yüzyılın büyük “serbest bilgi” akımında ön safhalarda yer alan isimlerden biri var: Edward Snowden.

Edward_Snowden-2

Slashfilm’den okuduğumuz habere göre Oliver Stone şu sıralar Rusya’da mülteci olarak yaşayan Amerikalı eski CIA ve DIA çalışanı Edward Snowden’in hayatını filmleştirmek istiyor. Açıkçası bu karar bize hiç mi hiç şaşırtıcı gelmiyor. Ne de olsa daha Obama gelmeden Bush’un filmini çekmiş bir yönetmenden söz ediyoruz; Oliver Stone için “daha erken” kelimesi bir şey ifade etmiyor. Snowden da şüphesiz filmi ilgi çekecek bir isim. Hoş, onunla benzer davalarda çarpışan Julian Assange’ın filmleri pek tutmadı ama Stone işini bilir, o filmi izletecektir.

Peki başrolde düşündüğü isim? Variety’nin söylediğine göre Stone kendi Snowden’ını bulmuş bile. Joseph Gordon-Levitt! 500 Days of Summer ile parlayan ve o dakikadan sonra ardına bile bakmayan; bir yandan Inception ve The Dark Knight Returns gibi blockbuster’larda oynayıp, bir yandan da Don Jon gibi kaliteli indie filmleri yazıp yöneten Gordon-Levitt, denilene göre Snowden rolünü prensipte kabul etmiş bile. Bizce kendisi role acayip yakışır. Siz ne diyorsunuz? Gordon-Levitt’ten Snowden olur mu?

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.