Belki şu an ki popülerliğini düşününce size absürt gelecek ama süper kahraman filmleri her zaman bu kadar başarılı değildi. Ne eleştirel olarak ne de hasılat olarak. 2000’lere kadar olan süreçte iyi süper kahraman filmi samanlıkta iğne aramak kadar olmasa da yine de zordu. İlk aklıma gelenler Christopher Reeves başrollü ilk Superman ve Tim Burton’ın çektiği iki Batman filmi; tabii bu serilerin de devam filmleri, yine başta bahsettiğim vasat altı kategorisine giriyordu, gerçi ben Val Kilmerlı Batman Forever’ı çok severim ve hakkı yendiğini düşünürüm ama siz anladınız, o zamanlarda süper kahraman filmlerine genel bakış açısının nasıl olduğunu.

Peki sonra ne oldu? Önce 1999 yılında ilk kez sinema uyarlamasını gördüğümüz X-Men filmi, bu algıyı bir sarstı ve sonrasında da 2002 yılında vizyona giren ve benim için yeri çok ayrı olan Spider-Man vizyona girerek süper kahraman filmlerinin sadece tayt giyen adamların hoplayıp zıplaması olmadığını iyice gösterdi. Hem eleştirel anlamda aldığı övgüler hem de hasılat rekorları kırarak karakteri sinema sahnesine bir daha silinmemek üzere soktu.

Başarılı olan filmlere ne olur? Devamları gelir elbette. İlk filmden iki sene sonra gelen ve bugün bile tüm zamanların en iyi süper kahraman filmlerinden biri kabul edilen Spider-Man 2 vizyona girdi. İlk filmde sevilen her şeyin daha fazlası ve görece daha da iyisini barındıran film, bugün bile metro üstündeki Spider vs. Doc Ock kavgasıyla sık sık anılır.

2007 yılına girdiğimizde ise üçlemenin son ve eleştirel anlamda en az beğenilen filmi vizyona girdi. Fazla acımazsızca gömüldüğünü ve hâlâ benim diyen birçok süper kahraman filminden daha iyi olduğunu düşündüğüm film, özellikle yönetmen Sam Raimi’nin kullanmak istemediği ve Avi Arad’ın zorlamasıyla sokuşturulan Venom sebebiyle şişen senaryosu ve hayranların en sevdiği düşmanlardan biri olan karakteri, tabiri caiz ise harcamasıyla pek sevilmedi genel kitle tarafından.

Her şeye rağmen seri dördüncü ve beşinci filmler ile devam edip tamamlanacaktı. Hatta dördüncü film için vizyon tarihi bile verilmişti: 6 Mayıs 2011. Bu sefer Peter –sonrasında MCU’da kullanıldığını göreceğimiz- Vulture ile karşı karşıya gelecekti. Karakteri canlandırması düşünülen isimlerden bazıları John Malkovich ve Ben Kingsley gibi duayen isimlerdi. Ayrıca benim de en sevdiğim Spidey yan karakterlerinden olan Anne Hathaway Felicia Hardy, nâm-ı diğer Black Cat olarak seriye katılacaktı. Üçüncü filmle istediği şeyi tam olarak yapamayan Raimi, bu sefer bomba gibi dönecekti ve seriyi yeniden zirveye çıkaracaktı. Geçmiş zaman ile konuşuyorum çünkü bildiğiniz gibi Spider-Man 4, çekimlerin başlamasından tam dört gün önce Sony tarafından iptal edildi. Sebepler arasında Raimi’nin bir türlü istediği senaryoyu oluşturamaması en büyüğü olarak öne sürülüyordu. Biz ‘’Holy Trilogy’’ severler o gün bugündür bu trajediyi atlatamayız ve iptal edilen filme dair en ufak bir yeni bilgi çıksa tekrardan yeniden kahroluruz. İşte bugün de onlardan biri sevgili geekler, Spider-Man 4’ün storyboardlarını canlandırmak ve sahnelerin neye benzeyeceğine dair kabaca bir fikir oluşturmak için çalışan isimlerden biri filmin sonlarına doğru gerçekleşen dövüşlerden birini paylaştı, linki aşağıda:

Sahnede en dikkat çeken şey dövüşün sertliği ve acımasızlığı. İşte bunu seviyorum! Hele Spidey’nin bu tür zor durumlardan geri dönüşlerine ayrı coşarım her zaman. Avengers: Endgame çıkana kadar kurduğum ‘’Spider-Man 4’ün tekrardan çekimlere başlaması için tüm MCU’yu kaybetmeye razıyım’’ cümlesinden de anlayabileceğiniz gibi bu filmin iptali beni çok yaralıyor, yıllar sonra bile. Böyle şeyleri görmek de sadece yaraya tuz basıyor. Kim bilir, belki de internette dolaşan binlerce söylentide yazanlardan biri gibi Spider-Man 4 önümüzdeki yıllarda yeniden bir gerçekliğe dönüşür. Tabii bu düşük bir ihtimal ama Toby Maguire Spider-Man’ini bu sene sonunda Spider-Man: No Way Home’da göreceğimize olan inanç oldukça fazla, işte o olmazsa kalbim bir hayal kırıklığını daha kaldıramayabilir. Siz sahne için ve genel olarak Spider-Man 4’ün iptali için ne diyorsunuz? Benim kadar kahroluyor musunuz? Yoksa siz de Tobey Maguire’ı itici bulup, ‘’Drive Your Funky Soul’’ sahnesini doğrudan geçenlerden misiniz? O sahnede yıllar geçtikçe daha eğlenceli geldi bana bu arada, belki siz de tekrar izleyince seversiniz; olmadı sadece müziği dinleyin.

Yazar

Hikâye odaklı oyunlar oynarım, film/dizi izlerim, arada sırada da çizgi roman okurum. Bunlarla meşgul değilsem de muhtemelen uyuyor olurum. "Benim düşünceme göre endişelenenler iki kez acı çeker."

1 Yorum

  1. The Spectacular Spider-Man severlerin işi daha da zor… Bu arada Raimi üçlemesi bayağı zayıf bence. Harika New York atmosferi ve ortalama üstü yönetmenlik bile berbat cast seçimlerini ve kötü senaryoyu kurtaramıyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.