Görmüşsünüzdür, geçenlerde Natalie Portman ile ilgili de böyle bir liste yapmıştık. Dürüst olmak gerekirse bu tip listeler hoşumuza gidiyor. Çünkü hepimiz, her ne kadar ortamlarda “sinema auteur işidir, yönetmen, senarist, YARATICI” diye geçsek de, bazen sadece sevdiğimiz insanları büyük ekranda görmek için de film seçimi yapıyoruz. Olayın işleyişi hakikaten böyle gelişiyor bazen, bir oyuncuyu çok benimsiyor, yaptığı işleri de eşit derecede sahipleniyoruz.

O yüzden de sizin de, bizim de çok sevdiğimiz bir oyuncuya böyle özel bir liste yapalım istedik. Robert Downey Jr! Kendisinin kariyerinden de, yaptığı işlerden de sık sık bahsediyoruz; o yüzden lafı fazla uzatmadan, direkt önerilerimize geçelim istedik. Buyurun efendim, an itibariyle geek dünyalarda kral muamelesi gören, gönlümüze sempatikliğiyle taht kurmuş Robert Downey Jr’ı oralara getirmiş 12 film. Tepe tepe izleyiniz!

 

Chaplin

1992 tarihli Chaplin, Robert Downey’nin ilk çıkış rolü değildi. Fakat şüphesiz bir şekilde kariyerinin en önemli rolleri arasındadır. Zira Amerikalı aktör, ilk defa Oscar’a bu rolüyle aday gösterildi. İngiliz efsane Charlie Chaplin’in hayatını anlatan Richard Attenborough filmi dokunaklı, sürükleyici ve büyüleyiciydi, bunda da Downey, Jr’ın büyük bir payı vardı.

 

Natural Born Killers

Aslında bu film daha çok bir “Woody Harrelson filmi” olarak hatırlanır, zira Cheers’da oynadığı sempatik salak rolünden bu filmle sıyrılmıştır Harrelson. Gelin görün ki Robert Downey Jr’ın da filmdeki rolü, 1994 Amerika yapımı bu filmi bu derece unutulmaz kılan parçalardan da biridir.

 

Richard III

Kadrosu tam manasıyla maşallahlık olan filmlerden biridir Richard III. William Shakespeare’in aynı adlı dillere destan oyununu 1930’lara taşıyarak uyarlayan 1995 yapımı filmin neresine baksanız elinizde yıldız kalır. Ian McKellen, Annette Bening, Jim Broadbent, Kristin Scott Thomas, Maggie Smith, Dominic West… ve tabii ki Robert Downey, Jr.

 

Good Night, and Good Luck

Robert Downey Jr, 2000’lerin başlarında yediği nanelerle stüdyolar tarafından “güvenilmez” damgası yediğinde iş bulmakta zorlanıyordu. Hep söyler durur, o dönemde ona şov dünyasındaki arkadaşları çok yardımcı olmuştu. George Clooney de o arkadaşlarından biri işte. Good Night and Good Luck’ta kendisine verdiği yan rol, pek çokları için Downey’nin geri dönüşünü başlatan filmlerden biriydi.

 

Kiss Kiss Bang Bang

Ama ne olursa olsun, Downey Jr’ın kariyerinin ikinci safhasını resmen Kiss Kiss Bang Bang başlattı. Sonraları Iron Man 3’te de beraber çalışacağı Shane Black’in yönettiği bu komedi / neo-noir filmi kelimenin tam anlamıyla ne olduğunu anlamadan sonuna geldiğiniz eğlenceli filmlerden biridir. Eğer hiç izlemediyseniz, Downey Jr’ın küllerinden yeniden doğuşuna tanık olmak için bile göz atabilirsiniz.

 

A Guide to Recognizing Your Saints

Dito Montiel’in yönettiği ve 2001 senesinde basılan aynı adlı anı kitabından uyarlanan A Guide to Recognizing Your Saints Downey Jr’ın kabarık filmografisi arasında unutuldu yer yer, kabul. Ama 1980’lerin New York’unda geçen bu film gerçekten de saygı duyulası bir içtenliğe sahipti. Kuşkusuz bunda yönetmenin kendi otobiyografisini çekiyor olmasının da payı vardı ama bizce Downey Jr’ın yeteneği de yadsınamaz bir faktördü bu işte.

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

1 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.