Bunu sağda solda çok söylüyorum, sitede de çok dile getirdim. Hatta bundan mütevellit biraz fazla Marvel övme durumuna geliyorum devamlı, farkındayım. Ama ne yapabilirim? Standart Hollywood film üretme metodunu az çok biliyorum, ve tüm bunların karşısında duran bir Marvel görüyorum devamlı. Film hanedanına tek bir yaratıcının (Kevin Feige) başında durduğu uzun bir seriymiş muamelesi yapan ve bu seriye katılan sinemacılara (aktör, yazar ya da yönetmen), belirli kaideler dahilinde manevra kabiliyeti tanıyan, her şeyden önce de “iyi bir fikre” ehemmiyet veren bir stüdyo bu. Kafasında hiç olmamasına rağmen ortaya iyi bir senaryo çıktığı için Guardians of the Galaxy diye bir film çıkartan bir stüdyo bu.

Öteki tarafta ne var? Paramount’ı örnek alalım mesela bu sefer de. Malum, ellerinde Star Trek gibi gişe anlamında bir Marvel ya da Star Wars olmasa da geek kredisi anlamında onlarla yarışacak bir marka var. Fakat bir türlü işleri ayarlayıp da üçüncü filmi çekememişlerdi. Önce Abrams gemiyi Star Wars için terk etti, sonra da ilk iki filmin yazarlarından Roberto Orci yönetmen koltuğunu bıraktı. Senaryoyu şimdi Scotty’yi oynayan Simon Pegg yazıyor, yönetmen koltuğunda da Justin Lin var.

6a00d834518cc969e201156f7a9869970c

Star Trek serisinin üçüncü filmi Star Trek Beyond’da hem oynayacak hem de senaryo görevlerini üstlenecek olan Simon Pegg, Radio Times’a verdiği röportajda bu değişikliğe neyin sebep olduğunu açıkladı. Anlaşılan o ki, Roberto Orci Paramount için çok “Star Trek” bir senaryo yazmış. Pegg’im tamı tamına söylediği bu. Stüdyo Into Darkness’ın yarım milyar dolarda kalmasından mutsuz olmuş ve gişeyi bir Avengers seviyesine çekmek istemiş. Bu yüzden de Pegg’in özellikle “içinde Star Trek karakterleri olan başka bir tip film” çekmesini istemişler, bir soygun filmi, bir Western ya da başka bir şey gibi.

Yani şimdi ben burada ne diyeyim, nasıl Marvel övmeyeyim? Formülle üretilmiş, reçeteden alınmış materyallerin Frankenstein usulü birleşmesiyle çıkan filmlerin tutmadığını öğrenemedik mi 2015 senesinde hâlâ? Tutsa da iyi anılmadığını görmüyor muyuz yani? Avengers “dur biraz da 13-22 demografiğine uygun şey katalım” diye mi 1.5 milyar dolar hasılat elde etti, yoksa Kevin Feige ve Joss Whedon’ın “yapabileceğimiz en iyi Avengers filmini yapalım” vizyonu yüzünden mi? Guardians D-sınıfı bir ekipken bir anda “hmm, şuraya da bir ton kadın seyirci çekecek şey koyalım” mentalitesiyle mi yürüdü, yoksa James Gunn’ın özel dokunuşuyla mı? Elbette demiyorum ki filmi sadece Star Trek’in derin sevenleri anlayabilsin… Ama bu şekilde de güzel film yapılmaz gibi geliyor bana be geekdostlar, siz ne diyorsunuz?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

7 Yorum

 1. Kim sende bu kadar suçluluk duygusu yarattı anlamadım Yiğitcan. Otur öv abi Marvel’ı. Kime ne? Bu kadar kasmadan önce daha samimiydi yazıların kabul et. Yazılarını takip eden kimse Marvel övmenle suçlayamaz seni. Olsa olsa dc materyali az diyedir ki artık bu bir sorun olamaz suicide squad çare oldu buna. Allah aşkına bi titre de üzerine yapışan suçluluk duygusunu at

    • Bencede yani çokta sikimde değil sanki koca şirketler buralardan mı yürüyor yo.Zaten adamlar kendi fikirlerini yazıyor bizim milletin kafası buna basmıyor.

 2. Dediğin her şeye katılıyorum.

  Star Trek (movie) = (Wrath of Khan + Undiscovered Country + First Contact)

  Şu tarihte hiç biri gişede başarılı olamaz. Simon Pegg varsa işin içinde “Voyage Home” ayarında bir Star Trek beklemek yerinde olabilir. Karanlık, ama renkli… Dehşet verici, ama komik!

  Kaldı ki Axanar ve Renegades gibi harika fan projeleri varken kim sallar bu filmi? Çıkınca yerden yere vuracak bir yazı yazar, akşam da o zamana kadar çıkmış olacak Axanar’ı açar izlerim.

 3. Star trek de bence tek filmlik değil, dizi gibi birkaç filmlik kurgulanmalı. İnsanlar artık tek filmde oldu bittiye gelen senaryolardan bıktı. Yani sevilen bir filmin devam filmi aynı karakterler farklı macerada olmamalı. Marvel bu noktada başarılıydı, 10 küsür filmlik kurgu yaptı ve insanlara sevdirdi. Star Trek de Klingonlarla federasyon arasındaki büyük bir savaşa yer vermeli, ve bu savaş bir filmde bitmemeli. Eminim ilk film diplomasiyle ilgili olsa fakat daha büyük şeylerin işaretini verecek olsa yine insanların dikkatini çekerdi.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.