Bazı aktörlerin bir takım rollere daha meyilli olduğu su götürmez bir gerçek. Her oyuncu her rolü oynayabilseydi, şüphesiz casting ajansları diye bir şey olmazdı. Sadece fiziksel bir nitelik değil bazı oyuncuyu bazı role iten şey. Bazen bir aura, bir tinsel durum da faktör oluyor işin içinde. Doğuştan gelen bir karakteristik, bazı aktörleri bazı roller için biçilmiş kaftan yapıyor. Robert Downey Jr’ın Tony Stark rolüyle olan münasebeti gibi.

Downey’nin çok kendine has bir egoizmi var. Bu hiçbir zaman sinir bozucu bir seviyeye gelmiyor, çünkü Downey Jr aynı zamanda kendisini sevdirmeyi başaran, şeytan tüylü biri. Pek çok kişide eğreti duracak olan divalık Downey’de sempatik duruyor. Bu onu Tony Stark için mükemmel yapmıştı. Kulağa öyle geliyor ki, Richard Linklater ile başlayacakları yeni projede oynayacağı John Brinkley için de benzer bir uyum sağlayacak. Aynen öyle, Boyhood, Before Sunrise gibi filmlerin yönetmeni Linklater ve Downey Jr çok enteresan bir projeyle geliyorlar karşımıza.

GTY_robert_downey_jr_jef_151224_12x5_1600

Reply All podcast’inin Man of the People bölümünden uyarlanacak gerçek hikaye, John Brinkley isimli bir şarlatanı konu alacak. İnsanlara keçi taşakları nakledebileceği gibi uçuk iddialarla, hiçbir tıbbi dayanağı olmamasına rağmen şöhret ve hatırı sayılır bir servet elde eden Brinkley’yi ve onu alaşağı etmeye çalışan Dr. Morris Fishbein’i konu alacak film. Proje kağıt üzerinde çok uçarı gözükse de, Linklater’ın varlığı illa ki meseleye bir derinlik katacak, konu bir anlamda Amerikan rüyasının eğreti tarafları üzerine yoğunlaşacaktır.

Bu arada John Brinkley hakkında bilgi almak isterseniz, bir araştırmanızı da öneririm. Kendisi iki defa Kansas valiliğine aday olmuş, uzun süre boyunca tıp dünyası onun çalışmalarının resmen abesle iştigal olduğunu söylemesine rağmen piyasada direnmiş enteresan bir adam. Downey filmde onu mu oynayacak yüzde yüz emin değiliz, ama muhtemelen hikayenin merkezinde Brinkley olacağı için, tahmin yürütmek zor değil. Bizce öyle olmalı. Ve iddia ediyoruz, olursa Downey Jr’ın üçüncü Oscar adaylığı da kapıyı çalar. Siz ne diyorsunuz?

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.