Sinemayı sevmemek mümkün mü ya? Günümüzde artık yedinci sanat olarak hak ettiği değeri verilen sinema, bugün burada toplanmamızın en büyük sebeplerinden bir tanesi. Geekler olarak sinemaya gitmeyi, film endüstrisinin önümüze getirdiği filmleri izlemeyi ve bu filmleri kendi aramızda konuşup, tartışmayı çok seviyoruz. Fakat uzun bir süredir film sektörünü domine eden Hollywood yüzünden, izlediğimiz filmler tekdüzeleşmeye, sıradanlaşmaya ve hatta sıkıcı olmaya başladı. Yine de sinema sanatını devam ettiren koca yürekli insanlar hâlâ ölmedi ve her yıl yeni projeleriyle bizi kutsuyorlar. Hatta yakın zamanda David Cronenberg imzası taşıyan Crimes of the Future filminden gelen fragmanla birlikte kutsandığımızı bir kez daha hissettik!

Crimes of Future filmi, insanlığın sentetik bir yaşam alanına adapte olarak yeni mutasyonlara kavuştuğu yakın bir geleceği konu alıyor. Bu yakın gelecekte, organlarının metamorfozunu avangard bir performansla birlikte insanların önünde sergileyen performans sanatçısı Saul Tenser ve onun yardımcısı Caprice, yaptıkları gösteriler yüzünden Ulusal Organ Bakanlığından Timlin isimli bir müfettişin radarına girerler. Saul ve Caprice’in her hareketlerini yakından takip eden Timlin, insanlığın bir sonraki evrimine tanıklık etme fırsatı bulacaktır.

Yani fragman için söylenecek çok şey var fakat “rahatsız edici” ve “etkileyici” kelimeleri yeterince özetliyor sanırım. Rahatsız edici kısmının, tam olarak seyirciye verilmesi beklenen bir duygu olduğumu bildiğimden aslında iki kere “etkileyici” demek yerine böyle bir yol izledim duygularımı ifade etmek için. Biz geeklerin kalbinde daima farklı bir yere sahip olacak Viggo Mortensen‘i görmenin verdiği mutluluğun yanı sıra, son yıllarda en başarılı aktrisler listesinin üst sıralarında yer alan Léa Seydoux ve Kristen Stewart‘ı birlikte izleyecek olmak gerçekten beni heyecanlandırıyor. Şöyle güzel ve farklı bir bilimkurgu filmi izlemeyeli çok uzun zaman oldu gibi hissediyorum. Crimes of the Future‘un beklentilerimi karşılayacağına ise güvenim tam!

Cannes Film Festivali’nde ilk gösterimi yapılacak Crimes of the Future filmi, Temmuz ayında bizlerle buluşacak. Siz neler hissediyorsunuz filmden gelen ilk fragman hakkında? Sizi de rahatsız etmeyi başardı mı? Yorumları bekliyoruz!

Yazar

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.