Oscar kabul etmek zor iş. Julia Roberts gibi mutluluğunu fazlaca belirtseniz “Hah, iyice hava at iyice” deniyor, Anne Hathaway gibi sakin karşılasanız “Şuna bak, şaşırmadı bile” oluyorsunuz. İki ucu boklu değnek anlayacağınız. O yüzden arada bir kabul konuşması çıkıp, hem etkileyici, hem ilham verici, hem de komik olunca kolay kolay unutmuyoruz. Hazır 86. Oscar ödül törenine 3 hafta gibi bir süre kaldı, istedik ki bu unutmadığımız Oscar listelerini ele alalım. Ortaya da baya ilginç bir tablo çıktı, bazen duygusal, bazen komik, bazen de politik. Buyrun sayın geekyaparlar, işte Oscar’lara hazırlık olarak izlemeniz gereken 10 epik kabul konuşması.

 

10. “I’m the king of the world!”

James Cameron – Titanic (70. Oscar Ödülleri)

9. “40 years I’ve been chasing Sydney. They finally give it to me, what do they do? They give it to him the same night.”

Denzel Washington – Training Day (74. Oscar Ödülleri)

8. “She could get an Oscar for the way she whooped me, because she was great at it.”

Jamie Foxx – Ray (77. Oscar Ödülleri)

7. “For anybody who’s on the downside of advantage, and relying purely on courage, it’s possible.”

Russell Crowe – Gladiator (73. Oscar Ödülleri)

6. “In 1949, a producer came to me and said ‘Jack, you’re going to win the Academy Award’. 42 years later he was right.”

Jack Palance – City Slickers (64. Oscar Ödülleri)

5. “Whatever you believe in, if it’s God, or Allah, may watch over you and let’s pray for a peaceful and swift resolution.”

Adrien Brody – The Pianist (75. Oscar Ödülleri)

4. “We like non-fiction when we live in fictitous times. We live in a time where we have fictitous election results that elects a fictitious president. We live in a time where we have a man sending us to war for fictitious reasons. We are against this war Mr. Bush. Shame on you Mr. Bush!”

Michael Moore – Bowling for Columbine (75. Oscar Ödülleri)

3. “I’m representing Marlon Brando this evening and he has asked me to tell you that he, very regretfully can’t accept this very generous award. And the reasons for this being the treatment of American Indians today, by the film industry.”

Marlon Brando – The Godfather (45. Oscar Ödülleri)

2. “Thank you for your love! Because if I’m here it’s because people love the movie. It’s always a question of love. “

Roberto Benigni – Life is Beautiful (71. Oscar Ödülleri)

1. “I love you, I love you, I love you!”

Cuba Gooding, Jr. – Jerry Maguire (69. Oscar Ödülleri)

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.