Jon Favreau piyasaya ilk adım attığında sadece TV ekranlarında ufak rollerle karşımıza çıkan, en akılda kalıcı rolü Monica’nın çok zengin sevgilisi Pete olan bir adamdı. Swingers vardı filomgrafisinde. Yazmış, yapımcılığını yapmış, bir rol de üstlenmişti. Ama yeterli değildi. Sonra yeni milenyumla, “Devir değişti, e artık Jon Favreau da değişmeli” dedi; 2001 yılında ilk uzun metraj filmini çekti: Made. O çok büyük bir etki yapmadı, ama 2003’te çektiği Elf ile birlikte bir yönetmen olarak ciddiye alınmaya başladı.

Ama inanın, Favreau’nun “Akılda kalıcı bir sinema insanı” mertebesine gelmesi, öyle kalmasından çok daha kısa sürdü. 2003’te Elf’in çıkışından sonra çektiği Zathura, öyle müthiş bir başyapıt değildi. 2008’de Iron Man’i çekip, sinema tarihinin gelmiş geçmiş en fazla gişe hasılatı elde eden film serisini başlatma onurunu elde etmesine rağmen elit sinemacı apoletini takamadı omzuna. Ta ki bu yıla kadar. Ta ki The Jungle Book ile birlikte, her film yapımcısının aradığı o mükemmel “hem eleştirel, hem finanssal başarı” aralığına golü yapıştırana kadar.

Writer-director Jon Favreau attends the premiere for "Chef" during the 2014 Tribeca Film Festival on Tuesday, April 22, 2014 in New York. (Photo by Evan Agostini/Invision/AP)

İşte şimdi bunun mükafatını daha büyük projeler teslim alarak topluyor Favreau. Disney kendisi için toplamda 2 milyar dolara yakın gelir getiren adama, hemen The Jungle Book 2’yi vermişti zaten. Ama orada durma niyetlerinin olmayacağı da belliydi. Eski bir animasyon filmi alıp, CGI meyveleriyle baştan bir klasik yaratan adama, “Al abim” dediler, Disney animasyonun tarihinin açık ara en efsane fikri mülküne de aynını yapması için anahtar verdiler. Aynen öyle. Jon Favreau Aslan Kral’ın canlı bir versiyonunu yönetecek.

Disney’nin eski animasyonları alıp, ciddiyet içerisinde modern çağa canlı bir şekilde uyarlaması trendi, bir noktada pek çok eski klasiğe uğrayacaktı zaten, ondan emindik. Cinderella ile başlayan seyahat, Beauty and the Beast’i de yelpazeye dahil etmişti. Bir noktada Pocahontas da gelebilirdi, Mulan da görebilirdik, hatta Uyuyan Güzel kesin gibiydi. Ama Aslan Kral? Bunun gerçekten olacağını hiç düşünmemiştik. Hatta Favreau Jungle Book’ta neredeyse tamamen CGI hayvanlardan oluşan bir kadroyu yönetmemiş olsa, bugün açıklandığı zaman da düşünemezdik. Ama işte dedik ya, Favreau o filmle elit yönemen kategorisine yükseldi zaten. Aslan Kral’ı da biri devralacaksa, biz bu görevin ona düşmüş olmasıyla çok okeyiz. Tek kaygımız, James Earl Jones’un ikamesi olarak kimi bulabileceklerine dair. Onun haricinde, şimdilik temkinle coşalım diyoruz. Ya siz?

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.