Venom’un ilk filmi çıktığında bütün eleştirmenler önce yarınlar yokmuşçasına eleştirmişti o filmi, hatırlıyor musunuz? Hepimiz şaşırmış, “Yok canııım, o kadar da kötü değildir!” demiştik. Film çıktığında ise durum tersine döndü- Eleştiriler çoğunlukla iyiydi, filmin genel puanı da yükselmişti, insanlar Venom’u kötü bir film olarak değil de bir film olarak konuşuyorlardı. Siz beğenmişsinizdir ya da beğenmemişsinizdir, orası ayrı- Ben uluslararası medyada gözlemlediklerimi aktarıyorum yalnızca.

İkinci filmin fragmanları çıktığında da biz kafamızdaki soru işaretlerini bir güzel aktardık. Fragman komik olmamış dedik, hatta belki de sizler de bizler de beğenmeyeceğimizi düşündük bu filmi. Fakat rakamlar öyle söylemiyor dostlar.

Sony’nin (eskiden adı SPUMC olan, ah ne günlerdi, keşke değiştirmeselerdi o ismi) süper-kötü film evrenindeki Venom filminin ikincisi olan Venom: Let There Be Carnage, tam olarak 90.1 milyon dolar gişe ile çıkış yaparak pandemi rekoru kırdı arkadaşlar. Ne düşünüyorsunuz diye yazının sonunda soracağımı biliyorsunuz ama ben bu bilgiyi alır almaz düşüncelerinizi öğrenmek istedim. O yüzden şimdi soruyorum: Ne düşünüyorsunuz?

Shang-Chi ve Black Widow gibi iki tane bu yılın en çok gişe yapan filminin ardından Venom’dan böyle bir haber almamız bana insanların pandemi süresinde süper kahraman filmlerini özlediğini düşündürdü, üstelik bu gibi haberler vesilesiyle filmlerin internet üzerinden değil de sinema salonlarında izlenmesinin de öneminin ne kadar büyük olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Venom: Let There Be Carnage, bu yıl çıkan birçok filmin aksine hem online hem sinema gösterimi yapmadı zira- Yalnızca sinema gösterimi yaptı.

Sony’nin yönetim kurulundan Adrian Smith de bizimle benzer bir çıkarım yapmış: “Sinema gösteriminin önemini gösteriyor,” demiş Venom’un bu başarısı için. “Kocaman bir filmimiz ve heyecanlı bir hayran kitlemiz olduğunu biliyorduk,” diyerek sözlerini sürdürmüş. Ne diyebilirim ki, Sony gibi büyük bir şirketten daha azı beklenmezdi herhalde. Lakin söz konusu Venom olunca bu başarının beni şaşırttığını da söylemem lazım. Fragmanlardan pek hoşlanmadıydık ama bir bakalım, belki de gerçekten harika bir filmdir.  

Tahayyül edemeyeceğim bir meblağ olmasına rağmen film dünyasında doksan milyon doların pek bir anlam ifade edip etmediğini gerçekten de bilmiyorum, Hollywood piyasasına hakim olan birileri bizim için bu sayıları yorumlarsa sevinirim. Bana büyük bir başarı gibi geliyor ama kim bilir, belki de değildir. Tekrardan sorayım bakalım, uzatıyorum mikrofonu: Siz ne düşünüyorsunuz sevgili geekler?

Yazar

Batı Edebiyatları okur, kedi sever. Bir de buralarda yazıp çizer. @mightbeyagmur

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.